Reagan i Gorbaczow ustalali co zrobią w przypadku… inwazji obcych z kosmosu

Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Foto: wikimedia
Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Foto: wikimedia

Podczas szczytu w Genewie w 1985 roku, prezydent USA Ronald Reagan zadał zaskakujące pytanie przywódcy ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi.

W pewnym momencie przerwano negocjacje. Obaj przywódcy wybrali się na spacer.

Towarzyszyli im jedynie prywatni tłumacze. Przez wiele lat szczegóły dotyczące treści rozmowy objęte były ścisłą tajemnicą.

Zobacz też: Albo się integrujecie, albo wracajcie tam skąd przybyliście! Senator zszokowała wszystkich przedstawiając swój plan integracji muzułmanów

Jednak w trakcie wywiadu z ówczesnym sekretarzem stanu George’em Shultzem oraz Charliem Rose’em, Gorbaczow ujawnił, że Reagan zapytał go bez ogródek, czy mogliby odłożyć na bok różnice w przypadku… inwazji obcych.

Shultz wspomniał jak obaj przywódcy zniknęli, by pójść na spacer do pobliskiej chatki. Jak podkreślił nie był obecny przy rozmowie. Wtedy przerwał mu Gorbaczow, który opisał jej przebieg.

– Z domu przy kominku prezydent Reagan powiedział mi nagle: „Co byś zrobił, gdyby Stany Zjednoczone zostały nagle zaatakowane przez kogoś z kosmosu? Pomożesz nam?”

„Powiedziałem:” Bez wątpienia.”

„Powiedział: „My też.”

„To interesujące…”

Nie jest tajemnicą, że prezydent Reagan był entuzjastą science fiction. Gatunku, który święcił triumfy latach 80, których symbolem jest między innymi jego prezydentura.

Dorastał czytając powieść Edgara Rice’a Burroughsa. Nie przypadkowo słynny program nuklearny został nazwany „Gwiezdnymi Wojnami”.

Zobacz też: Czegoś takiego nie było od lat! Wielkie jeziora mazurskie grożą wylaniem

Podczas swojej kadencji w Białym Domu Reagan polegał na Radzie Konsultacyjnej Obywateli ds. Krajowej Polityki Kosmicznej, grupie ekspertów złożonej z astronautów, inżynierów, a nawet pisarzy science-fiction, takich jak Robert Heinlein i Jerry Pournelle, którzy doradzali w zakresie przyszłych technologii. 

Rada pomogła nawet w przygotowaniu części pierwszej wypowiedzi Reagana wprowadzającej program „Gwiezdne wojny”.

Źródło: smithsonianmag.com

Zobacz też: Wolał szybką śmierć niż komunistyczne przesłuchania. Naukowiec popełnił samobójstwo w areszcie