Szewach Weiss mocno o Żydach i Polakach. „Dla Żydów Holokaust jest dziś religią. Morawiecki nie jest antysemitą, jego dzieci chodziły do żydowskiej szkoły”

Szewach Weiss. / fot. YouTube

Były przewodniczący Knesetu i b. ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss pytany w czwartek w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, dlaczego nowelizacja ustawy o IPN wywołała w opinii publicznej negatywne emocje, wyjaśnił, że „dla Żydów dziś Holokaust jest religią”. „Powiem więcej, to jedyna religia łącząca cały naród żydowski” – dodał.

Tłumaczył, że nowelizacja ustawy „poruszyła u Żydów bardzo czułą strunę pamięci nie tylko o sprawiedliwych, ale i o szmalcownikach”. „Przecież ja też w Jedwabnem mówiłem o dwóch stodołach – o tej, w której mnie uratowano, ale i o tej, w której mordowano Żydów” – wskazał. Według niego „efekt ustawy jest dokładnie odwrotny, bo teraz wszyscy mówią tylko o szmalcownikach”.

Pytany, jakie zadania stoją przed polskim zespołem rządowym w Izraelu, odpowiedział, że ma on „rozpocząć normalne rozmowy”. Jego zdaniem „to wszystko nie naprawi się z dnia na dzień, ale to się musi udać”. W jego ocenie gdyby nowelizacja ustawy o IPN „dotyczyła tylko zakazu mówienia o +polskich obozach zagłady+, to byłaby poparta przez całe społeczeństwo izraelskie”. „Nie ma w Izraelu nikogo, prócz kilku dziwnych ludzi, którzy mówiliby o +polskich obozach zagłady+” – dodał.

Zdaniem Weissa głosy oskarżające Polskę o Holokaust, które pojawiały się m.in. w Izraelskiej prasie, „to absolutny margines, ludzie nienawidzący Polski, może ofiary szmalcowników”. Przekonywał jednak, że „ogromna większość w Izraelu wie, że obozy były niemieckie, hitlerowskie, nie były polskie”.

„Osobiście broniłem Polski, zanim zaczęli to robić Polacy” – zaznaczył. „Kiedy zorganizowano debatę po filmie +Nasze matki, nasi ojcowie+, to ja w polskiej telewizji mówiłem Niemcom, że oni w sprawie grzechów Polaków powinni milczeć tysiąc lat, bo gdyby nie oni, to my, Żydzi, żylibyśmy z Polakami w zgodzie, tak jak żyliśmy przez tyle pokoleń” – mówił. Wskazał, że „w Polsce nigdy nie było rządu kolaborantów” oraz, że „to polski rząd podziemny skazywał szmalcowników na karę śmierci”. Tłumaczył, że w Polsce byli antysemici „i byli też w AK, ale to Armia Krajowa wykonywała wyroki na tych, którzy wydawali Żydów”.

Weiss pytany o głosy krytyki wobec wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, podczas której użył sformułowania o „żydowskich sprawcach”, tłumaczył, że jego zdaniem Morawiecki nie jest antysemitą. „Jego dzieci uczyły się w szkole Laudera” – dodał.

Zespół Szkół Laudera-Morasha w Warszawie to pierwszy żydowski zespół szkół w Polsce, powstały po 1989 roku. W jego skład wchodzą szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole. Szkoły Laudera posiadają status szkoły prywatnej na prawach szkoły publicznej. Oprócz przedmiotów takich samych jak w innych szkołach publicznych naucza się też w nich tradycji i historii żydowskiej oraz języka hebrajskiego. Uczniowie także obchodzą żydowskie święta, ale na zasadzie dobrowolności. Wśród uczniów są zarówno dzieci żydowskie, jak i nieżydowskie. Obecnie w zespole szkół Laudera uczy się ok. 300 uczniów.

