Kim korea Północna
Kim Dzong Un. / fot. Twitter/ Facebook

Kim Dzong Un ma problem, gdyż wyszły na jaw jego nielegalne interesy z Chinami. Chińskie statki wielokrotnie łamały zakaz sprzedaży ropy naftowej Korei Północnej. Sposób obejścia sankcji odkryli Amerykanie dzięki zdjęciom satelitarnym.

Ja czytamy w „The Telegraph” od października 2017 roku chińskie statki złamały zakaz aż 30 razy. Jak działał proceder? Otóż statki wiozące ropę naftową dla Korei Północnej spotykały się ze statkami Kim Dzong Una na pełnym morzu. Tam poprzez rurociągi  przepompowywano cenny surowiec, którego Korea Północna oficjalnie nie ma prawa kupić.

Czytaj też: Krwawy zamach terrorystyczny w pięciomilionowym mieście. Wielu rannych po wybuchu bomby w supermarkecie. Najnowsze informacje [VIDEO]

Michalkiewicz. The Movie

Wszystko jak na dłoni widać na zdjęciach satelitarnych pokazanych przez USA. Fotografie zostały wykonane 19 października. Statek został przycumowany do znacznie większej jednostki z Chin – podają brytyjskie media:

„Zakazany handel odbywa się najczęściej na Morzu Żółtym. Jego północna część, zwana Morzem Zachodnim, to akwen, który przylega do Korei Północnej i Chin”

Komentatorzy uważają, że Chiny nie dość dokładnie patrolują tamtejsze wody w poszukiwaniu przemytników łamiących rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Z zasady Chiny konsekwentnie, sumiennie i ściśle egzekwowały odpowiednie rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Północnej” – powiedziała Hua Chunying, rzeczniczka prasowa chińskiego MSZ

Dodał on jednak, że nie zna szczegółów dotyczących eksportu produktów naftowych z Kraju Środka.

Przeczytaj też: Dantejskie sceny w Katowicach. Spłonęły samochody na dwóch osiedlach. „Rzucali czymś à la koktajl Mołotowa”

Źródło: Wolność24/ The Telegraph/ wp.pl