Siergiej Skripal nie jest pierwszy. Długa lista rosyjskich ofiar zatruć

Aleksander Litwinienko. Foto: wikimedia
Aleksander Litwinienko. Foto: wikimedia

Brytyjska policja bada przyczyny śmierci członków najbliższej rodziny Sergieja Skripala. Były podwójny rosyjski szpieg został wraz z córka zatruty. Oboje walczą o życie. Najprawdopodobniej są kolejnymi osobami na długiej liście ofiar rosyjskich, służ posługujących się truciznami.

Skripal, były agent rosyjskich służb, został skazany na więzienie za działanie na rzecz brytyjskiego wywiadu. Po wymianie szpiegów w 2010 roku został uwolniony i zamieszkał w Wielkiej Brytanii.

W podejrzanych okolicznościach zginęła jego zona, syn i starszy brat. Teraz wraz z córką , po zatruciu sam walczy o życie.

Zobacz też: To dlatego Rosjanie chcą zabić Siergieja Skripala. Szczegóły działalności byłego pułkownika GRU

Kreml oczywiście zaprzecza, by Rosja miała cokolwiek wspólnego ze stanem zdrowia agenta. Tym niemniej wiele wskazuje na to, iż dokonano próby otrucia agenta i maczały w tym palce  rosyjskie służby, które wielokrotnie likwidowały w podobny sposób swoich przeciwników.

Stosowanie trucizn, to specjalność rosyjska, ale metodą posługują się też służby innych państw. W 1997 roku Izraela za pomocą trucizny próbował zabić przywódce Hamasu Khaleda Mashala. Agenci Korei Północnej za pomocą środka paraliżującego nerwy zabili brata przyrodniego Kim Dzong Una – przywódcy reżimu.

To jednak Rosjanie zdecydowanie przodują w stosowaniu toksycznych substancji. To taktyka, która ma wysłać jasny sygnał wszystkim przeciwnikom rosyjskich służb.

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest historia byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki, który został otruty polonoem 210 w 2006 roku. 6 lat wcześniej wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie stał się zaciekłym przeciwnikiem Putina.

Oskarżył m.in rosyjskie służby o dokonanie zamachów, które później przypisano czeczeńskim separatystom. Zamachy dostarczyły pretekstu do najechania Czeczeni i zdławienia walczącej o niepodległość republiki.

Dwie próby zabójstwa za pomocą trucizny przeżył kolejny rosyjski dysydent – Władimir Kara-Murza. Doszło do nich w 2015 i 2016 roku. Lekarze oświadczyli mu, że trzeciej nie przeżyje.

W 2002 roku po otwarciu listu zmarł Arab Khattab, który walczył po stronie czeczeńskich bojowników. Jak się okazało przesyłka zawierała trujący sarin.

W 2006 roku ciężko zatruty został Wiktor Juszczenko kandydat na prezydenta Ukrainy i późniejszy zwycięzcą w wyborach. Ukrainiec przeżył, ale jego twarz już na zawsze została zdeformowana.

W 2012 roku w Londynie zmarł rosyjski biznesmen Aleksander Pierirpiliczny. Prawdopodobnie został otruty. Miał zeznawać w prowadzonym przez szwajcarów śledztwie dotyczącym defraudacji, jakich mieli dopuścić się rosyjscy oficjele. Sekcja zwłok wykazała obecność w jego ciele toksycznych substancji.

W 2006 roku została zamordowana w kamienicy, w której mieszkała, dziennikarka Anna Politkowska. Dwa lata wcześniej próbowano ja otruć, gdy wybierała się do Północnej Osetii, by pomóc w negocjacjach z terrorystami, którzy zaatakowali szkołę w Biesłanie. Wsiadła na pokład samolotu, napiła się herbaty i zemdlała.

Przytomność odzyskała dopiero w szpitalu, gdzie pielęgniarka powiedziała jej, że ktoś próbował ja otruć.

Zobacz też: Kolejne sensacyjne doniesienia w sprawie byłego rosyjskiego szpiega GRU. Brytyjska policja bada okoliczności śmierci jego najbliższych

Comments are closed.