To Niemcy spalili Żydów w Jedwabnem

Tomasz Sommer. Foto: Najwyższy CZAS!
Tomasz Sommer. Foto: Najwyższy CZAS!

Masakra w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku była częścią niemieckiego planu, wykonanego pod kierownictwem niemieckim, głównie przez Niemców. Brak dowodów na samodzielny polski udział w mordzie na Żydach.

Spalenie grupy ok. 300 Żydów w Jedwabnem to z punktu widzenia perspektywy wydarzeń, do jakich doszło w czasie II wojny światowej, mało znaczący, choć okrutny epizod. Jednak to właśnie ten epizod stał się jednym z kamieni węgielnych położonych pod współczesny antypolonizm oraz szerzoną przez krajowych i zagranicznych polakożerców antypolską narrację.

Nic więc dziwnego, że „sprawa Jedwabnego” szeroko wypłynęła przy ostatnim ataku rządu izraelskiego na Polskę. I nie ma wątpliwości, że takie „wypłynięcie” będzie się powtarzać przy każdej możliwej okazji. Czas więc chyba powoli zacząć rozbrajać tę bombę, zwłaszcza że mamy w tym przypadku do czynienia z atrapą. Bo nie ma dowodów na to, że to Polacy spalili Żydów w Jedwabnem.

Wręcz przeciwnie, zgromadzony materiał faktograficzny wskazuje, że relatywnie nieliczni Polacy obecni przy zbrodni do końca nie zdawali sobie sprawy, co planują Niemcy. A przekucia w popularną „wiedzę” o polskim sprawstwie tej zbrodni dokonano nie na podstawie jakichś nowych obciążających Polaków dowodów, tylko poprzez nagłą i kłamliwą zmianę interpretacji istniejącego materiału dowodowego.

Pozycję Jana Tomasza Grossa i jego akolitów w tym kontekście można porównać do wciąż istniejących w Rosji „historyków” przekonujących, że w Katyniu polskich oficerów mordowali Niemcy. To czysty rewizjonizm historyczny.

CZYTAJ DALEJ ->

43 KOMENTARZE

 1. Doskonały tekst Panie Redaktorze Sommer. Treściwy, ale nie za długi. Doskonały do cytowania w dyskusji.
  Jeżeli można prosiłbym o podobny artykuł na temat Umowy indemnizacyjnej pomiędzy USA I PRL z 16 lipca 1960 roku. Ani prezydent ani rząd nawet nie zająkną się na ten temat. To bardzo dziwne i powiedzmy szczerze, podejrzane.

 2. Panie Sommer, wierzy pan w to co napisał ?? Jeśli tak proszę zmienić lekarza.
  Innym polecam opracowania IPNu, albo przynajmniej książkę Anny Bikont ” My z Jedwabnego”
  ” Skoro poczuwamy się do zbiorowej dumy, musimy też się poczuwać do zbiorowego wstydu. Wstydu za wymordowanie polskimi rękoma w sposób bestialski dzieci, kobiet i starców w Jedwabnem i nie tylko.Jeśli zbrodnie usprawiedliwiamy, umniejszamy, przerzucamy odpowiedzialność, wtedy cały Naród stanie się wspólnikiem zbrodni.” Jan Nowak Jeziorański- dyrektor radia „Wolna Europa” w czasach PRLu.

  Niestety, relacje świadków nie są żadnym dowodem dla pana Sommera.Trudno, proszę jednak nie robić z całego Narodu Polskiego wspólnika zbrodni. To było tylko kilku, może kilkunastu zwyrodnialców polskojęzycznych. Takich ma każda nacja.

  • Jakie są dowody, że to tym razem wyjątkowo nie Niemcy a Polacy dopuścili się tej zbrodni??? To muszą być twarde dowody, bo ten sposób mordowania jest typowy dla Niemców w tamtym okresie, więc ta wyjątkowa sytuacja musi być podparta twardymi dowodami.

   • Powiadają, że pies jest przeciwieństwem kobiety – rozumie wszystko a nic nie mówi.

  • Gośka, Pan Sommer przedstawił – z sądową dokładnością – jak w przeszłości sprawa Jedwabnego została rozstrzygnięta przed PRLowskim sądem. Goska bój sie Boga, referowanie (przedstawianie, prezentowanie) nie ma nic wspólnego z wiarą. O czym ty bełkoczesz. To po pierwsze.
   A po drugie, czy ty Gośka jesteś aż tak yntelygentna, by nie widzieć, że zestawienie cytatu z książki A. Bikont w której próbuje się właśnie obciążyć winą CAŁY NARÓD POLSKI za niemiecką zbrodnię na Żydach w Jedwabnem z artykułem red. Sommera w którym wykazuje, że nawet stalinowski aparat represji w PRL, opanowany przez Żydów, nie odważył się postawić zarzutów o odpowiedzialności całego narodu polskiego. Dobrowolny udział został udowodniony tylko miejscowemu volksdeutschowi.
   Gośka spiesz się i zapisz się do gimnazjum zanim je zlikwidują. Tam uczą czytać ze zrozumieniem. A na końcu jest egzamin.
   Spróbuj przeczytać tekst red. Sommera jeszcze raz. Ze zrozumieniem. Jakby jednak zaczęła cię boleć jakaś żyłka … to natychmiast przestań. Nie chcielibyśmy tutaj, aby stało ci się coś złego.

