Wojna z ISIS w Syrii zakończona. Rosjanie wracają do domu [VIDEO]

Rosyjskie wojsko w Syrii. Źródło: YouTube
Rosyjskie wojsko w Syrii. Źródło: YouTube

Wojna z ISIS w Syrii zakończona. Rosyjskie oddziały wracają do domu.

Tydzień temu w trakcie wizyty w Syrii prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, iż wydał rozkazy o powrocie części oddziałów rosyjskich biorących udziału w walkach z ISIS. Część kontyngentu wojskowego ma być przeniesiona do stałych baz.

W czwartek powróciła do domu pierwsza grupa żołnierzy, którzy uczestniczyli w zakończonej wojnie z ISIS. Żołnierze żandarmerii wojskowej Z Południowego Okręgu Wojskowego wylądowali w dagestańskiej Machaczkale.

Żołnierze służyli w Syrii od grudnia 2016 roku. Utrzymywali porządek na wyzwolonych obszarach i osłaniali konwoje z pomocą humanitarną. W czasie pobytu eskortowali ponad 1700 transportów.

Zobacz też: Unijni przywódcy nie myślą o brataniu się z Moskwą. Podjęli kluczową decyzję

Do baz na terenie Rosji zaczęły powracać też samoloty – m.in. wyposażony w systemy wczesnego ostrzegania AWACS- Beriev A-50 i bombowce dalekiego zasięgu TU – 22M3.

W sumie z Syrii ma powrócić 25 samolotów, siły specjalne, żandarmeria i saperzy, którzy pomagali rządowym siłom Syrii w walce z ISIS. Wiele jednostek służyło w tym kraju od września 2015 roku.

6 grudnia władze syryjskie oznajmiły oficjalne zakończenie wojny z ISIS w Syrii. Cały kraj został wyzwolony, a wszystkie punkty oporu zdobyte.

Według Rosyjskiego Sztabu Generalnego rozbite zostały wszystkie grupy terrorystyczne operujące w Syrii.

Rosjanie nadal będą stacjonować w bazie sił powietrznych w Khmeimim w syryjskim porcie Taurus.

Zobacz też: Fatalna wiadomość. Na szczycie Unii Europejskiej podjęto kluczową decyzję. Polska weźmie udział w nowym projekcie