ciąża premier
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, która na czele rządu stanęła w październiku ubiegłego roku, ogłosiła w piątek, że jest w swojej pierwszej ciąży. Ardern i jej partner Clarke Gayford spodziewają się dziecka w czerwcu.

„Będę szefową rządu i mamą” – obwieściła Ardern dziennikarzom przed swoim domem w Auckland. Jak podaje portal BBC News, premier od razu otrzymała wiele gratulacji w mediach społecznościowych.

„Nie jestem pierwszą kobietą, która będzie pracowała i będzie miała dziecko. Wiem, że okoliczności są wyjątkowe, ale jest wiele kobiet, które dobrze radziły sobie z tym przede mną” – oświadczyła szefowa rządu, ciesząca się w swym kraju dużą popularnością.

Michalkiewicz. The Movie

Zobacz też: Zakaz sprzedaży alkoholu dla kobiet. Wszystko w imię…”wolności”

Ardern planuje po porodzie sześciotygodniową przerwę w pracy. W tym czasie jej obowiązki będzie pełnił wicepremier i minister spraw zagranicznych Winston Peters. Szefowa nowozelandzkiego rządu dodała, że przez ten okres „będzie w pełni osiągalna, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Premier dodała, że o zajściu w ciążę dowiedziała się zaledwie sześć dni przed tym, jak stało się jasne, iż pokieruje rządem i – jak dodała – „była to całkowita niespodzianka”.

37-letnia Ardern, która jest szefową Partii Pracy, utworzyła rząd dzięki poparciu nacjonalistów oraz Zielonych, pomimo zwycięstwa we wrześniowych wyborach parlamentarnych rządzącej od blisko dekady Partii Narodowej Nowej Zelandii.

Czytaj więcej: Morawiecki się wścieknie! Szydło zrobiła to za jego plecami. „Premier dowiedział się z mediów”

(PAP)