  • „Niestety, relacje świadków nie są żadnym dowodem dla pana Sommera.”

   Bo nie są dowodem, tylko jednostronną wersją.

  • Pani Gosiu… Nie potrzebne te podzialy.. Gdy to moze Pani dziadek z moim dziadkiem utrzymywal w gettcie na barykadzie (dwie polskie byly flagi) Nie istnialo Panstwo Izrael… Byla Polska bialo czerwona i znakiem gwiazdy Dawida przez NIEMCÓW w gettach podzielona i od sąsiadów i Braci Polaków oddzielona! Braci w krwi i zyciu oddanych…za kazdą ulice i skrzyżowanie Za Polske nie Izrael na naszej ziemi przelaną…za morze krwi jakiego swiat nie widział…za Polaka jakim kazdy z nas był…za bialo czerwonego Żyda…za Żyda ktòry biało czerwony był…Za Polske…

  • @goska , trzeba byc pierdolnietym, by brac pod uwage zydowskich swiadkow, ktorzy nigdy w Jedwabnym nie byli, jestes przesiaknieta klamstwem, ktory na codzien sluchasz, a prawda i fakty cie nie interesuja. Mozesz sama siebie biczowac za brak rozumu, ale lapy precz od Polakow z Jedwabnego.

  • gośka przeczytaj odrębny raport profesora Koli uczestnika prac archiwalnych w Jedwabnem bo ekshumacji NIGDY tam nie wykonano, bo rabin schudrich przyleciał wówczas z USA, okłamał Lecha Kaczynskiego ministra sprawiedliwosci ówczesnego i kazał zamknąc prace w Jedwabnem mówiąc, ze im zydom, nie zalezy na dowodach zbrodni, tylko zeby juz nie odkrywac kolejnych warstw grobu…..bo to się kłóci z ich religią!!! A kazał zatrzymac prace kiedy po odkryciu wierzchniej warstwy ziemi ukazały sie łuski z niemeickich mauzerów i …złote pieniądze, biżuteria złota itp. rzeczy pamiątkowe! A mimo to za chwilę zydzi uruchomili grossa zeby łgał jak bury pies na temat Jedwabnego, który w swoich kłamstwach bredził ze Polacy okradli tych zydów z ich złota i pieniędzy dlategopotem ich zamordowali….!!!Jakim trzeba być SSynem by tak potwornie łgać!!???? W głowie Polaków-chrześcijan-katolików takie qrestwo się NIE miesci a co dopiero dopuszczenie sie do zarzucanej nam Polakom zbrodni!!! Kwasniewkski vel Stolzmann bił się zaraz w nasze polskie piersi, ze to niby Polacy zamordowali….No i ta ilośc ofiar, było ich góra 300 osób a nie 1600….Klamstwo na kłamstwie i kamstwem pogania. To jest ta sama metoda kłamstwa co teraz jej uzyła Azari z którą ministerstwo sprawiedliwości Polski /sic!/ przez połtora roku uzgadniało tresc Ustawy o IPN ….a ta w żywe oczy zełgała przed całym światem, ze nic a nic nie wiedziała i ze Polacy to jednak mordercy…..!!! W normalnym świecie, wsród normalnych ludzi KTOŚ KTO ŁŻE W ŻYWE OCZY JEST SKOŃCZONY I KAZDY INNY CZŁOWIEK NIGDY Z PROSTYTUTEM NIE ROZMAWIA! Tymczasem co zrobił polski rząd??? NIC!! Pojechał płaszczyc się do Izraela i trzyma dalej tę zydokomunistkę azari zamiast w tym samym dniu w którym łgała wydalić toto z Polski jako persona non grata!! Druga sprawa, rząd winien natychmiast zakonczyć wypłacanie milionów złotych zydom w izraelu, którym płaci emerytury, pensje odszkodowania i Bóg jeden wie pod jakim pozorem jeszcze utrzymujemy zydokomunistow w izraelu. tak jak płaci/ł mordercom morelowi, brystygierowej, baumannowi, michnikowi itd.

 3. Skoro przedmówczyni krytykuje tekst to wypadałoby odnieść się do konkretów i przedstawić jakieś dowody na poparcie swojej krytyki. Ckliwy cytat z Jeziorańskiego to trochę mało.

