Podsumowanie wtorkowych prac Sejmu. Przyjęto kilka ważnych ustaw i uchwał [SKRÓT DNIA]

sejm głosowania ustawy uchwały
Kancelaria Sejmu podczas głosowania. / fot. flickr.com

We wtorek 6 marca zakończyło się 59 posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej. Obrady dotyczyły wielu istotnych i budzących dyskusje kwestii. Najważniejsze przyjęte przez Sejm uchwały i nowelizacje zostały przedstawione w poniższym zestawieniu.

Posłowie zdecydowali się na upamiętnienie tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 50 lat temu. Sejm przyjął uchwałę dotyczącą 50. rocznicy Marca ’68.

Sejm RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi – napisano w treści dokumentu.

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 424 posłów, przeciw 3, wstrzymało się 2 posłów. Izba niższa potępiła również wszelkie działania i wystąpienia o charakterze antysemickim. Zapisano: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej solidaryzuje się z obywatelami polskimi, niezależnie od ich narodowości i wyznania […].

Czytaj też: Sejm przyjął ustawę upamiętniającą Marzec ’68. „Potępiamy antysemityzm”. Tylko 3 posłów było przeciwko [LISTA]

Kolejnym ważnym aktem, nad którym pochylili się posłowie, był wybór 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Posłowie głosowali za przyjęciem listy, którą przedstawiła sejmowa komisja sprawiedliwości. Wśród kandydatów znalazło się 9 nazwisk przedstawionych przez PiS i 6 które wytypowali posłowie ruchu Kukiz’15.

Za przyjęciem listy głosowali wyłącznie posłowie tych dwóch partii. Reszta ugrupowań opozycyjnych nie wzięła udziału w głosowaniu. Nowi sędziowie KRS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew S. Łupina, Leszek Mazur, Maciej A. Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.

Przyjęcie nowych członków KRS spowodowało atak opozycji. Borys Budka stwierdził, że: wybór sędziów doprowadzi do tego, że Rada zostanie w absolutny sposób upartyjniona.

Głos zabrała również Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, jak powiedziała: My nie chcemy politycznych nominatów w KRS. Nie chcemy tam przedstawicieli żadnej partii. Apeluję do polskich sędziów o determinację i wytrwałość w obronie polskiej demokracji i niezawisłych sądów.

Warto przeczytać: Posłowie PiS zdają sobie sprawę z wadliwości poprawek do ustaw o SN i KRS? „Są jaskrawie niekonstytucyjne, ale i tak będę za”

Posłowie zajmowali się także nowelizacjami prawa łowieckiego. Przyjęto ważne zamiany.

Pierwszą z nich jest zakaz wykorzystywania żywych zwietrzą, do szkolenia psów myśliwskich. Poprawka została zgłoszona przez posła PiS.

Drugą z przegłosowanych zmian jest zakaz uczestnictwa w polowaniach osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Poprawka została przegłosowana mimo negatywnych opinii komisji.

Ostatnia, trzecia pozwala właścicielom gruntów wyłączyć je z polowań, by to uzyskać niezbędne będzie złożenie odpowiedniego oświadczenia.

Ważną informacją dla wszystkich przedsiębiorców jest wiadomość o zakończeniu prac nad tzw. Konstytucją Biznesu. Posłowie zapoznali się z poprawkami zaproponowanymi przez Senat. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Posłowie przyjęli również tzw. ustawę degradacyjną, która pozwala na pośmiertne odebranie stopni oficerskich.

Zgodnie z nowym prawem wszyscy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu w okresie od 1943-1990 będą mogli stracić swoje stopnie wojskowe. Na celowniku jest przede wszystkim gen. Wojciech Jaruzelski i gen. Czesław Kiszczak.

Zdaniem PO ustawa służy za zasłonę dymną i ma odciągnąć wyborców od sprawy przyznawanych w ministerstwa nagród oraz kwestii kart kredytowych. Za głosowało 264 posłów, przeciw było 159. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Zobacz też: Jest odpowiedź Departamentu Stanu USA na informacje o sankcjach. „Te wiadomości są po prostu fałszywe”

Ostatnim z przyjętych projektów był ten zainicjowany przez prezydenta. Posłowie głosowali za ustanowieniem 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 399 posłów, przeciw było 21, dwóch wstrzymało się od głosu. W toku prac zdecydowano się na przyjęcie poprawki zgłoszonej przez PO.

Od teraz 24 marca każdego roku będą się odbywały państwowe uroczystości. Datę wybrano nieprzypadkowo. 24 marca 1944 r. Niemcy wymordowali ukrywająca Żydów rodzinę Ulmów.

Posłowie Nowoczesnej próbowali zmienić datę uroczystości, ale ich propozycja została odrzucona.

Przeczytaj koniecznie: Wilk ostro o ustawie degradacyjnej! „Ludzi martwych sądzi historia i Pan Bóg. Ustawa jest haniebna i tchórzliwa”

Źródło: PAP/nczas.com