Napięcie rośnie! USA wprost oskarżają Rosję. Tillerson: „Pociągnie to za sobą reakcję”

Duda Tillerson Sekretarz Stanu
Rex Tillerson. / Dostawca: PAP/EPA

Sekretarz Stanu Rex Tillerson powiedział w poniedziałek, że Biały Dom uważa za uzasadnione podejrzenia W. Brytanii, jakoby za otruciem byłego pracownika GRU Siergieja Skripala, stała Rosja – podał Reuters. „Pociągnie to za sobą reakcję” – dodał Tillerson.

„Ufamy brytyjskiemu śledztwu” – powiedział Tillerson. „Zgadzamy się, że osoby odpowiedzialne – zarówno ci, którzy popełnili przestępstwo, jak i ci, którzy je zamówili – muszą ponieść odpowiednie, poważne konsekwencje” – dodał.

Tillerson odniósł się w swojej wypowiedzi do poniedziałkowych słów premier Wielkiej Brytanii Theresy May, która powiedziała, że jest „wysoce prawdopodobne”, iż za próbą zabójstwa byłego rosyjsko-brytyjskiego szpiega Siergieja Skripala stała Rosja i zażądała od Kremla złożenia do wtorku pilnych wyjaśnień.

Zobacz też: Szykuje się groźny konflikt międzynarodowy. Theresa May oskarży Rosję!

66-letni Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii oraz towarzysząca mu 33-letnia córka Julia zostali 4 marca przyjęci w stanie krytycznym do szpitala, gdy stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Skripal, skazany w 2006 roku za dostarczanie Wielkiej Brytanii informacji wywiadowczych, w 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii Skripal zamieszkał w Salisbury wraz z żoną Ludmiłą, która w 2011 roku według jednych źródeł zginęła w wypadku samochodowym, a innych – zmarła wskutek choroby nowotworowej.

Czytaj więcej: Putin z bolszewicką szczerością odpowiada na zarzuty otrucia Skripala: „Dojdźcie do sedna sprawy, a potem będziemy z wami o tym rozmawiać”

Premier May w poniedziałek ujawniła w Izbie Gmin, że w ataku na nich użyto broni chemicznej typu „nowiczok”, która była w przeszłości produkowana i używana przez Związek Radziecki i Rosję. Nie doprecyzowała jednak, w jaki sposób została ona podana ofiarom.

May potwierdziła, że w poniedziałek po południu brytyjski rząd zażądał pilnych wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią wojskowa broń chemiczna została dostarczona i użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Skripal i jego córka Julia pozostają w szpitalu w stanie krytycznym; pierwszy policjant, który miał z nimi kontakt, sierżant Nick Bailey, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Łącznie lekarze udzielili pomocy medycznej 21 osobom.

W ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji ogromny szum medialny, jaki Wielka Brytania i inne kraje zachodnie starają się stworzyć wokół domniemanego otrucia Siergieja Skripala ma na celu „zdyskredytowanie Federacji Rosyjskiej w przededniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej, których Rosja jest gospodarzem. Sugestia, że Rosja ma coś wspólnego ze sprawą, choć śledztwo jeszcze się nie zakończyło, a w istocie – nawet nie zaczęło, „ma prowadzić do wniosku, że należy ukarać Rosję – odwołując uczestnictwo w mistrzostwach”.

Warto przeczytać: Służby na tropie zabójczej trucizny. Klienci restauracji i pubu proszeni o upranie ubrań i umycie przedmiotów osobistych. Przebywał tam otruty były rosyjski pułkownik GRU z córką

(PAP)

Comments are closed.