 4. Jakie znaczenie mają „ckliwe cytaty” wielkich Polaków , a już nie daj bóg niewygodne dowody dla fanatyków ?? Trzeba być wyjątkowym cykorem intelektualno- moralnym żeby nie chcieć znaleźć dziesiątek, setek – fakt – przykrych informacji na temat
  np.
  Pogrom Żydów w Jedwabnem – Muzeum Historii Polski
  muzhp.pl/pl/e/1759/pogrom-zydow-w-jedwabnem
  Bezpośrednimi sprawcami tej zbrodni byli Polacy – z Jedwabnego, ale także mieszkańcy okolicznych wsi. Jak wynika z relacji świadków, …. W ramach śledztwa prowadzonego przez IPN nie doszło do pełnej ekshumacji ofiar, ale nawet to, co zrobiono, pozwala potwierdzić to, co wiemy ze źródeł pisanych. Odkryto zarys tej …

  IPN nie podejmie na nowo śledztwa ws. mordu w Jedwabnem …
  https://www.wprost.pl › Wydarzenia › Kraj
  5 wrz 2017 – Śledztwo w sprawie Jedwabnego zostało umorzone przez IPN w 2003 roku. IPN w toku śledztwa ustalił, że zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów 10 lipca 1941 roku dokonała w Jedwabnem grupa miejscowej polskiej ludności z inspiracji Niemców. IPN przyjął, że to polska ludność miała w tej zbrodni –

  Polacy mordowali nie tylko w Jedwabnem. Trzy pogromy, których …
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/…/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabnem-trzy-p…
  1 lut 2016 – To nie zbrodnie nazistów, nie dzieło bolszewików, nie rajd band UPA. … ZBRODNIA NA MIARĘ HOLOKAUSTU MOŻE POWTÓRZYĆ SIĘ DZIŚ Zagładę Żydów przedstawia się jako tragiczny skutek szaleństwa jednego …… Z dochodzenia IPN wynika jasno – Polacy wymordowali Żydów w Jedwabnem.

  Pnie Ixsiński mądraliński proszę się martwić raczej o swoje żyłki, życie w tchórzliwych kłamstwach grozi miażdżycą i zawałem.

  • Jest jeszcze jeden niepodważalny dowód na winę Polaków. Prezydent Kwaśniewski przeprosił żydów w imieniu Narodu Polskiego, a więcej przyznal się do zbrodni. W ogóle to Polacy w czasie okupacji zajmowali się tylko mordowaniem i grabieniem żydów, za wykątkien Władysława Bartoszewskiego, który to w pojedynkę ich ratował, głównie z rąk rodaków, za co Niemcy go wielokrotnie nagradzali.

  • No dobrze, nazwijmy autora wywiadu, na który się powołujesz, historykiem (skoro można Grossa, to można i Persaka). Tylko że nie mamy tu słowa przeciwko słowu. Mamy analizę sądowych dokumentów (Sommer) i opowieść bez powoływania się na żadne źródła (Persak). Ba, jest nawet gorzej, bo Persak powołuje się na zeznania Szmula Wasersztejna, którego, jak się potem okazało, w Jedwabnem wcale wtedy nie było i… dokumenty sądowe. I tak się złożyło, że te dokumenty można powyżej przeczytać. Proponuje więc odwołać się do nich i wskazać, w którym miejscu dowodzą winy Polaków.

 5. Świetny tekst, ale jego siła oddziaływania będzie większa, jeśli zostanie także przetłumaczony na język angielski.

 6. Sądząc po tym co prawiczki wypisują o Żydach to jest jak najbardziej prawdopodobne że Polacy też zabijali Żydów.

 7. Mam tę przewagę nad wieloma komentatorami że jestem synem człowieka – świadka i uczestnika II wojny światowej . Uczestnika Kampanii 1939 r , zołnierza , potem partyzanta , prawdziwego , nie takiego jak co niektórzy . Dawno zresztą zmarłego , pamiętam jednak te opowieści – bo dla ojca to było zawsze żywe . Żyje jeszcze moja mama – która była znacznie młodsza , lecz też te czasy pamięta [ ma skończyć w tym miesiącu 90 lat ] . Oboje rodzice okupację niemiecką spędzili na Lubelszczyznie , więc nieco inny region , jednak w całej GG , BYŁO TAK SAMO ! Polak na terenach okupowanych był niewolnikiem i jedyne co mógł zrobić Żydowi , to na niego donieść ! Mowy nie ma by np. samowolnie go zamordował , Niemcy lubili porządek , od ,, spraw życia i śmierci ” to byli oni !!! Za zabójstwo sam dałby głowę , nie dotyczyło to tylko ,, Folksdojczy ” i specjalnych formacji pomocniczych . Byli tacy Polacy niestety którzy się zapisywali do takiego ,, zelpszucu ” . Ogół jednak miał ich za zdrajców . Podobnie jak policjantów ,, Granatowych ” dotyczyło to nawet pracowników gminnych . Skończmy więc z narracją o Polakach – mordercach ! Polak to za okupacji mógł jedynie – groznie palcem w bucie poruszyć , a każde wyjście z domu to była wyprawa w nieznane [ łapanki , zakładnicy itp.] Powiem jeszcze jedno na koniec , śmiercią karano całą rodzinę za pomoc Żydom , ale też karano tak samo za to że ktoś ,, wiedział a nie doniósł ” o ile to dało się udowodnić . Bez polskiej pomocy nie przeżyłby okupacji literalnie ANI JEDEN ŻYD !

