Pretorianie marszałka Sejmu będą mogli użyć broni. I będzie ich dwa razy więcej. Nowe uprawnienia Straży Marszałkowskiej

pis instrukcje obniżka pensji dziennikarze
Jarosław Kaczyński i Beata Mazurek pod eskortą Straży Marszałkowskiej. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zwiększenie uprawnień Straży Marszałkowskiej i wzrost zatrudnienia w niej o 130 osób przewiduje ustawa o Straży Marszałkowskiej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Funkcjonariusze Straży będą mogli m.in. legitymować, dokonywać kontroli osobistej oraz użyć środków przymusu bezpośredniego, w tym broni.

Ustawa o Straży Marszałkowskiej przydziela strażnikom nowe zadania, w tym polegające na: prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń i wykrywaniu urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu.

Ustawa zmienia także status zatrudnienia strażników marszałkowskich z pracowniczego (obecnie są pracownikami zatrudnionymi na podstawie przepisów prawa pracy), na status służby na podstawie mianowania, tak jak funkcjonariusze innych służb mundurowych.

Przewiduje również wzrost zatrudnienia w Straży o 120 etatów dla funkcjonariuszy i o 10 etatów dla pracowników cywilnych. Obecnie Straż Marszałkowska liczy 160 pracowników.

Zgodnie z ustawą, do zadań Straży Marszałkowskiej należy także m.in. ochrona terenów, obiektów i urządzeń zarządzanych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu, w tym przy użyciu urządzeń służących do rejestracji obrazu i dźwięku oraz konwojowanie wartości pieniężnych, mienia i dokumentów.

Ponadto funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej, wykonując zadania – w myśl ustawy – może m.in. wydawać polecenia osobom, których zachowanie stwarza lub może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa, legitymować, dokonywać kontroli osobistej, a także przeglądać zawartość bagaży.

Przy wykonywaniu zadań funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej przysługuje prawo użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Prezydent podpisał także ustawę wprowadzającą ustawę o Straży Marszałkowskiej. Zgodnie z nią, ustawa o SM wejdzie w życie z dniem 20 maja 2018 r. Z kolei po upływie dwóch lat od dnia jej ogłoszenia wejdą w życie regulacje dotyczące uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. (PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Pis to Rzad nacjonalistow i populistow , idacy w kierunku dyktatury pod przykrywka pompatycznych przemowien o dobra dla kraju.
    Buntuja ludzi przeciwko UNI. Bieda wisi nad Polska. Duda porownuje UNIE do zaborcow.
    Chory Rzad, Szkoda Polski.

  2. Ta wladza oparta na konflikcie i wiecznych awanturach potrzebuje dodatkowej ochrony bo swietnie wie jakie emocje budzi w wielu ludziach co zreszta nie uzasadnia potrzeby mnozenia etatow w ochronie bo jakos przez 25 lat wolnej Polski inne rzady tego nie potrzebowaly.Coz co to za problem wrzucic 130 etatow do oplacenia podatnikowi jesli kaczorek sie boi wrogow?

Comments are closed.