Obietnice Merkel w czasie spotkania z Morawieckim w Berlinie. „Niemcy umożliwią polskiej mniejszości naukę ojczystego języka”

fot. PAP/EPA
REKLAMA

W piątek rozpoczęła się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Niemczech. Rozmawiano m.in o Nord Stream 2, nowelizacji ustawy o „kłamstwie oświęcimskim” i o polskiej mniejszości w Niemczech. Kanclerz Merkel obiecuje, iż umożliwi jej się naukę języka polskiego.

W czasie rozmów pomiędzy szefami rządów obydwu państw poruszano wiele tematów w tym gospodarcze. Obydwie strony reprezentują różne poglądy na temat Nord Steam 2.

REKLAMA

Zdaniem Merkel jego powstanie nie zagraża dywersyfikacji dostaw paliw do Europy.

Politycy rozmawiali także o ustawie penalizującej kłamstwa o odpowiedzialności państwa i narodu polskiego za holocaust. Merkel potwierdziła, iż wyłączną odpowiedzialność za zbrodnie ponoszą Niemcy.

Dyskutowano także o sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech.

Z niemieckiej strony powiedziałam, że polska mniejszość jest dla Niemiec oczywiście jak najbardziej mile widziana i chcielibyśmy, by polska mniejszość mogła się uczyć języka polskiego w Niemczech” – oznajmiła Merkel.

Zobacz też: Putin jest poważnie chory? Masowo odwołuje spotkania. Rosjanie w panice. „Nigdy wcześniej coś takiego się nie zdarzyło”

Kanclerz Niemiec mówiła, że przeprowadziła szereg rozmów z władzami krajów związkowych i że dialog ten będzie kontynuowany.

Nasi ministrowie spraw zagranicznych także będą kontynuować dialog.

Pojawiły się także m.in.propozycje zwiększenie wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej oraz ożywienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Zobacz też: Ambasador USA: „Jesteśmy przyjaciółmi i sojusznikami. Z braku porozumienia między nami korzystają tylko nasi przeciwnicy”

REKLAMA