Jedyna taka rodzina na świecie. Jej członkowie od trzech pokoleń nie odczuwają bólu. „Jeździłam na nartach ze złamanym ramieniem i nic”

REKLAMA

Włoska rodzina Marsiliów boryka się z niezwykłą przypadłością. Jej członkowie od kilku pokoleń nie odczuwają bólu! Naukowcy zajęli się tym zjawiskiem i zbadali ich geny. Chcą na tej podstawie wynaleźć lek na chroniczny ból i inne dolegliwości. 

Badacze odkryli niezwykłą mutację genetyczną, która spowodowała, że członkowie rodziny Marsyliów nie odczuwają bólu.

REKLAMA

Spędziliśmy kilka lat, starając się zidentyfikować gen, który jest tego przyczyną – mówił biolog molekularny James Cox z University College London.

Bardzo możliwe, że Marsyliowie są jedynymi ludźmi na świecie u jakich powstała podobna mutacja genetyczna. Możliwe, że to dotyczy tylko tej jednej rodziny – stwierdził.

To już trzecie pokolenie, w którym ujawnił się niezwykły gen. Członkowie tej rodziny nie odczuwają bólu wcale, albo tylko w małym stopniu. Dzieje się tak nawet w przypadku bardzo poważnych urazów, takich jak złamania czy poparzenia.

Czasami odczuwają ból na samym początku, jednak ten bardzo szybko mija – powiedział Cox.

Na przykład 52-letnia Letizia złamała ramię podczas jazdy na nartach. Mimo to jeździła do końca dnia po czym wróciła do domu. Zorientowała się dopiero następnego dnia – powiedział.

Mutacja, która występuje u Marsyliów znajduje się w genie ZFHX2. Przypadłośc ta nazywana jest analgazią wrodzoną, która jest rzadką chorobą genetyczną polegającą na całkowitym braku odczuwania bólu.

Zobacz: Rybacy z Jastarni wyłowili z Bałtyku szpiegowski pojazd. Nie uwierzysz do jakiej armii należał

Z pozoru mogłoby się wydawać, że podobna przypadłość to zbawienie. Jednak może ona doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Organizm bowiem nie sygnalizuje, że dzieje się z nim coś złego, a to opóźnia ewentualną interwencję medyczną. Mimo to Marsyliowie starają się zauważać pozytywy swojego stanu.

Na co dzień żyjemy normalnym życiem, prawdopodobnie lepszym niż reszta ludzi. Bardzo rzadko czujemy się źle i prawie nigdy nie odczuwamy bólu – powiedziała Letizia.

Wraz z kolejnymi badaniami, pomagającymi zrozumieć jak dokładnie mutacja wpływa na wrażliwość na ból oraz spojrzenie na to, czego mogą dotyczyć inne geny, możemy odkryć nowatorskie możliwości tworzenia leków – zapowiedziała Anna Maria Aloisi z Uniwersytetu w Sienie.

Zobacz: Trzech podejrzanych o zabójstwo dziennikarki z Malty stanie przed sądem. „Podłożyli bombę”. Z przesłuchania zatrzymanych wycofało się wcześniej dwóch sędziów

Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

REKLAMA