Putin zadecydował. 20 bilionów na zbrojenia! „To odpowiedź na działania USA i NATO”

Putin zbrojenia Rosja
Putin i okręt podwodny APŁ Władimir Monomach. / foto: YT
REKLAMA

Nowy program zbrojeniowy stanowi według Kremla odpowiedź na działania USA i NATO. Moskwa chce wydać na sprzęt 20 trylionów rubli, czyli ok. 33 miliardy dolarów. Władimir Putin właśnie podpisał zgodę na wdrożenie programu, donoszą rosyjskie media.

Nie możemy zamykać oczu, gdy NATO buduje zdolności bojowe, gdy Stany Zjednoczone realizują koncepcję „globalnego uderzenia”, na zamiary rozmieszczenia broni w przestrzeni kosmicznej, a także wdrażania strategicznych konwencjonalnych systemów broni precyzyjnej – oświadczył w wywiadzie wicepremier Dymitr Rogozin.

REKLAMA

Dodał również: Na to wszystko będziemy mieć przyzwoitą odpowiedź, uwierzcie mi. Wywiad z politykiem opublikowała Nowaja Gazieta, której nie należy traktować, jako elementu przemysłu propagandy Kremla.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Nowy program obejmuje okres 2018-2025. Wskazuje się, że miał być realizowany już wcześniej, ale ze względu na niski poziom cen ropy i gazu został przełożony.

Zobacz też: Niewidzialny rosyjski myśliwiec nad Syrią. Bliski Wschód to wielki poligon doświadczalnym [VIDEO]

Większość założeń programu została utajniona. Wiadomo, że pieniądze zostaną przekazane na wprowadzenie do służby nowych typów uzbrojenia, a nie utrzymanie sił zbrojnych. Według Kremla wiele pomysłów uległo modyfikacji dzięki doświadczeniom zebranym w Syrii, gdzie jak chwalą się rosyjscy dygnitarze, udało się przetestować ponad 200 rodzajów uzbrojenia, sprzętu i amunicji.

Pojawiają się informacje, że wśród celów programu znajduje się budowa bojowego drona oraz myśliwca pionowego startu.

W ciągu ostatnich kilku lat Putin znacząco przyspieszył modernizację i powiększanie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Warto przypomnieć, że w styczniu br. prezydent podpisał dokument dotyczący państwowego programu zamówień zbrojeniowych na lata 2018–2027.

Obejmuje on przede wszystkim modernizację sił strategicznych Rosji. Środki trafią najprawdopodobniej również do pozostałych części sił zbrojnych. Chodzi o łączną kwotę w wysokości 355 mld dolarów.

Warto przeczytać: Nowe informacje w sprawie zestrzelonego izraelskiego F-16. Ujawniono dwa ważne fakty

Źródło: pism.pl/kresy24.pl/nczas.com/rmf24.pl

REKLAMA