Tragedia w Syrii trwa. We wschodniej Gucie giną kolejni cywile [VIDEO]

Syria. Foto: PAP/EPA
Syria. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Co najmniej 21 cywilów zginęło w sobotę we Wschodniej Gucie podczas bombardowań przez reżimowe siły syryjskie tego bastionu rebeliantów pod Damaszkiem – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wschodnia Guta, rebeliancka enklawa na wschodnich przedmieściach stolicy Syrii, gdzie część ludności ukrywa się w podziemnych schronach, jest od lutego intensywnie bombardowana przez wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

REKLAMA

Czytaj też: Urubko wykorzystał polską wyprawę na K2 do własnych celów? Himalaista ostro: „Jak zdobędzie szczyt, dostanie medal od Putina”

W sobotę według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka i Centrum Medialnego w Gucie, bombardowanych i ostrzeliwanych było kilka przedmieść.

Razem z sobotnimi, bilans ofiar we Wschodniej Gucie wynosi 492 cywili, w tym 116 dzieci i 64 kobiety. Obserwatorium dzień wcześniej stwierdziło, że część samolotów nad Gutą mogła być rosyjska.

Do sobotnich bombardowań doszło po odłożeniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ głosowania nad rezolucją domagającą się 30-dniowego rozejmu z powodów humanitarnych. Głosowanie przełożono – jak podał w piątek Reuters – na sobotę, na godzinę 12.00 czasu lokalnego (godz. 18.00 w Polsce).

Do przyjęcia projektu rezolucji w liczącej łącznie 15 członków Radzie Bezpieczeństwa ONZ potrzebnych jest dziewięć głosów, przy braku sprzeciwu ze strony wszystkich pięciu stałych członków tego gremium, a więc Rosji, Chin, USA, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Projekt rezolucji został przedstawiony 9 lutego przez Szwecję i Kuwejt, ale negocjacje utknęły w martwym punkcie. W tym czasie ofensywa syryjskiego reżimu na Wschodnią Gutę się zaostrzyła.

W 2017 roku Wschodnia Guta włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Enklawa oblężona jest przez siły syryjskie od 2013 roku.

https://twitter.com/_mohsenshebli/status/967421542991884288

Przeczytaj też: Nastolatka przez lata szukała rodzeństwa. Znalazła 40 osób! Ojciec miał zdrowie…

Nczas/

REKLAMA