  • Do ostatniego zdania dodałbym, mógłby przeżyć jeden Żyd, a może więcej ich, bez pomocy polskiej, gdyby zająłby się tym jakiś Niemiec. Chętnie poznałbym taki PRZYPADEK, który pozwalam sobie nazwać – WYJĄTKIEM. Coś takiego jest możliwe, jednak nie słyszałem o czymś takim. Czy jest mozliwe, aby Niemcy nie rozdmuchali tego na cały świat? CHODZI OCZYWIŚCIE, O UKRYWANIE ŻYDA I NARAŻENIE SIĘ, TYM SAMYM, NA WYROK ŚMIERCI, LUB GORZEJ, BO WYSŁANIE NA WSCHODNI FRONT.

 8. Take tak. A potem sami sie w jedwabnym zastrzelili udajac oficerow polskich z ’39 roku. Wiecie co mnie najbardziej wkurza? To ze osoby ktore traktuja historie wybiorczo (nie zaleznie czy zydzi czy polacy) wypowiadaja sie w kwestiach o ktorych nie maja kompletnego pojecia. W ocenie historii nie tylko nalezy owzglednic fakt historyczny ale tez kontekst I tlo historyczne. A przede wszystkim starac sie myslec jak osoba zyjaca w danym czasie. Inaczej mozemy powiedziec ze Jesus nie byl Mesjaszem tylko dziwakiem. Bo dla wiekszosci zydow byl. Tak samo tyczy sie to Mojzesza czy Abrachama. A Noe? To byl dopiero dziwak. Wybudowal lodz na srodku pustyni. Mamy tego samego Boga. Po co walczymy? O prawde? Tylko Bog ja zna. Jezeli chcemy miec monopol na prawde tym samym my chcemy byc Bogiem. Kara wedlog naszych religii jest taka sama. Potepienie. I nie ma znaczenia czy to zyd czy katolik.

  • Jasne jak słońce. broń Boże mieć 100 racji. Nalezy tego unikać za wszelka cenę. Na przykład należy przyjąć BEZ DOWODÓW (a nawet wbrew dowodom), że w Jedwabnym samodzielnego mordu dokonali Polacy, nie ogladając sie na Niemców.
   Co proszę? Taka Generalna Gubernia istniała wyłącznie na księżycu? Nie szkodzi, nie szkodzi. Najważniejsze, by nie mieć monopolu na prawdę.

 9. To jest żydowski kawał, znakomicie ilustrujący ich stosunek do prawdy.
  – Ile to jest 2 razy 2?
  – A co robimy, sprzedajemy czy kupujemy?
  Na tym polega żydowska narracja rzeczywistości zwana haggadą. Prawdą jest to co jest dla nas Żydów korzystne.
  Ja jestem antysemitą we właściwym tego słowa znaczeniu. Uważam za m.in. Feliksem Konecznym, że cywilizacje semickie (dzisiaj to cywilizacje arabska – ponad 300 mln ludzi i żydowska ok. 15 – max 20 mln ludzi) maja destrukcyjny wpływ na łacińską cywilizację Zachodu (bizantyńską tez). Dlatego należy trzymać się od nich z daleka.

 10. Ixiński ; Doskonale zademonstrował pan przypadek histerycznej projekcji i przeniesienia, znany w psychologi i socjologii jako odruch obronny jednostki lub grupy ludzi mało dojrzałych i mało świadomych. Po co się tak katować ?? Nie lepiej pogodzić się z faktami ?
  Pana kawał w dzisiejszych realiach Polski owszem pasuje, ale do kolejnej dojnej zmiany przy rządowym korycie i przechodniej oblubienicy ich na wieki i zawsze – KK. O żywego Żyda raczej trudno w tym kraju.

  Każdy fanatyzm ideologiczny , zwłaszcza religijny – pod przykrywką Boga i wiary, był i jest zgubny dla ludzkich cywilizacji.Myśli pan, że Polacy, Europa, świat dadzą się znów wciągnąć w waszą kolejną wojnę religijną o hegemonię nad ludzkimi duszami ? Jest pan lustrzanym odbiciem zafuksowanych fanatyków po drugiej stronie.Żałość nad żałościami.
  Pozwolę sobie przytoczyć inny „ckliwy cytat’ wielkiego Polaka, który współbrzmi w temacie także w mojej duszy.
  ” Nie odczuwam specjalnego dyskomfortu, że Polacy też okazywali się mordercami, kanaliami. Takich można znaleźć w każdej nacji. Porażająca, hańbiąca jest dla mnie dopiero ich obrona. A podejmują się jej biskupi, uczeni, publicyści, politycy. Ukrywanie morderców i zaprzeczanie rzeczywistości stanowi dominujące marnowanie dobrego imienia Polski.” Jacek Jan Kuroń polski polityk prześladowany i aresztowany w czasach PRLu, jeden z przywódców historyk, ,współzałożyciel KOR, dwukrotny minister pracy i polityki socjalnej, w latach 1989–2001 poseł na Sejm X, I, II i III kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

  Ps. zgadzam się całkowicie z panem Jareck. Właśnie dlatego należy trzymać się faktów i nie bać się ich przytaczać.
  Polecam dokumenty i opracowania IPNu i popularno- naukowe opracowania polskich autorów, dziennikarzy śledczych ; Mirosław Tryczek ” Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” gdzie i Polacy są światkami i ofiarami pogromców i ” My z Jedwabnego ” Anny Bikont”.
  Odwagi, panowie !!

