Tęczowo w aptekach. Ministerstwo Zdrowia ma nowy pomysł na opakowania leków. Ma zapobiec tragicznym pomyłkom

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że wkrótce mogą pojawić się nowe przepisy dotyczące opakowań leków. Chodzi o to, żeby ułatwić i przyspieszyć rozpoznawanie danego medykamentu. Inicjatywa wyszła od farmaceutów po wypadku, do jakiego doszło w Międzychodzie.

Lekarstwa groźne dla zdrowia mają trafić do pudełek czerwonych lub tęczowych. Te mało istotne do białych. Leki na choroby przewlekłe będą miały niebieskie opakowanie. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że nowe przepisy mogą wkrótce wejść w życie.

REKLAMA

Z inicjatywą wystąpili farmaceuci i technicy farmaceutyczni. Niemal 1000 osób podpisało się pod petycją do MZ o wprowadzenie przepisów normujących wygląd opakowań od lekarstw.

Apel spotkał się w ministerstwie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Danuta Jastrzębska z MZ stwierdziła, że każdy krok, który minimalizuje pomyłkę przy sprzedaży leków, zasługuje na uwagę.

ZOBACZ: Piekło na ziemi! Łowcy organów zamrozili dzieci. Ludzie nie mieli litości dla zwyrodnialców [UWAGA-DRASTYCZNE VIDEO]

Petycja pojawiła się po tragicznym wypadku w miejscowości Międzychód. Rodzice niemowlaka chcieli kupić dla chorego dziecka krople do nosa. Niestety przez pomyłkę pracownik apteki sprzedał im lek na jaskrę.

Omyłkowo sprzedany preparat jest wyjątkowo groźny dla małych dzieci. Przez kilka następnych dni lekarze walczyli o życie niemowlaka. Tragiczny wypadek wzbudził dyskusję dotyczącą opakowań od lekarstw.

SPRAWDŹ: Skandal w ABW. Agentka podejrzana o wynoszenie chronionych danych. „Dorabiała sobie w windykacji”

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków stwierdził: Farmaceuci muszą bardzo uważać, co wydają chorym. To oczywiste. Ale pomyłki rzeczywiście się zdarzają.

Dodał także: Aptekarz jest tylko człowiekiem, a są producenci, którzy kilkanaście swoich różnych leków, na zupełnie różne choroby, sprzedają w bliźniaczych opakowaniach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pomysł nie spodobał się producentom leków. Dla nich kolorystyka pudełka to element marketingu. Dzięki określonym kolorom pacjenci mają lepiej kojarzyć leki danej firmy.

Co więcej, odpowiednie kolory mogą wzbudzać zaufanie i chęć zakupu określonego preparatu zamiast tego proponowanego przez konkurencje.

Jeden z producentów stwierdził: Z marketingowego punktu widzenia krwistoczerwone opakowanie byłoby tragedią. Albo czarne. Pierwszym skojarzeniem byłaby śmierć.

Według Ministerstwa Zdrowia konkretne ustalenia w kwestii opakowań pojawią się w przyszłym roku.

PRZECZYTAJ: Masowa egzekucja w Egipcie. Zginęli odpowiedzialni za ataki na Synaju

Źródło: dziennik.pl

REKLAMA