Pierwsze ofiary śmiertelne wichury. Niż Fryderyka nadciąga nad Polskę. IMiGW ostrzega [VIDEO]

Pierwsze ofiary smiertelne wichury związanej z niżem Fryderyka w Holandii, Niemczech i Belgii. Foto: PAP/EPA
Pierwsze ofiary śmiertelne wichury związanej z niżem Fryderyka w Holandii, Niemczech i Belgii. Foto: PAP/EPA

Z Europy Zachodniej napływają pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnych, jakie pochłonęła wichura spowodowana niżem Fryderyka. W kilku krajach sparaliżowana jest komunikacja lotnicza i drogową, wiele miast zamknęło szkoły. Wieczorem ośrodek niżowy dotrze nad Pomorze Zachodnie.

ZOBACZ OSTRZEŻENIA DLA POLSKI: Wichura ​już dziś uderzy w Polskę. Nadciąga niż Fryderyka. Czeka nas załamanie pogody. Ostrzeżenia dla 12 województw [MAPA]

UWAGA! IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe dla 12 województw. Niż Fryderyka przyniesie silny wiatr

W Holandii, gdzie wichura przewracała drzewa i spychała ciężarówki z szos, zanotowano co najmniej trzy ofiary śmiertelne, uderzone przewracanymi przez wiatr drzewami, bądź spadającymi gałęziami.

W mieście Emmerich w Nadrenii Północnej-Westfalii powalone przez wichurę drzewo zabiło 59-letniego mężczyznę na kempingu nad Renem. Z tego kraju związkowego docierają też informacje o obrażeniach wielu ludzi uderzonych przewracającymi się drzewami.

W Belgii zginęła kobieta, na której samochód spadło powalone przez wiatr drzewo. Kobieta jechała drogą prowadzącą przez las w rejonie na południe od Brukseli.

Fryderyka niesie ze sobą śnieżyce, a prędkość wiatru w wielu regionach dochodzi w porywach do 140 km/h. Służby meteorologiczne podnoszą stopień alertów pogodowych. W wielu regionach mieszkańcom zaleca się niewychodzenie z domów, a kierowcom – zrezygnowanie z jazdy po zasypanych śniegiem bądź oblodzonych drogach.

Dyżurna synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk w czwartek po godzinie 13 poinformowała w rozmowie z PAP, że nad Polskę z terenu północnych Niemiec nasuwa się głęboki aktywny niż, z którym związane są m.in. intensywne opady śniegu i silny wiatr.

Wiatr zaczyna przybierać na sile, a porywy na południu kraju dochodzą do 50 km/h. Dodała również, że wiatr będzie się wzmagał, a najsilniejsze porywy są spodziewane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim oraz na południu województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tam wiatr może w porywach dochodzić do 110 km/h.

IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe dla 12 województw. W województwie dolnośląskim spodziewane są intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne. Na Mazowszu IMGW prognozuje „wystąpienie umiarkowanego i dość silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, z porywami do 50 km/h na północy i do 90 km/h na południu województwa. Wiatr z południa i południowego zachodu, w strefach opadów śniegu może powodować zawieje i zamiecie śnieżne”. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Jakim to trzeba być debilem, żeby filmować telefonem w pionie i to jeszcze z jednej ręki.

Comments are closed.