Protesty w Iranie przeradzają się w krwawe starcia. Kilkanaście ofiar śmiertelnych [VIDEO]

REKLAMA

W antyrządowych protestach w Iranie zginęło 12 osób, z czego 10 w starciach w niedzielę wieczorem – poinformowała irańska telewizja państwowa, nie podając szczegółów. Wcześniej władze potwierdziły śmierć czterech uczestników demonstracji.

„Podczas wydarzeń z ostatniej nocy niestety łącznie 10 osób zginęło w kilku miastach” – poinformowała telewizja w segmencie poświęconym trwającym od czwartku demonstracjom.

REKLAMA

Telewizja podała też, że „grupa uzbrojonych demonstrantów próbowała przejąć niektóre komisariaty i bazy wojskowe, ale napotkała na zdecydowany opór sił bezpieczeństwa”. Nie wiadomo, w których miastach doszło do ataków.

Z czterech potwierdzonych dotąd ofiar śmiertelnych, dwie zginęły w sobotę w mieście Dorud na zachodzie kraju, a kolejne w niedzielę w Izeh na południowym zachodzie.

Zobacz też: Tak wyglądał sylwester w Europie. Betonowe zapory, tysiące żołnierzy na ulicach i ataki seksualne. W Polsce też było „niebezpiecznie”

O ofiarach śmiertelnych w Izeh poinformował w poniedziałek lokalny deputowany Hedajatollah Chademi. Według niego były tam też osoby ranne i doszło do zatrzymań; u zatrzymanych znaleziono broń, amunicję i materiały wybuchowe.

https://youtu.be/hvg0a2mSag0

Agencja dpa pisze, że według niezweryfikowanych doniesień z mediów społecznościowych Izeh przez krótki czas było kontrolowane przez przeciwników władz.

Inne niepotwierdzone doniesienia z mediów społecznościowych wskazują, że w Dorudzie zginęły łącznie cztery, a nie dwie osoby.

Antyrządowe demonstracje przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów, takich jak jajka czy drób rozpoczęły się w czwartek w Meszhedzie, drugim największym mieście kraju, ale wkrótce rozprzestrzeniły się na inne miasta w Iranie.

W sobotę fala protestów dotarła do Teheranu, gdzie doszło do największych antyrządowych demonstracji od 2009 roku, kiedy to na ulice wyszli przeciwnicy reelekcji prezydenta Mahmuda Ahmadinedżada.

https://youtu.be/8MlcXZxsV6k

Teraz dominują żądania polityczne. Protestujący domagają się odsunięcia od mułłów władzy. Kobiety masowo zdejmują hidżaby traktując je jako symbol opresji , utraty wolności praw, które miały przed islamską rewolucją 1979 roku.

https://youtu.be/P9ivLi1k2Ag

Zobacz też: Czy to zdjęcie będzie ikoną wolności? Dla Iranek hidżab to symbol zniewolenia, lewaczkom służy do manifestowania postępowości [FOTO]

REKLAMA