Prezydencki minister: „Oświadczenie sekretarza stanu USA pokazuje nam skalę wyzwań.” Mówiąc wprost: Tillerson bredzi

Krzysztof Szczerski. Foto: PAP/Paweł Supernak
Krzysztof Szczerski. Foto: PAP/Paweł Supernak

Oświadczenie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona pokazuje nam skalę wyzwania, jakie przed nami stoi, jeśli chodzi o dialog i wyjaśnianie ustawy o IPN – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, decyzja prezydenta Andrzeja Dudy stwarza instrument do takiej rozmowy.

Prezydent we wtorek poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, wejdzie ona w życie, a jednocześnie zdecydował, że skieruje tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson w oświadczeniu na temat podpisania przez prezydenta RP ustawy o IPN napisał, że Stany Zjednoczone są rozczarowane tym, że polski prezydent podpisał ustawę, która nakładałaby kary za przypisywanie zbrodni nazistowskich państwu polskiemu.

„Rozumiemy, że ustawa ta będzie skierowana do polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadzenie w życie tego prawa szkodliwie wpływa na wolność słowa i badania naukowe” – napisał Tillerson.

„To oświadczenie pokazuje nam skalę wyzwania, jakie przed nami stoi, jeśli chodzi o dialog i wyjaśnianie istoty tej ustawy” – powiedział PAP Szczerski. „My jesteśmy do tego dialogu, zarówno z Izraelem jak i z Waszyngtonem, gotowi i jesteśmy na niego otwarci” – dodał minister.

„My ten kontakt cały czas prowadzimy i on jest stały; przestrzeń dla tego dialogu jest. Natomiast to oświadczenie pokazuje, że jeszcze przed nami duże wyzwanie, jeśli chodzi o wyjaśnienie intencji i treści tej ustawy i jej zakresu” – powiedział Szczerski. Zaznaczył, że „decyzja prezydenta, która podpis łączy z przesłaniem ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, stwarza też instrument do tego, żeby taką rozmowę prowadzić”. (PAP)

5 KOMENTARZE

 1. Dlaczego polska duplomacja nie wyraziła jeszcze głębokiego rozczarowania amerykańską ustawą S.447(1226)? Czy Rex T. nie gościł kilka dni temu w Polsce? Czy nie przedstawiono mu powodu noweli ustawy o IPN, ani trybu jej procedowania?
  Lobby żydowskie w USA dąży do zdeprecjonowania roli Polonii-nie może być tak, że ktokolwiek liczy się z 9mln głosów. Dba o to także stara agentura.

 2. jesli hamerykanie cos od nas chca to niech przyjada do nas, niech przysla jakiegos dupka i nasza sekretarka jemu to wytlumaczy. Nie robcie tego bledu i nie tlumaczcie sie wszystkim, jebnijcie piescia w stol i powiedzcie, ze Panem jestescie wy, a nie obcy na tej ziemi. kuzwa miejcie wreszcie klase wladcy, a nie parobka na zawolanie.

 3. Gdy będziemy mieć w Polsce polski rząd, to nawiąże on współpracę rządem Chin, w sprawie wzajemnej WSZECHSTRONNEJ pomocy, dotyczącej otrzymania odszkodowań za straty doznane w wyniku długotrwałych działań wojennych i bezprawnej eksploatacji gospodarczej.
  Oto lista niektórych państw winnych dotycząca Chin: Japonia, Niemcy, Rosja, USA, Wlk. Brytania, Francja.
  Prawda, że mamy dużo wspólnego z Chinami?

 4. Oświadczenie sekretarza stanu USA pokazuje wam (WAM) jak głęboko tkwicie w czarnej d…. swoich „przyjaciół”. Doigraliście się, nie ma co.

 5. JUDE [też w USA] chcą tylko od nas wyszlamować kasę [1 mld PLN], a prawdę mają gdzieś! O przyszłości UE, smutnym końcu mocarstwa USrael [i jego XXI-wiecznej kolonii nad Wisłą: JUDEOpolonii, która przetrwa], dżihadzie i 3.wojnie światowej – zob.: ‘2021, Moonwars’ (na: docer.pl)

Comments are closed.