O północy minął termin. Rosja zlekceważyła brytyjskie ultimatum. Co teraz zrobi Londyn?

Theresa May i Vladimir Putin. / fot. PAP

Rzecznik ambasady Rosji w Londynie potwierdził w nocy z wtorku na środę że Rosja nie odpowiedziała na ultimatum W. Brytanii wobec Rosji w sprawie okoliczności ataku na Siergieja Skripala i Julię Skripal, Termin ultimatum minął o północy.

„Rosja nie odpowie na ultimatum Londynu do czasu otrzymania próbek substancji chemicznej (użytej do ataku)” – powiedział rzecznik ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii agencji Reutersa.

Czytaj też: Wielka Brytania ma plan uderzenia w Rosję. Moskwa przestrzega: „Przemyślcie konsekwencje”

Rzecznik podkreślił, że Rosja nie była zamieszana w ten atak. Dodał, że jakiekolwiek „groźby karnych posunięć wobec Rosji spotkają się z odpowiedzią”.

Czytaj też: Pilna narada premier May z Trumpem i Merkel. O północy mija termin ultimatum postawionego Rosji

Wcześniej podobne oświadczenie opublikował rosyjski MSZ.

O północy z wtorku na środę minął termin, który brytyjska premier Theresa May dała rosyjskim władzom na wyjaśnienie okoliczności ataku na byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę Julię Skripal, a w szczególności na ustalenie, w jaki sposób na terenie Wielkiej Brytanii znalazła się rosyjska broń chemiczna.

May zapowiedziała że w razie niespełnienia jej żądań przedstawi w środę w Izbie Gmin dalsze kroki brytyjskiego rządu. Wśród możliwych scenariuszy jest m.in. wydalenie rosyjskiego ambasadora w Londynie, a także dyplomatów podejrzewanych o rolę w wywiadzie, kolejne sankcje finansowe oraz wycofanie licencji na nadawanie rosyjskiej telewizji RT (dawniej Russia Today). W odpowiedzi na to ostatnią możliwość Kreml zagroził wyrzuceniem brytyjskich mediów z Rosji.

Brytyjska premier ujawniła, że w przeprowadzonym 4 marca w Salisbury ataku na użyto broni chemicznej typu Nowiczok, która była w przeszłości produkowana i używana przez Rosję. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. We Wrocławiu, w gminie Powidz po „awariach” płynęła woda koloru białego. Po kilkunastu sekundach woda wyglądała jak zwykła kranówa.

Comments are closed.