 11. Książki F konecznego , jakie mam z wydań Londyńskicch , [ pisane na papierze ] znacznie różnią się od tego co można znalezć w Internecie . Mój ojciec uczestniczył w przechowaniu 2 osób – narodowości Żydowskiej , jego [ jak opowiadał ] kolega ze wsi o nazwisku – Berek S , taki swojak , [ tak to określał ojciec ] przechowywało wielu ludzi , godząc się na ewentualną śmierć, życie wówczas nie było w cenie !Tego Pana poznałem po wojnie , został w Polsce i co ciekawe był rolnikiem [ no nie tak do końca – bo trudnił się skupem płodów rolnych ] Ja jeszcze tego pana pamiętam – lata 70 , . W jego papierach stało Stanisław D i był starszy o 10 lat , niż miał rzeczywiście . Pamiętam jak z ojcem śmieli się z tego że – jemu jako staremu rolnikowi w zbiorach pomaga wojsko . To była jedna ,, ferajna ” !Ta druga osoba też przeżyła , ale zaraz po wojnie wyemigrowała ] . Ojciec nie był żołnierzem ,, wyklętym ” , zrozumiał jak wielu , że Sowiety są nie do pokonania , ujawnił się i wyjechał z Lubelskiego do Wrocławia , dopiero po 1956 r odważył się powrócić na tereny ,, ojczyste ” Nigdy mojemu ojcu nie przyszło do głowy by upominać się o status ,, SPRAWIEDLIWEGO ” dla niego to było – normalne – pomagał jak mógł sąsiadom , kolegom żydowskim , ile mógł jak każdy – [ z wyłączeni zdrajców ] . Dzisiaj już pewnie nie żyje nikt [ jak mój ojciec ] ze świadków zdarzeń i zaczynają się bajki . Wielka szkoda że cała afera ” zaczeła się tak pózno , na ziemi pana Stanisława D dziś stoi osiedle – więc domyślam się że on też już umarł jak ojciec [ ojciec w latach 90 – tych ] Długo czekano na moment wymarcia staruszków , aby zacząć pisać BAJKI ……….!

 12. @PANI GOŚKA .
  Jest pani albo osobą – o złych zamiarach , albo nie kompetentną . Jestem w stanie opowiedzieć pani jak wielu ŻYDOWSKICH sąsiadów przetrwało okupację , dzięki polskim sąsiadom [ bez tego nie było mozliwości przezyć nawet paru dni ] Niemcy mieli bardzo krótki – kodeks karny , za posiadanie 1 – naboju – kara śmierci ! , wiedział o ,, bandytach ” [ partyzantach ] nie powiedział – też ,, czapa ” , wiedział Żydach – nie powiedział ,, czapa ”, praktycznie za wszystko była ,, czapa ” Jednak ludzie w owych czasach się nie poddawali , żyli , żenili się , [ czasem dziś był ślub , a za parę dni pogrzeb ] Tak się wówczas żyło . Takie przyjaznie Polsko – Żydowskie , przetrwały – ojciec świadkiem . [ Biedny nawet by nie wpadł na pomysł – by domagać się jakiegoś uhonorowania – za to co było oczywiste .] Pamiętam jak opowiadał mi jak szmuglował żywność do [ pewnego getta na lubelszczyznie ] W tym gettcie rządził sadystyczny zandarm niemiecki , podobno nie zjadł śniadania jak nie zabił wczesniej jednego Żyda , lub pomagającego im Polaka . Ojciec dostarczał im słoninę [ czasem chleb ] za i tutaj rodzi się problem — za złoto ? NIE za kurtkę , jesionkę , coś co było do wymiany , bo wieś była też głodna – kontyngenty doprowadziły – że ojciec jadł zupę z łobody !!!!! Złoto z gett drenowali Niemcy , – ogłaszali że będzie wywózka ” i ludność zbierała złoto , raz dwa trzy , jak zbrakło złota – do Treblinki . W tych strasznych czasach ,, słonina ” też była koszer Czemu piszę o słoninie – bo wciągając brzuch i owijając się łatwiej było ją przemycić , a była kaloryczna .”

 13. Zatrzymanie ekshumacji w Jedwabnym
  i
  zatrzymanie ekshumacji na Wołyniu.
  .
  Czy rzeczywiście nic nie łączy tych zdarzeń? Czy nie mają elementów spójnych. Czy nie są wynikiem określonej działalności, określonych grup ludzi?
  A może nie są niczym i nikim powiązane. Może w obu przypadkach służą Polsce?

