Polski wynalazek zrewolucjonizuje pracę strażaków na całym świecie [VIDEO]

Niedawno miała miejsce premiera wywodzącego się z krakowskich laboratoriów firmy Motorola systemu Firefighters Mixed Reality stworzonego specjalnie z myślą o działaniach straży pożarnej na całym świecie. Autorami tego rewolucyjnego wynalazku są polscy naukowcy i inżynierowie.

System zapewnia strażakom wyposażenie w szereg czujników i kamer. Każdy z nich posiada urządzenie monitorujące jego funkcje życiowe, termometry mierzące temperaturę jego ciała i zewnętrzną oraz kamery na odzieży, które przesyłają obraz do centrum dowodzenia.

System jest również zdolny do przechwytywania sygnałów z innych dostępnych na miejscu źródeł takich jak kamery policyjne bądź drony. Obraz przesyłany jest na bieżąco do centrali, dzięki czemu Firefighters Mixed Reality jest w stanie wygenerować obraz w technologii 360 stopni.

System Motoroli został stworzony z myślą o strażakach. Inżynierowie z Krakowa zaczęli swoje prace od terenowych konsultacji z dowódcami straży pożarnej, którzy oczekiwali rozwiązania, które zapewniłoby im możliwość kontroli czynności wykonywanych przez strażaków na miejscu zdarzenia, jednocześnie stwarzając poczucie uczestniczenia w akcji.

Dowódca ma wgląd w sam środek akcji, obserwując stan zdrowia strażaków, oraz np. ilość zużytego przez nich tlenu. Co ważne, dzięki okularom holograficznym utrzymuje stały kontakt z miejscem zdarzenia wokół centrum dowodzenia i obecnym tam działającym zespołem – mówi Jarosław Piwowarczyk, szef zespołu inżynierskiego pracującego nad elementami systemu.

Polski zespół odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia nowych koncepcji technologicznych oraz dostarczania gotowych rozwiązań dla sektora bezpieczeństwa publicznego. Podczas korzystania z zestawu, dowódca akcji może również zobaczyć strukturę budynku (jeśli jego plan jest zdigitalizowany), lokalizację personelu wewnątrz i ich aktualne statusy – np. z danymi dotyczącymi ich stanu. System powstał z myślą o wyposażeniu strażaków na całym świecie, ale może być – po adaptacji – stosowany w innym środowisku np. w pogotowiu ratunkowym czy policji, czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest szybka ocena sytuacji. System trafi do sprzedaży już niebawem.  – dodaje  Jacek Drabik.

Źródło: innpoland