Litwini przygotowują się do wojny. Pogodzili się z rolą jaką będą odgrywać podczas potencjalnego konfliktu

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Foto: PAP/EPA/ VALDA KALNINA
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Foto: PAP/EPA/ VALDA KALNINA

„Żołnierze sił specjalnych Gwardii Narodowej USA prowadzili ćwiczenia z członkami litewskiej formacji obrony terytorialnej KASP (Ochotnicze Siły Obrony Narodowej), podczas organizowanych w Niemczech ćwiczeń Allied Spirit VIII” – podaje defence24.pl. 

Żołnierze litewskiego odpowiednika Obrony Terytorialnej szkolili się pod okiem 19. Grupy Sił Specjalnych Gwardii Narodowej USA.

Ćwiczone były warianty ataków na konwoje wroga i lecące na niskich pułapach statki powietrzne. Według części zagranicznych źródeł były też realizowane założenia ofensywne.

Amerykańskie formacje często dzielą się wiedzą z „przyjaznymi siłami” w zakresie prowadzenia walk za liniami wroga. Tutaj do walki przeznaczona mają być lokalne oddziały.

Gwardia Narodowa USA nie po raz pierwszy uczestniczyła w szkoleniu działań partyzanckich Litwinów, Łotyszy i Estończyków.

Takie działania jasno sygnalizują jaką rolę w przypadku konfliktu z Rosją miałby pełnić oddziały specjalne i jednostki OT krajów bałtyckich.

„Lutym 2016 roku prywatny think tank RAND Corporation obliczył, że rosyjskie wojska uzbrojone w ciężką broń i artylerię są w stanie zająć stolice Estonii oraz Łotwy w ciągu trzech dni. Ośrodek pokazał również, że w trakcie tej samej symulacji pojawiły się problemy z mobilizacją sił w położnych bardziej na południe krajach NATO” – przypomina defence24.pl.

Zobacz: USA nałożyły nowe sankcje na Rosję. Kreml: „Będą kroki odwetowe!”

Źródło: defence24.pl

Comments are closed.