Wyciekł sekret największej firmy świata. Miliony osób może mieć problem

Apple iPhone sekret

Masz Iphona? Możesz mieć problem. W serwisie GitHub opublikowano kod źródłowy programu rozruchowego, używanego w systemach Apple. Pomimo szybkiego usunięcia pliku z witryny, kod iBoota nadal krąży po sieci.

Do uruchamiania systemu Apple służy iBoot, który przygotowuje iOS do startu i uruchamia jądro. Zadaniem programu jest sprawdzenie, czy wszystkie sterowniki zostały załadowane.

W razie problemów i błędnej weryfikacji, program startowy uruchamia tryb przywracania systemu (recovery mode). Co prawda kod źródłowy dotyczy wersji iOS 9, jednak prawdopodobnie ten element systemu nie zmienił się tak bardzo i duże fragmenty kodu są podobne do używanego w wersji 11 systemu Apple.

Czytaj też: Mieli pomagać ofiarom trzęsienia ziemi. Zamiast tego urządzali orgie i zabawiali się z prostytutkami

Jak się okazuje te rewelacje potwierdzają programiści, którzy złamali wcześniej zabezpieczenia iOS-a za pomocą tzw. inżynierii wstecznej. Polega ona na odtwarzaniu kodu programu na podstawie danych z pamięci podręcznej urządzenia i tego jak zachowują się aplikacje.

Kod umieszczony na GitHubie prawdopodobnie ułatwi zadanie autorom jailbreaków, czyli złamanych wersji iOS-a, pozbawionych ograniczeń, które narzuca producent (ang. jailbreak – „ucieczka z więzienia”).

Jest jeszcze jeden powód, aby szukać błędów. Za wskazanie ich w programie startowym Apple płaci nawet 200 tysięcy dolarów – oczywiście tylko pierwszym, którym uda się odnaleźć luki w oprogramowaniu amerykańskiego producenta.

Pomimo, że część kodu źródłowego systemów iOS i MacOS jest dostępna na licencji open source, Apple bardzo troszczy się o to, aby kod programów rozruchowych nie znalazł się w publicznym obiegu.

Opublikowanie kodu źródłowego może nie tylko ułatwić tworzenie szkodliwego oprogramowania na iPhone’y. Istnieje prawdopodobieństwo, że ułatwi „łamanie” urządzeń.

Chodzi o „jailbreak” czyli uzyskiwanie dostępu do większej ilości folderów, plików i funkcji. Wyciek może sprawić, że tworzenie nieautoryzowanego firmware’u na urządzenia Apple będzie łatwiejsze.

Systemy operacyjne Apple są zamknięte. Oznacza to, że amerykańska firma nie pozwala instalować aplikacji spoza App Store, ani modyfikować telefonu. Z tego powodu powstają wersje systemu, które można zainstalować tylko po wykonaniu jailbreaka.

Oczywiście koncern walczy z tym procederem i wraz z kolejnymi wersjami oprogramowania, z jednej strony, dodaje brakujące funkcje, na których zależy użytkownikom, a z drugiej, utrudnia zadanie hakerom, tworzącym obejścia zabezpieczeń.

Przeczytaj też: PROGNOZA POGODY: To będzie kolejna radykalna zmiana. Wiemy, co czeka nas w weekend i na początku przyszłego tygodnia

Źródło: Chip / GitHubie / nczas.com

1 KOMENTARZ

  1. Kod źródłowy Linuxa jest całkowicie otwarty i użytkownicy wcale nie uważają, że „mają problem”. Wręcz przeciwnie.

Comments are closed.