 14. Chyba ktoś kto myśli nie powinien mieć wątpliwości że takie wydażenie jakie miało miejśce w Jedwabnem ,mogła zrobić w okupowanej Polsce ludność cywilna..Jest pełno relacji (youtube) mieszkańcow Jedwabnego ,ktorzy opisują przebieg tej zbrodni.Przyjechali Niemcy z Ukraincami i kazali mieszkańcom stawić sie na rynku.itd.Według Grossa miejscowy ksiądz miał Polakow podżegać.Prawda jest taka że niedługo przed ucieczką Bolszewikow ci ksiedza aresztowali i zamordowali.Gross twierdził rownież że Żydzi zostali obrabowani.Okazało sie podczs tej cześciowej ekschumacji znaleziono przy ciałach wartościowe przedmioty.Mało tego znaleziono dużo Niemieckich łusek karabinowych.Mieszkańcy do nich strzelali?.Oficjalnie podczas okupacji latali z bronią?.Podejrzewam że dlatego Żydzi zarządali przerwania ekschumacji.Jest doskonały film dokumentalny.pokazujący i opisujący wyniki ekschumacji.Były też wywiady z mieszkańcami.Film nakrecił Polsat i nigdy go nie wyemitował.Skończył na połce bo nie wpisywał sie w oficjalną narracje.Pare lat temu udało mi sie znaleść go w internecie.Teraz nie moge go znaleśc.Musieli go usunąć.Prawdą jest Że Żydzi byli na tych terenach i w tym okresie nie lubiani.Przyczyna jest prosta.Jak 17 września Sowieci zajeli te tereny to nikt inny jak Żydzi sporządzali dla Bolszewikow listy Polskiej inteligencji i sami aktywnie uczestniczyli w jej zatrzymaniach.Moj dziadek był sedzia w Starym Samborze.Przyszli po niego w 1940 r..Przewodnikiem jak twierdziła babcia był Żyd.Funkjaruszami NKWD też oni.Posługiwali sie Polskim.W malym miasteczku Sowieci prowadzili Polskich żołnierzy do niewoli.Przed mostem po obu stronach ulicy ustawili sie żydzi.Pluli i rzucali kamieniami na żołnierzy i krzyczeli chcieliście Polski od morza do morza to teraz bedziecie mieli od rzeki do rzeki.Budowali im łuki triumfalne.We lwowie komitetowi powitalnemu przwodniczył Rabin Hann.Ojciec znanej aktorki Ryszardy Hanin( wspomnienia Adama Hanuszkiewicza).Po inteligencji przyszła kolej na ludzi zaradnkejszych .Mordowali lub wywozili właścicieli domow warsztatow.bogatrszych chłopow itd.Tereny te zostały oczyszczone nie tylko z inteligencji,ale rownież z ludzi przedsiebiorczych. Duży wkład w ich unicestwienie mieli Polscy Żydzi..

  • Małe uzupełnienie Panie Krzysztofie, w nawiązaniu do żydowsko – sowieckiej kolaboracji, o której pan wspomina.
   W 1939 roku III Rzesza i Związek Sowiecki dokonały IV rozbioru Polski.
   Fakt 1. Pod okupacją niemiecką polskie organizacje niepodległościowe powstają jak grzyby po deszczu. Wpadki, zdrady itp. są rzadkością. Jednocześnie Żydzi zostają umieszczeni w gettach.
   Fakt 2. Pod okupacją sowiecką spora część Żydów wstępuje do sowieckich organów bezpieki. Pozostali też zresztą kolaborują donosząc prywatnie na Polaków. W tej sytuacji każda próba założenia organizacji niepodległościowej jest likwidowana w zarodku.
   Fakt 3. Te w/w fakty są podawane w podręcznikach. Ale od 1945 roku nikt (słownie: zero, null) nie odważył się przedstawić oczywistego wniosku: Przyczyną polskiego niepowodzenia pod okupacją sowiecką była MASOWA ZDRADA obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Przypomnę, w tamtych czasach za zdradę wszystkie państwa stosowały karę: KULA W ŁEB ZDRAJCY.
   Fakt 4. Opowieści jakoby Polska w 1989 r. odzyskała niepodległość należy między bajki włożyć. Zmieniła się tylko podległość, z żydowsko – sowieckiej na USraelską.

 15. ZBRODNIA W JEDWABNEM RODZI SPORO PYTAŃ

  1. Jak to się stało, że w okolicznych wsiach po kolei zbrodni dokonywało komando niemieckie, a tu tylko Polacy?
  2. Kto schował w Jedwabnem 100 Żydów skoro mieszkańcy ich palili?
  3. Dlaczego żyli oni potem tam bezpiecznie wśród owych oprawców, a przeżyli tam nawet wojnę?
  4. Skąd polscy wieśniacy mieli 270 litrów benzyny – ilość potrzebną do podpalenia stodoły?
  5. Dlaczego zeznania o udziale Polaków wymuszano torturami?
  6. Dlaczego świadkom płacono alkoholem?
  7. Dlaczego oprawcy w SB wymuszający tortury mieli żydowskie nazwiska?
  8. Dlaczego prace były prowadzone z dala od miejsc kaźni?
  9. Dlaczego zabroniony prac archeologicznych w chwili, gdy znaleziono niemieckie łuski po nabojach?

