Militarny postęp Rosji robi wrażenie na NATO. Najwyższy rangą amerykański generał ostrzega: „Rosja jest największym zagrożeniem dla Europy”

Gen. Dunford i rosyjscy żołnierze w czasie parady/foto: wikipedia/pixabay
Gen. Dunford i rosyjscy żołnierze w czasie parady/foto: wikipedia/pixabay

Generał Joseph Dunford, Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów przybył do Europy na spotkanie państw NATO. W czasie swojego wystąpienia stwierdził, że: Rosja jest największym zagrożeniem dla Europy. Wojskowy wskazał na dynamiczny proces modernizacji rosyjskich sił bojowych w tym również rozbudowę arsenału broni strategicznej. Podkreślił, że aktualnie sojusz pracuje nad poprawą swojego potencjału obronnego.

Wizyta generała jest spowodowana spotkaniem Komitetu Wojskowego NATO w Brukseli. Jedną z najważniejszych poruszanych kwestii, jest zagrożenie ze strony sił Federacji Rosyjskiej. Państwa sojuszu pracują nad sposobem skutecznego odstraszania.

Zdaniem Dunforda Moskwa w ciągu ostatnich dwóch dekad znacznie poprawiła możliwości operacyjne swoich oddziałów. Do użytku trafiło wiele nowych lub zmodernizowanych typów uzbrojenia. Poprawiono system dowodzenia i komunikacji. Na uwagę zasługuje również wciąż rozwijany potencjał nuklearny Rosji.

SPRAWDŹ: Szydło powiedziała to bez konsultacji z Morawieckim. Premier był zaskoczony pomysłem rozszerzenia programu 500 plus

Wszystko to sprawia, że Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju w Europie. Kreml coraz sprawniej radzi sobie w prowadzeniu wojny elektronicznej i cybernetycznej.

Generał zauważył, że rosyjskie zagrożenie jest realne, na co wskazały wojna w Gruzji w 2008 r. oraz aneksja Krymu w 2014 r.

ZOBACZ: Mini bomby atomowe USA. Pentagon będzie miał nową broń przeciw Rosji i Chinom [VIDEO]

Oprócz otwartych działań wojennych Kreml stosuje według generała kombinację niekonwencjonalnych operacji, operacji informacyjnych, cybernetycznych, przymusu ekonomicznego i wpływu politycznego. To, jak dodał w dalszym ciągu jest naruszeniem suwerenności.

Na koniec Dunford zapowiedział, że NATO wciąż pracuje nad nowymi sposobami odstraszania przeciwnika i wdraża programy, które zwiększają bezpieczeństwo Europy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: UWAGA! Nowy typ ataku na konta bankowe. Celem klienci bankowości mobilnej

Źródło: PAP