Pierwsza taka sytuacja od lat. Tak blisko starcia nie było od upadku ZSRS. „Musimy być gotowi na wojnę!”

Prezydent Donald Trump i Prezydent Władimir Putin/ PAP/ Twitter
Prezydent Donald Trump i Prezydent Władimir Putin/ PAP/ Twitter

Najnowsza strategia obronna USA, którą ogłoszono w piątek, to prawdziwa rewolucja. Po raz pierwszy od dawna za największe zagrożenie uznano inne państwo, a nie terroryzm. To pierwsza taka sytuacja od czasów zimnej wojny.

Według najnowszej strategii obronnej USA największym wrogiem państwa dowodzonego przez Trumpa są Chiny i Rosja. Podczas prezentacji strategii podkreślono, że oba te kraje dążą do przełożenia swoich autorytarnych modelów rządu na inne państwa.

Jednocześnie w strategii podkreślono konieczność utrzymywania dobrych kontaktów z oboma państwami, aby powstrzymać atomowe aspiracje Korei Północnej. Jednocześnie gen. Mattis podkreślił, że USA pod żadnym pozorem nie wycofują się z koalicji antyterrorystycznej.

Strategia obronna jest, jak w każdym kraju, dokumentem ogólnym, w oficjalnych i ogólnodostępnych dokumentach nie stwierdza się, jak dokładnie ma wyglądać polityka USA względem dwóch wymienionych państw.

To szybko spotkało się z odpowiedzią ze strony Rosji. Minister Spraw Zagranicznych Sergiej Ławrow powiedział, że „USA przyjmuje postawę konfrontacyjną”. Jak na razie do dokumentu nie odniosły się Chiny.

Czytaj więcej: Wstrząsające ostrzeżenie dla obywateli USA! Departament Stanu: „Przygotujcie swój pogrzeb”

Źródło: Reuters

Comments are closed.