Jak wykorzystywać unijne absurdy? Polskie przedsiębiorstwa wynajdują nisze i polują na okazje

Unia Europejska Absurd
Absurdy Unii Europejskiej. / fot. pixabay.com

Unijne, często absurdalne regulacje stwarzają niepowtarzalne okazje dla rzutkich przedsiębiorstw. Po tym jak eurokraci nakazali zwiększyć liczbę szyb w oknach polska, rodzinna firma postanowiła zbudować jedną z największych hut szkła w Europie.

Na europejskim rynku brakuje szkła. Popyt zaspokajany jest przez import z Białorusi, Chin a nawet Iranu. Sytuacja pogorszyła się kiedy, na wschodzie Ukrainy, separatyści zbombardowali linie energetyczne i stacje dostawcze, więc zastygnięta surówka zniszczyła jedną z największych hut szkła powodując załamanie dostaw.

Dodatkowo UE nakazała iż od 2020 roku ma zostać zwiększona liczba szyb w oknach – z 3 do 4. To już kreuje ogromny popyt, gdyż teraz decydują się inwestycje, które zostaną ukończone za kilka lat.

Sytuację postanowiła wykorzystać polska firma BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła, której właścicielem jest rodzinne przedsiębiorstwo B.D. Art producent ram, luster i półek.

W Leszkowicach na Podlasiu powstanie jedna z największych i najnowocześniejszych hut szkła w Europie. Dodatkowo będzie kopalnia piasku, która ma zaspokoić popyt huty na surowiec.

Eksperci oceniają, iż popyt na szkło do celów budowlanych i motoryzacyjnych będzie rósł w tempie co najmniej 8% rocznie. To efekt nie tylko unijnej dyrektywy, ale też tendencji w architekturze.

Nowa huta w oparciu o chińskie licencje ma wytwarzać tysiąc ton szkła na dobę. Własny surowiec gwarantuje produkcję na blisko 40 lat.

Jej powstanie, a także kopalni ma zapewnić zatrudnienie około 800 osobom. Dodatkowo dochodzą miejsca pracy dla kooperantów. Taka inwestycja odmienia całkowicie sytuację gospodarczą w powiecie lubartowskim, gdzie leżą Leszkowice. Bez pracy pozostaje tam 4 tysiące osób.

Huta ma być jedną z dwóch na świecie stosujących najnowocześniejsze, ekologiczne technologie. Już teraz B. D Art do produkcji luster stosuje unikalną na świecie technologię – używa lakierów wytwarzanych na bazie wody.

Zobacz też: Milion Polaków ma olbrzymi problem. W styczniu mogą zapłacić gigantyczne grzywny!

Obok huty i kopalni BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła otworzy też zakłady produkujące materiały budowlane i termoizolacyjne oraz ośrodek badawczo-rozwojowy.

Firma nie musi martwić się o zbyt. Od ponad 20 lat jest producentem luster, listew ram, półek, które dostarczane są m.in do IKEI, OBI, czy Tesco, a także eksportuje do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Ponadto Polska jest europejskim potentatem na rynku okien. Jednym z największych producentów na naszym kontynencie jest firma Drutex, która będzie odbierać szkło z nowej huty.

Szefowie firmy szklarskiej, w tym prezes obydwu spółek BD Bogdan Pęski, liczą na operatywność miejscowych władz. Powodzenie i dobry start inwestycji zależą m.in od infrastruktury, która musi powstać na działkach, gdzie Lubelskie Huty Szkła zbudują swe zakłady.

Postawione i doprowadzone muszą być m.in instalacje doprowadzające prąd i gaz doprowadzić i zainstalować na zakupionych działkach niezbędne instalacje zasilania w prąd i gaz.

Mateusz Morawiecki jeszcze jako wicepremier zapowiadał reindustrializację i pobudzenie gospodarcze ściany wschodniej. Teraz odkąd objął stery rządu przedsiębiorcy liczą, iż za deklaracjami pójdą czyny, czyli ułatwienia dla inwestorów.

Zobacz też: Tak płacą państwowe instytucje. Oferta pracy dla elektryka z doświadczeniem rozbawiła Internautów do łez