Zdjęcia za miliard dolarów. Sonda kosmiczna Juno zbliżyła się do Jowisza. „Niesamowite zjawiska” [GALERIA ZDJĘĆ /VIDEO]

REKLAMA

Te zdjęcia warte są ponad miliard dolarów! Tyle bowiem kosztowała sonda kosmiczna Juno. Są to fotografie zrobione z jej ostatniej misji. 16 grudnia Juno zakończyła swoją dziesiątą szybką podróż wokół Jowisza.

Te niesamowite zdjęcia zrobiła sonda, która zbliżyła się stosunkowo blisko gazowego giganta i obfotografowała go za pomocą kamery JunoCam, w którą jest wyposażona.

REKLAMA

Czytaj też: Setki imigrantów szturmowały granicę. Ponad 200 wdarło się do Unii. Szokujące nagranie [VIDEO]

Jak twierdzą naukowcy NASA, przesłanie wszystkich obrazów z sondy trwać może kilka dni lub nawet kilka tygodni, jednak jak widać na zdjęciach poniżej warto na nie czekać. Najnowsza seria zdjęć pokazuje niezliczone wirujące chmury i burze na największej planecie naszego układu słonecznego.

Sonda Juno rozpoczęła swoją misję w 2011 roku. Przeszło pięciu lat potrzebowała, by dotrzeć do Jowisza i rozpocząć dokumentację. Dodajmy, że Juno jest jedynym pojazdem kosmicznym, który zdołał oblecieć oba bieguny Jowisza.

Jak komunikuje zespół NASA, Juno będzie kontynuować misję jeszcze przez kilka lat. Po tym czasie najpewniej ulegnie dezaktywacji, a następnie zniszczeniu.

Jowisz to piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół razy większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.

Największa planeta Układu Słonecznego składa się w trzech czwartych z wodoru i w jednej czwartej z helu; może posiadać także skaliste jądro złożone z cięższych pierwiastków. Ze względu na szybką rotację przybiera kształt spłaszczonej elipsoidy obrotowej (ma niewielkie, ale zauważalne zgrubienie w płaszczyźnie równika). Powierzchnię planety, którą stanowią nieprzezroczyste wyższe warstwy atmosfery, pokrywa kilka warstw chmur, układających się w charakterystyczne pasy widoczne z Ziemi.

Najbardziej znanym szczegółem jego powierzchni jest odkryta w XVII wieku przy pomocy teleskopu Wielka Czerwona Plama, będąca antycyklonem o średnicy większej niż średnica Ziemi. Wokół planety istnieją słabo widoczne pierścienie i potężna magnetosfera. Ma 69 znanych księżyców. Cztery największe, zwane galileuszowymi, odkrył Galileusz w 1610. Ganimedes, największy z księżyców, ma średnicę większą niż planeta Merkury.

Poniżej galeria i film z NASA.

Przeczytaj też: Płonącemu tankowcowi grozi eksplozja. „To może być katastrofa ekologiczna na ogromną skalę” [VIDEO]

Wolnosć24/ NASA/ Wprost

REKLAMA