Wielki sukces rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX! Samochód Tesla Elona Muska poleciał w przestrzeń kosmiczną [VIDEO]

Start rakiety Falcon Heavy firmy Space X z samochodem Tesla Elona Muska na pokładzie. Foto: yt
Start rakiety Falcon Heavy firmy Space X z samochodem Tesla Elona Muska na pokładzie. Foto: yt

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny jest sportowy samochód firmy Tesla.

Rakieta wystartowała o godz. 21.45 czasu w Polsce; początkowo start planowano na 19.30, jednak został on opóźniony z powodu silnego wiatru.

Dwie rakiety wspomagające po odłączeniu się od rakiety głównej wylądowały – jak zaplanowano – z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie.

Poniżej zdjęcie z lądowania bocznych modułów.

Na razie nie ma informacji, czy trzeci, główny moduł rakiety wylądował zgodnie z planem na umieszczonej na oceanie ok. 480 km od brzegu pływającej platformie. Prawdopodobnie to się nie udało ponieważ nadal nie ma żadnej informacji ze strony Space X.

Wtorkowy lot był próbą sprawdzenia rakiety, a jego celem było sprowadzenie na ziemię trzech mdułów maszyny.

Falcon Heavy stała się tym samym najpotężniejszą spośród używanych dziś rakiet – informuje agencja AP.

Aby obejrzeć wydarzenie z bliska do Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego przybyły tysiące widzów.

Szef SpaceX Elon Musk zadecydował, że na pokładzie rakiety poleci czerwony sportowy samochód elektryczny firmy Tesla Inc., której Musk również jest założycielem i dyrektorem. Za kierownicą pojazdu siedzi ubrany w skafander kosmiczny manekin. Najważniejszym celem Muska – zauważa AFP – jest kolonizacja Marsa, do czego chce użyć obecnej rakiety.

Nagranie ze startu rakiety.

Agencja przypomina, jak w zeszłym roku Musk mówił, że bardzo podoba mu się pomysł „samochodu dryfującego w nieskończoność w przestrzeni powietrznej, który być może za miliony lat zostanie odkryty przez rasę pozaziemską”.

Musk zapowiedział, że do roku 2024, wcześniej niż rządowa NASA, zorganizuje prywatną wyprawę na Marsa. (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. 3majmy wszyscy za Muska kciuki: jeśli dalej będzie miał takie sukcesy, to udowodni nimi niezbicie, że mieszanie się w to-i-owo rządów wszelakich — jest wielce szkodliwe, a przynajmniej zbędne. Co do wyprawy załogowej na Marsa, to jestem przeciw, ale jeśli Muskowi ona by się udała, przed marsowymi działaniami rządowo-etatystycznymi, to byłaby to dla tych ostatnich kompromitacja co się zowie!

    A czemu kręcę nosem na wyprawę marsjańską? Ano dlatego że (wg. mnie) niemal zerowe są szanse na znalezienie tam czegoś, co uzasadniłoby horrendalne koszty takiej misji. Eksploracja łazikami, itp. — w zupełności wystarczy, wszak da się zdalnie badać taką pustynię, nie potrzeba do tego „obowiązkowej” obecności człowieka.

  2. Czy tak wydane pieniądze – są wydane po chrześcijańsku?
    Po co to komu poza ego tego cwaniaka który wyciągnął miliardy $ z budżetu USA?
    A może lepiej było dać jakim sierotom co już żyją a są głodne czy nie mają butów, co?
    Czym się tu zachwycać. No zupełnie ludziska zidiocieli.

Comments are closed.