 16. A TU TO SAMO PO ANGIELSKU, ABY TYM WSZYSTKIM KŁAMCOM I NAIWNIAKOM NA ZACHODZIE POKAZYWĆ:

  CRIME IN JEDWABNE RAISES QUITE A FEW QUESTIONS:

  1. How did it happen that in the neighbouring villages sequentially the German Nazi commandos were committing the crime, and here only the Poles?
  2. Who hid 100 Jews in Jedwabne if their inhabitants were burning them?
  3. Why did they then live there safely among those oppressors, and some even survived the war there?
  4. Where did the Polish villagers have 270 litres of gasoline from – the amount needed to set the barn on fire?
  5. Why was the testimony about the participation of Poles forced by torture?
  6. Why were witnesses paid with alcohol?
  7. Why did torturers in the SB agency enforcing torture have Jewish surnames?
  8. Why were the works carried out away from the places of execution?
  9. Why were archaeological works forbidden when the German cartridge cases were found?

 17. SKORO LICZNI ŻYDZI TAK KŁAMLIWE PRZYPISUJĄ POLSCE ANTYSEMITYZM I
  UDZIAŁ W HOLOKAUŚCIE ORAZ WYPIERAJĄ SIĘ SWOJEGO UDZIAŁU W ZBRODNIACH KOMUNIZMU I SŁUŻBIE U HITLERA TO ŻĄDAJMY OD HISTORYKÓW INFORMACJI, JAKIE BANKI I JAKIEJ NARODOWOŚCI BANKSTERZY FINANSOWALI NAZISTOWSKIE NIEMCY I AUSTRIĘ HITLERA, ORAZ WŁOSKICH I HISZPAŃSKICH FASZYSTÓW PRZED WYBUCHEM II WOJNY ŚWIATOWEJ.
  SKĄD HITLER MIAŁ MILD $ USA NA ROZBUDOWĘ NIEMIECKIEJ ARMII??
  https://youtu.be/zf7e4haxFIU

 18. Zbrodnia w Jedwabnem, w 1941 roku na terenie okupowanej przez Niemców Polski, została dokonana przez Niemców, z ich inicjatywy i pod ich całkowitą kontrolą, jak tysiące podobnych zbrodni niemieckich w Polsce i bez jakiegokolwiek udziału sprawczego jakiegokolwiek Polaka.

  Jest rzeczą fizycznie niemożliwą, aby w spowitej terrorem okupowanej Polsce, gdzie na przykład chociażby tylko za samo posiadanie odbiornika radiowego, można było stracić życie w więzieniu, aby polska cywilna ludność miasteczka mogła mieć przy sobie broń, miotacze ognia czy też mogła zorganizować i przeprowadzić na własną rękę jakąkolwiek akcję zbrojną czy pacyfikacyjną bez wiedzy i kontroli Niemców. Osoba propagująca takie absurdy wystawia tylko świadectwo albo o poziomie swojej wiedzy albo wręcz o złej woli lub też o chęci fałszowania historii z sobie tylko wiadomych pobudek i powodów.
  Na wszystkie okupowane przez Niemców kraje, jedynie w Polsce istniała bezwzględna kara śmierci za jakąkolwiek pomoc udzielaną osobom pochodzenia żydowskiego. Kara ta egzekwowana była natychmiast, najczęściej bez sądu i to nie tylko w stosunku do osoby złapanej na udzielaniu takiej pomocy.
  Wysłuchaj bezpośredniego świadka tej zbrodni Pani Hieronimy Wilczewskiej.
  http://www.tvniezaleznapolonia.org/jedwabne-swiadek-historii/

 19. „Jest pani albo osobą – o złych zamiarach , albo nie kompetentną . Jestem w stanie opowiedzieć pani jak wielu ŻYDOWSKICH sąsiadów przetrwało okupację , dzięki polskim sąsiadom”
  Spokojnie panie Waldi, opowiedziałabym panu dużo, dużo więcej o heroizmie Polaków względem Żydów, tym bardziej że jest wpisany w historię mojej rodziny. Na litość boską, nikt nie zaprzecza, że wielu Żydów przetrwało dzięki sąsiadom i ludziom dobrej woli, wielu też okazywało się kanaliami. To niestety nie resetuje postaw rodaków z Jedwabnego i nie tylko.
  Należałoby dokończyć ekshumacji , pani Krystyno, oczywiście. Niestety , jeszcze długo tego nie zrobią, bo nie byłoby już miejsca na koniunkturalne polityczne półprawdy i kłamstwa. Ciągle można brylować, żerując na zbiorowych emocjach, utrzymując przy sobie fanatyczny elektorat tchórzliwych ignorantów.
  Proszę zwrócić uwagę, że nie ma problemu ekshumować nocą ofiayr katastrofy smoleńskiej, wbrew kategorycznemu sprzeciwowi rodzin i wielu środowisk.Zasłanianie się ” religijnym zakazem żydowskim” jest śmieszne. W końcu już zbadano trzysta parę ofiar. Pierwotne naukowe dokumenty IPNu są jednoznaczne. Odmówiono finansowania dalszych badań.
  Gorąco polecam; Mirosław Tryczek ” Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” gdzie i Polacy są światkami i ofiarami pogromców i ” My z Jedwabnego ” Anny Bikont”.

