Przerzucał tony narkotyków i urządzał masowe egzekucje. Z43, szef kartelu Los Zetas, złapany w Meksyku

loes_zetas_egzekucja_Meksyk_krwawe-wybory_kartele
Zdj. il. Jedna z egzekucji Los Zetas na członkach konkurencyjnego Kartelu z Zatoki

Meksykańskie władze złapały w stolicy kraju szefa osławionego gangu narkotykowego Los Zetas, Jose Maria Guizara Valencię, o pseudonimie Z43 – poinformowały w piątek służby bezpieczeństwa. USA oferowały 5 mld dol. za pomoc w jego pojmaniu.

„Guizar jest odpowiedzialny za coroczny import tysięcy kilogramów kokainy i metamfetaminy do Stanów Zjednoczonych” – czytamy na stronie internetowej Departamentu Stanu USA.

Szef kartelu Los Zetas, który działa na południu Meksyku, został pojmany bez użycia przemocy w modnej dzielnicy miasta Meksyk o nazwie Roma.

Jose Maria Guizar Valencia
Jose Maria Guizar Valencia

Departament Stanu poinformował członkowie kartelu Los Zetas zamordowali „niezliczoną liczbę obywateli Gwatemali” w ramach systematycznego przejmowania kontroli nad terenami przy granicy gwatemalsko-meksykańskiej.

Guizar, który urodził się w Tulare w amerykańskim stanie Kalifornia, posiada obywatelstwo zarówno Meksyku jak i USA. Został oskarżony o handel narkotykami przez władze stanów Teksas i Wirginia.

Los Zetas, założony przez dezerterów z elitarnej jednostki wojskowej, jest znany z brutalności, pozostawiania anonimowych grobów i porzucania stosów ciał na poboczach dróg. (PAP)