Szkoła Laudera jest częścią systemu kilkunastu żydowskich szkół fundacji prowadzonych w krajach Europy Środkowej.

Weiss dodał też: „Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem Żydów, był filosemitą i wiem, że jego brat z pewnością nie jest antysemitą”. Powiedział, że jest również „bardzo wdzięczny prezydentowi Dudzie nie tylko za Order Orła Białego, ale za jego wizytę w Izraelu, za to, co mówił”.

Zdaniem Weissa kryzys w stosunkach polsko-izraelskich mógłby zakończyć „jakiś odważny gest, jakaś ciepła, mądra deklaracja prezydenta, premiera, prezesa Kaczyńskiego”. „Jeśli premier Morawiecki mówi o współbraciach, to jest to w Izraelu zauważone i ważniejsze niż tylko bieżąca polityka” – uważa. (PAP)

Czytaj też: Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o IPN karząca za „polskie obozy śmierci”. Wygląda na to, że długo pozostanie martwym prawem

5 KOMENTARZE

 1. Przeczytajcie ostatnie zdanie – zaprzecza całemu wcześniejszemu wywodowi; ot, jewriejska moralność i logika.
  Znajdźcie też na YT debatę z Grzegorza Brauna z tym osobnikiem sprzed kilku lat.
  Mossad prawdę Ci powie… ?!

 2. „Dla Żydów Holokaust jest dziś religią. Morawiecki nie jest antysemitą, jego dzieci chodziły do żydowskiej szkoły”
  Bardzo ciekawe dwie informacje. Lepszego świadectwa inż od Szewacha Weissa to p. Morawiecki już nie uzyska. Druga sprawa to ta „religia”. Dr Targalski mówi bardzo ciekawi na ten temat. Warto posłuchać:
  GEOPOLITYCZNY TYGIEL – ODC. 40 – O KONFLIKCIE POLSKO-IZRAELSKIM – NIE WOLNO SIĘ WYCOFYWAĆ
  https://www.youtube.com/watch?v=nyzbePkTcXc&t=348s

 3. „Dla Żydów Holokaust jest dziś religią. Morawiecki nie jest antysemitą, jego dzieci chodziły do żydowskiej szkoły”
  Bardzo ciekawe dwie informacje. Lepszego świadectwa inż od Szewacha Weissa to p. Morawiecki już nie uzyska. Druga sprawa to ta „religia”. Dr Targalski mówi bardzo ciekawi na ten temat. Warto posłuchać:
  GEOPOLITYCZNY TYGIEL – ODC. 40 – O KONFLIKCIE POLSKO-IZRAELSKIM – NIE WOLNO SIĘ WYCOFYWAĆ

 4. Hmmm co mnie interesuje państwo Izrael? Wg mnie w żadnym cywilizowanym państwie nie powinno być mowy o zwrocie majątku (ani o żadnym zadośćuczynieniu!!!) osobom, które nie mają do tego prawa! W każdym cywilizowanym kraju zawsze majątek przechodzi na rodzinę, a gdy nie ma spadkobierców majątek przejmuje państwo!!! Do do tego Pana tzw „przyjaciela Polaków” polecam wykłady, książki np Pani Ewy Kurek

 5. Niestety ale nie spotkałem się jeszcze z wywiadem z jakimkolwiek obywatelem Izraela czy obywatelem innego państwa, ale pochodzenia żydowskiego , któremu przeszło przez usta stwierdzenie , że byli też Żydzi którzy współpracowali z hitlerowskimi Niemcami. To jest absolutne tabu. Bardzo łatwo przychodzi im za to stwierdzenie , że Polacy byli wspólnikami Niemców. Wspominanie o jakiś odszkodowaniach dla Izraela, państwa powstałego po wojnie na kontynencie azjatyckim, to absolutne kuriozum. Co Izrael ,poza uzurpacją ma wspólnego z obywatelami Polski , którzy zginęli w trakcie wojny?

Comments are closed.