Włamali się do niemieckiego MSZ i wykradli protokoły negocjacyjne Brexitu. Przez internet

Angela Merkel.
Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

W cyberataku na niemiecki MSZ hakerom udało się prawdopodobnie wykraść co najmniej sześć dokumentów, w tym protokół z negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz notatki o rozmowach UE z Ukrainą i Białorusią – twierdzi tygodnik „Spiegel”.

Kradzież była prawdopodobnie częścią cyberataku o zasięgu światowym, który dotknął też kraje w Skandynawii, Ameryce Południowej i byłe republiki sowieckie – pisze dpa powołując się na doniesienia medialne.

Czytaj też: Kolejne sensacyjne doniesienia w sprawie byłego rosyjskiego szpiega GRU. Brytyjska policja bada okoliczności śmierci jego najbliższych

Według własnych informacji dpa za atakiem stoi rosyjska grupa hakerów „Snake” („Wąż”), której eksperci przypisują związki z rosyjskim wywiadem.

Czytaj też: Atak rosyjskich hakerów na USA. Wykradziono foldery z tajemnicami metod obrony i kontrwywiadu cybernetycznego

Z atakiem hakerskim nie miało nic wspólnego wyłączenie systemu dzielenia się danymi osób przybywających do kraju drogą lotniczą, o którym donosił wcześniej „Spiegel” – poinformowało tygodnik niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych. System znajduje się jeszcze w fazie prób – tłumaczy MSW.

Zgodnie z dyrektywą UE dotyczącą zwalczania terroryzmu, od maja linie lotnicze będą musiały przekazywać władzom państwowym dane osobowe o każdym pasażerze. Informacje te mają być przechowywane przez pięć lat, a państwa UE będą się nimi w razie potrzeby wymieniać – przypomina dpa. (PAP)