Szokujące wyniki sondaży. Niemcy mają już dość Angeli Merkel

Merkel_kryzys-gabinetu
Angela Merkel fot. PAP/DPA.
REKLAMA

Blisko połowa Niemców nie chce, by Angela Merkel pozostawała na czele rządu do końca tej kadencji. To oznacza drastyczny spadek poparcia dla idei szefowania przez nią nowemu gabinetowi.

Dziennik Die Welt opublikował szokujące wyniki badań opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie agencji DPA. Wynika z nich, iż aż 47% Niemców nie chce, by Angela Merkel dotrwała na stanowisku kanclerza do końca kadencji.

REKLAMA

To spadek aż o 11 punktów proc. w porównaniu z wynikami z października, kiedy to chciało tego 36% ankietowanych.

Niemcy od ponad 3 miesięcy nie są w stanie powołać nowego rządu. Po fiasku negocjacji w sprawie powołania tzw. jamajskiej koalicji – CDU, liberałowie z FDP i Partia Zielonych, teraz przedłużają się rozmowy z SPD.

Ta sytuacja podważa zaufanie do Merkel jako polityka, który jest nadal w stanie sprawować w Niemczech władzę. Zwłaszcza, że nadal nie zanosi się na szybkie powołanie rządu, gdyż socjaldemokraci stawiają wciąż nowe żądania.

Zobacz też: „Siostry terrorystki”. Niemieckie służby odkryły wielką siatkę rekrutacyjną islamistów prowadzoną przez kobiety

W rozmowie z „Bild” Sigmar Gabriel, minister spraw zagranicznych z SPD powiedział, iż koalicja z CDU nie dojdzie do skutku jeśli CDU nie zgodzi się na proponowane przez nich reformowanie UE.

– Jeśli kanclerz Merkel nadal nie będzie zgadzać się na nasze propozycje w sprawie Unii, to do koalicji nie dojdzie – powiedział Gabriel.

Na początku grudnia Matrtin Schulz, lider SPD na zjeździe swej partii, wezwał do dalszej integracji Unii Europejskiej i powołania do 2025 roku jednego państwa federalnego – Stanów Zjednoczonych Europy.

Najpierw miałby powstać traktat konstytucyjny. Państwa, które nie podpisałyby go, miałyby automatycznie zostać wykluczone z Unii.

Ta radykalna postawa budzi wielki opór w CDU, która ma świadomość, iż mnóstwo głosów w ostatnich wyborach, utraciła na rzecz eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec.

Każdy kolejny tydzień bez powołanego nowego gabinetu osłabia pozycję Merkel i przybliża Niemcy do przedterminowych wyborów. Tego rozwiązania najbardziej obawiają się politycy CDU I SPD, gdyż wiedzą, iż oznaczałoby to ponowny wzrost siły AfD.

Zobacz też: Wieża Eiffla ubogacona. Teraz za jedyne 300 milionów euro otoczy ją ściana z kuloodpornego szkła

REKLAMA