Skandal! Polski rząd przyznał miliony złotych dotacji najbogatszemu bankowi świata. „Nasze podatki idą na wsparcie finansowych manipulatorów z JPMorgan”

fot. PAP

Rząd przyznał dotację w wysokości 20,2 mln zł dla inwestycji banku JPMorgan w Polsce. To najwyższe w historii wsparcie z budżetu państwa dla firmy z sektora usług finansowych.

JPMorgan, jeden z największych i najbogatszych banków świata, zasłynął w czasie kryzysu finansowego który wybuchł w 2007 roku jako bezwzględna, nie licząca się z niczym instytucja. Był wielokrotnie karany przez instytucje państwowe na całym świecie za manipulacje na rynkach walutowych, kruszców czy nieruchomości.

Poprzez różnego rodzaju niejasne układy, m.in. zatrudnianie synów i córek ważnych chińskich komunistów, mimo, że nie mieli żadnych kwalifikacji, JPMorgan nie tylko przetrwał kryzys finansowy który powalił inne banki i zrujnował miliony ludzi, ale wyrósł na jeszcze potężniejszą instytucję. W 2017 r. osiągnął 99,624 mld dolarów przychodów, 35,9 mld dolarów zysku operacyjnego i 24,441 mld dolarów zysku netto.

Na czym zarabia takie pieniądze? M.in. na spekulacjach, wymierzonych w narodowe waluty takie jak złotówka. W ciągu ostatnich lat bank kilka razy krytykował Polskę, grając na obniżenie zaufania do jej gospodarki i waluty a istnieją dowody, że grał przeciwko niej na rynkach walutowych.

Taka sytuacja miała miejsce m.in. w styczniu 2016 r. Bank rekomendował wówczas sprzedaż złotówek podając jako argument przekształcenia kredytów walutowych oraz niepewność polityczną. JPMorgan stał też za manipulacjami kursem WIG na warszawskiej giełdzie w listopadzie 2008 roku.

W sprowadzenie banku do Polski zaangażował się osobiście premier Mateusz Morawiecki. Na niedawnej konferencji prasowej przekonywał: „To największy pod względem kapitalizacji bank na świecie. To dowód zaufania do naszej gospodarki i dowód na to, jak dużą nadzieję pokładają największe instytucje finansowe w rozwój gospodarczy naszego kraju”.

Teraz, jak podaje Puls Biznesu, JPMorgan otrzymał gigantyczną dotację od polskiego rządu. Jej wysokość to 20,2 mln zł. Co w zamian? JPMorgan zobowiązał się, że zatrudni nad Wisłą 3 tys. osób i uruchomi placówkę w połowie 2018 r. Ekonomista Robert Gwiazdowski skomentował to na Twitterze następująco:

Czytaj też: Premier Słowacji ostrzega: Zabójstwo dziennikarza początkiem planu destabilizacji kraju. W tle George Soros

15 KOMENTARZE

 1. Wilka natura ciągnie do lasu. Gdzie „natura” ciągnie bankstera Morawieckiego?
  Czy to nie przypadkiem zwyczajna ŁAPÓWA dla narodu handlowego?
  Czy w tej bananowej republice jest ktoś uczciwy?

  • Morawiecki przygotowuje sobie cieopłą posadkę w JP Morgan! Gdy go wyrzucą z rządu przecież będzie musiał gdzieś pracować!?

 2. Po jakichś 2 latach „Sons & Daughters” pójdą w świat, ale już z pięknym CV, zawierającym stanowisko np. „Managing Director” w JPM.
  I o to tu chodzi.
  Nazwanie Morawieckiego BANKSTEREM jest UPRZEJMOŚCIĄ, na którą nie zaśłużył, bo to, co robi powinno być nazywane określeniem, którego publicznie wobez premiera legalnego rządu nie wypada.

 3. Drogi Najwyższy Czasie, w związku z tym artykułem chyba lepiej mieć kogoś takiego w swojej drużynie?

 4. To najwyższa rządowa dotacja w historii dla firmy z sektora usług finansowych. W całym sektorze usług biznesowych wyższą – 31,5 mln zł – dostał tylko IBM, gdy w 2010 r. otworzył we Wrocławiu centrum BPO i zadeklarował, że zatrudni 3 tys. osób (obecnie zatrudnia ponad 4 tys.).
  Więc były wyższe dotacje – więc o co ten krzyk To jest tak jak ktoś z igły robi widły. Coś przeczytał , ale nie doczytał i nie dopytał a narobił wrzasku jakby to był zamach stanu. Normalna praktyka i tyle . Ale cóż – jaki portal taka informacja.

 5. PO.NPISPSL.R – wszystko tylko nie to- pamiętajcie o tym na wyborach. ;)

 6. Umiecie liczyć ? 20 mln dzielone przez 4 tys pracownika to koszt 5000 zł na utworzenie jednego miejsca pracy. Jeśli to jest dużo to sprawdźcie ile dziś średnio kosztuje metr kwadratowy mieszkania, czy lokalu usługowego. Naszemu państwu zwróci się to z nawiązką już po pierwszym miesiącu funkcjonowania JPM tym bardziej że to jest bank inwestycyjny. Za tym bankiem idą inwestycje.

 7. Do Nikt.

  Jednak sektor bankowy i biznesowy to różnica.

  Czytałeś już kiedyś że zrozumieniem czy tnadalylko się starasz?

 8. idiotyczny temat . „JPMorgan nie tylko przetrwał kryzys finansowy który powalił inne banki i zrujnował miliony ludzi, ale wyrósł na jeszcze potężniejszą instytucję. W 2017 r. osiągnął 99,624 mld dolarów przychodów, 35,9 mld dolarów zysku operacyjnego i 24,441 mld dolarów zysku netto.”
  To chyba swiadczy ze to dobrze zainwestowane pieniadze , ten co to napisal to frajer pierwszej klasy . Jak sobie wyobraza ten naiwniak m ze inne banki jak dzialaja ? Wojna ekonomiczna pomiedzy Bankami USA i Chinskimi trwa , a Chinskie banki skad czerpia forse < Chinska gospodarka jest potezna ale ile zarabiaja Chinczycy ? okolo polowa chinczykow zarabia ok.2000 dolarow rocznie , ok600zl dziennie , i wiekszosc tych pieniedzy wydaja na ajedzenie . Kto mysli ze ta gra jest feer play to jest naiwny jak dziecko .

Comments are closed.