Izrael nie chce wizyty polskiego ministra. To reakcja na przyjęcie ustawy o IPN przez polski Senat

Paweł Soloch, szef BBN. Foto: PAP/Radek Pietruszka
Paweł Soloch, szef BBN. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Izraelskie MSZ poinformowało w czwartek o przekazaniu prośby o przełożenie planowanej wizyty szefa polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Izraelu w związku z przyjęciem przez Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN).

„W świetle przyjęcia ustawy przez polski Senat Izrael zwrócił się z prośbą o przełożenie planowanej wizyty szefa polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego” – głosi oświadczenie rzecznika izraelskiego resortu dyplomacji, które opublikowano na stronie internetowej MSZ.

Zobacz też: PILNE! Oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sporu z Izraelem [VIDEO]

We wcześniejszym komunikacie MSZ podkreśliło, że Izrael „kategorycznie sprzeciwia się” decyzji Senatu. „Żadna ustawa nie zmieni faktów” – podkreślono.

„Potwierdzamy, że strona izraelska zwróciła się z prośbą o przełożenie przyszłotygodniowej wizyty szefa BBN Pawła Solocha w Izraelu. Wyrażamy nadzieję, że dialog w sprawach bezpieczeństwa, mający strategiczne znaczenie dla obu państw, będzie kontynuowany w niedalekiej przyszłości” – napisano na Twitterze BBN.

W czwartek nad ranem Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. (PAP)

Zobacz też: Czystka w MSZ. Masowo wylecą z pracy m.in ambasadorzy, dyrektorzy i konsulowie

2 KOMENTARZE

  1. Żydzi tak mają. To jest powodowane u nich chorobą Taya-Sachsa (gangliozydoza GM2).
    Choroba Tay-Sachsa to rzadka choroba genatyczna o charakterze spichrzeniowym. W jej przebiegu dochodzi do odkładania się gangliozydu GM2 w komórkach mózgu. Jest to substancja lipidowa, a przyczyną jej spichrzania jest upośledzenie lub brak wydzielania β-heksozaminidazy, która rozkłada gangliozyd GM2. Jest to choroba występująca w populacji Żydów Aszkenazyjskich.
    Ustalono, że mutacja i jej dziedziczenie jest spowodowane bliskie pokrewieństwo rodziców dziecka np. małżeństwa między kuzynostwem, wujem a siostrzenicą.

  2. Moje oświadczenie jest proste: pier…. ich wszystkich. W te i abarot jak mawiają Rosjanie.
    Ekshumację w Jedwabnem zacząłbym w piątek, 2 lutego A.D. 2018. Prof. Szwgrzyk dostałby polecenie, aby zacząć NATYCHMIAST!
    Poza tym natychmiast zawarłbym jakąś poważną umowę z Chińczykami. I tyle w tym temacie.

Comments are closed.