Lewackie szaleństwo! Bez „wyraźnej zgody” na seks zostaniesz oskarżony o gwałt. Najlepiej na piśmie

seks szwecja gwałt
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Nowe prawo wprowadzone w Szwecji może szokować osoby niezbyt „postępowe”. Postęp postępów sprawił tam, że mężowie będą musieli mieć „wyraźną zgodę” od żony na seks. W innym przypadku może zostać oskarżony o gwałt.

Ustawa ma wejść w życie w połowie przyszłego roku. Nowa ustawa została przyjęta przez parlament tuż po akcji „#metoo”, w której kobiety opisywały sytuacje, w których były „molestowane”.

Według nowego prawa, mężczyzna będzie mógł być oskarżony o gwałt jeżeli nie otrzyma wyraźnej zgody – najlepiej na piśmie. Dotyczy to nie tylko „znajomych na jedną noc”, ale także osób w stałych związkach, jak narzeczonych czy małżonków.

Zobacz także: Szok! Szwedzki sąd skazał dwóch braci za ponad 1000 gwałtów na dzieciach

Do tej pory do postawienia zarzutu dokonania gwałtu konieczne było udowodnienie stosowania przemocy lub gróźb w celu wymuszenia stosunku. Od teraz ścigany może być ten, kto „nie otrzyma w jasnych słowach” zgody na seks, na wszelki wypadek najlepiej na piśmie…

W Szwecji rządzi obecnie Socjaldemokratyczna Partia Pracy w koalicji z Partią Zielonych. Jak argumentują pomysłodawcy „seks musi być czymś dobrowolnym”. „Jeżeli nie jesteś pewny, ustąp” – twierdzą postępowcy.

To nie koniec zmian w szwedzkim prawie. Kolejne propozycje to „10-letni plan walki z przemocą mężczyzn wobec kobiet” i „plan elektronicznego dozoru osób stosujących przemoc domową”.

Czytaj więcej: Publicysta „Najwyższego Czasu!” radnym Warszawy. Swoim pierwszym wystąpieniem rozgrzał do czerwoności środowiska lewackie