Donald Trump. / fot. Twitter/ Facebook
REKLAMA

Kolejny sukces Donalda Trumpa. Tym razem pokonał giganta światowych mediów społecznościowych Twittera. To co robi prezydent USA Donald Trump może być martwiące, jest jednak przywódcą politycznym i dlatego jego konto nie może podlegać moderacji – poinformowali przedstawiciele Twittera.

Francuski serwis internetowy Numerama postanowił skierować do Twittera zapytanie o to, dlaczego konto prezydenta Trumpa, nie podlega tym samym zasadom moderacji, które obejmują wszystkich innych użytkowników serwisu.

REKLAMA

Prezydent USA, znany ze swoich kontrowersyjnych wpisów na Twitterze, oskarżany jest przez dziennikarzy CNN o „wzywanie do przemocy”. W swojej twitterowej karierze Trump obrażał m.in. amerykańską dziennikarkę ze względu na jej wygląd, a także formułował przekazy antymuzułmańskie i dyskryminujące wobec grup mniejszościowych – wylicza serwis.

Numerama ocenia, że w świetle tych wydarzeń Twitter nigdy nie poświęcał kontu prezydenta Stanów Zjednoczonych tej samej uwagi, jaką obdarzyłby innych, przeciętnych użytkowników serwisu.

Czytaj też: Chińczycy i ich nowe technologie w Polsce. Okradali klientów banków. Bądźcie czujni! [VIDEO]

Dziennikarze Numeramy dotarli do decyzji podjętej przez Twittera w grudniu 2017 roku. Postanowiono wówczas, że trzeba stworzyć wyjątki w stosowaniu zasad określanych przez regulamin użytkowania serwisu, które będą obejmowały „światowych przywódców” i „instytucje rządowe”.

W notatce, którą Twitter upublicznił w ubiegłym tygodniu, można przeczytać:

„Zablokowanie konta światowego przywódcy bądź usunięcie kontrowersyjnych wpisów z jego konta mogłoby doprowadzić do ukrycia istotnych informacji, które powinny stać się przedmiotem debaty publicznej.

Twitter dodaje, że „nie uciszyłoby to samego lidera, a jedynie spowodowało oddalenie niezbędnej dyskusji nad jego wypowiedziami i decyzjami”.

Jednocześnie, Twitter poinformował, że utrzymywanie w serwisie konta prezydenta Trumpa nie jest motywowane w żaden sposób względami ekonomicznymi.

„Żadne konta w serwisie nie mają wpływu na jego rentowność, niezależnie od tego, czyją są własnością. Naszym celem jest pozostanie apolitycznym serwisem pomagającym społeczeństwu w dostępie do informacji” – stwierdziła firma.

Czytaj też:Najbardziej zaskakująca nominacja. Sylwetka nowego Ministra Spraw Zagranicznych prof. Jacka Czaputowicza

Źródło: Wolność24/ Twitter/ PAP/ Fox News

REKLAMA