 20. gośka przeczytaj odrębny raport profesora Koli uczestnika prac archiwalnych w Jedwabnem bo ekshumacji NIGDY tam nie wykonano, bo rabin schudrich przyleciał wówczas z USA, okłamał Lecha Kaczynskiego ministra sprawiedliwosci ówczesnego i kazał zamknąc prace w Jedwabnem mówiąc, ze im zydom, nie zalezy na dowodach zbrodni, tylko zeby juz nie odkrywac kolejnych warstw grobu…..bo to się kłóci z ich religią!!! A kazał zatrzymac prace kiedy po odkryciu wierzchniej warstwy ziemi ukazały sie łuski z niemeickich mauzerów i …złote pieniądze, biżuteria złota itp. rzeczy pamiątkowe! A mimo to za chwilę zydzi uruchomili grossa zeby łgał jak bury pies na temat Jedwabnego, który w swoich kłamstwach bredził ze Polacy okradli tych zydów z ich złota i pieniędzy dlategopotem ich zamordowali….!!!Jakim trzeba być SSynem by tak potwornie łgać!!???? W głowie Polaków-chrześcijan-katolików takie qrestwo się NIE miesci a co dopiero dopuszczenie sie do zarzucanej nam Polakom zbrodni!!! Kwasniewkski vel Stolzmann bił się zaraz w nasze polskie piersi, ze to niby Polacy zamordowali….No i ta ilośc ofiar, było ich góra 300 osób a nie 1600….Klamstwo na kłamstwie i kamstwem pogania. To jest ta sama metoda kłamstwa co teraz jej uzyła Azari z którą ministerstwo sprawiedliwości Polski /sic!/ przez połtora roku uzgadniało tresc Ustawy o IPN ….a ta w żywe oczy zełgała przed całym światem, ze nic a nic nie wiedziała i ze Polacy to jednak mordercy…..!!! W normalnym świecie, wsród normalnych ludzi KTOŚ KTO ŁŻE W ŻYWE OCZY JEST SKOŃCZONY I KAZDY INNY CZŁOWIEK NIGDY Z PROSTYTUTEM NIE ROZMAWIA! Tymczasem co zrobił polski rząd??? NIC!! Pojechał płaszczyc się do Izraela i trzyma dalej tę zydokomunistkę azari zamiast w tym samym dniu w którym łgała wydalić toto z Polski jako persona non grata!! Druga sprawa, rząd winien natychmiast zakonczyć wypłacanie milionów złotych zydom w izraelu, którym płaci emerytury, pensje odszkodowania i Bóg jeden wie pod jakim pozorem jeszcze utrzymujemy zydokomunistow w izraelu. tak jak płaci/ł mordercom morelowi, brystygierowej, baumannowi, michnikowi itd.

 21. Przeczytałam, mocno naciągacie ustalenia tego raportu. Nie podważają w żadnej mierze relacji światków , ustaleń IPNu i autorów wymienionych jw.
  prof. Koli ” Pozwolono nam tylko odkryć szczątki kostne i już to wystarczyło, żeby udowodnić, że do tych ludzi strzelano. Natrafiliśmy m.in. na pocisk kalibru 9, wystrzelony prawdopodobnie z niemieckiego parabelum – krótkiej broni stanowiącej uzbrojenie oficerów niemieckich. Pocisk musiał trafić w tkankę miękką, bo się nie zdeformował.”
  „..na terenie dawnej stodoły odkryto spalone kości, kosztowności ofiar, a także m.in. – i ten właśnie zapis przyciągnął największą uwagę wielu obserwatorów – „46 sztuk łusek niemieckiej broni typu mauser”. Śledczy IPN zbadali to znalezisko ; okazało się, że znaleziono łuski z broni różnej produkcji, nie tylko niemieckiej. W toku analizy balistycznej okazało się, że przynajmniej część pochodzi z okresu I wojny światowej. Charakterystyka innych łusek wskazywała, że pochodzą z niemieckiego karabinu MG 42, który trafił na użytek Wehrmachtu dopiero w 1942 roku”
  http://natemat.pl/184569,ponowne-ekshumacje-w-jedwabnem-w-pewnym-sensie-to-krok-przeciwko-zmarlemu-lechowi-kaczynskiemu

Comments are closed.