„Dobra zmiana” dla Żydów. PiS ma program „Muzeum+”. Chcą zbudować muzeum chasydyzmu

Chasydzi w Polsce. Foto: PAP/Michał Szalast
Chasydzi w Polsce. Foto: PAP/Michał Szalast

– Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego – powiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zadeklarował, że państwo polskie wesprze taką inicjatywę.

W poniedziałek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowano premierę albumu Agnieszki Traczewskiej „Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”.

W spotkaniu, oprócz wiceministra kultury, biorą udział autora fotografii Agnieszka Traczewska, David Singer z Nowego Jorku, potomek polskich chasydów, który zajmuje się ratowaniem miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem, Naomi Singer, która opowie o roli kobiet w chasydzkich społecznościach, autorzy wstępu prof. Marcin Wodziński i prof. Jonathan Webber.

„Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego, tak bym to nawet nazwał, żeby tą specyfikę chasydyzmu polskiego bardziej szczegółowo opowiedzieć” – powiedział Sellin.

Jak mówił, w Polsce jest już kilka inicjatyw, które do tego zmierzają. „Jak sądzę, przynajmniej z jednej z nich będzie owoc i deklaruję, że państwo polskie taką inicjatywę również wesprze” – podkreślił wiceminister kultury.

Wygląda na to, że międzynarodowe wsparcie USA będzie nas dużo kosztowało. Wciąż nie wiadomo ile i na czym zarobią u nas banksterzy z JP Morgan, których ściąga do naszego kraju premier Mateusz Morawiecki. Niedawno głośno było o stu milionach złotych, które rząd przekazał na remont cmentarza żydowskiego w Warszawie.

Czyżby rządzący liczyli na to, że w zamian za takie grosze środowiska żydowskie odstąpią od miliardowych roszczeń majątkowych od naszego kraju? Jeżeli tak, to jest więcej niż pewne, że się przeliczą.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

  • w końcu w Izraelu są nasze cmentarze – w Ramli, z czasów pobytu Armii Andersa, w Jerozolimie, były nasze obozy – Brygady Pancernej w Latrun

   • No tak przecież nie wyburzą cmentarzy, w Polsce też są cmentarze żydowskie mi bardziej chodzi o to ,że w Polsce wydaje się miliony złotych na jakieś niepotrzebne i nie przynoszące żadnych korzyści muzea, Żydzi i tak na nas plują czy im te muzea stawiamy czy nie.

 1. Brawo PiS! Teraz wiadomo że to właściwa partia na właściwym miejscu

 2. P. SELLIN KIEDY PRAWDA O POMORDOWANYCH POLAKACH NA WOLYNIU, MALOPOLSCE.???MYSLE , ZE PAMIETA P. SWOJE ZACHOWANIE —BO MY WSZYSCY PAMIETAMY!!! SLONO PIS ZAPLACI A TAKI PATRIOTYCZNY-ZENADA.

 3. O k…a, może jeszcze muzeum Żydów w każdym mieście? To jest jakaś paranoja. A tyle jest zaniedbanych cmentarzy na Kresach. Tyle masowych grobów na Wołyniu…

 4. „Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek”
  A niby dlaczego ma poczynić wysiłek i dlaczego nikt nie robi sondaży, czy Polacy sobie takich żydowskich przybytków życzą, tak jak się robi liczne sondaże, czy Polacy chcą muzułmanów w swojej okolicy? Czy żydostwo już całkiem zawładnęło tymi polskojęzycznymi elitkami?

Comments are closed.