„Rosjanie mogą użyć broni chemicznej w Nowym Jorku i innych miastach.” Biały Dom wydał oświadczenie w sprawie ataku w Wielkiej Brytanii

skripal otrucie rosja
Brytyjskie służby w Salisbury. Źródło BRITISH MINSTRY OF DEFENCE /PAP/EPA

Biały Dom w oświadczeniu wydanym w środę podzielił „przekonanie Zjednoczonego Królestwa, że Rosja jest odpowiedzialna za ohydny atak z użyciem środka paralityczno-drgawkowego na obywatela brytyjskiego i jego córkę”.

Władze amerykańskie w oświadczeniu wydanym przez rzeczniczkę prasową Białego Domu uznały za uzasadnioną i „sprawiedliwą” decyzję rządu Theresy May, który w reakcji na atak na byłego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU 66. letniego Siergieja Strikala i jego 33. letnią córkę Julię Strikal, wydalił w środę ze Zjednoczonego Królestwa 23 dyplomatów rosyjskich. Na opuszczenie kraju mają siedem dni.

„Stany Zjednoczone solidarnie wspierają Zjednoczone Królestwo, swojego najbliższego sojusznika” i we współpracy ze swoimi sojusznikami i partnerami działają, aby zapewnić, że „taki odrażający atak nigdy nie powtórzy się w przyszłości” – dodały władze amerykańskie w swoim oświadczeniu.

Atak w Salisbury „jest zgodny ze schematem zachowania Rosji, która ignoruje oparty na zasadach prawa międzynarodowy porządek, podkopuje suwerenność i bezpieczeństwo państw na całym świecie, próbuje zdyskredytować i obalić demokratyczne instytucje oraz procedury” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Rzeczniczka Białego Domu Heather Nauert podczas konferencji prasowej w środę zaprezentowała wideo przygotowane przez rząd Theresy May, które ukazuje, że atak w Salisbury jest „kolejnym przykładem typowej dla rządu Rosji agresji”.

Także Nikki Haley ambasador USA w ONZ, mająca opinię najbardziej surowej z krytyków władz na Kremlu w administracji prezydenta Donalda Trumpa, występując podczas nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołanej na prośbę Zjednoczonego Królestwa w środę, stwierdziła, że „Stany Zjednoczone uważają Rosję za odpowiedzialną za atak na dwie osoby w Zjednoczonym Królestwie przy użyciu wojskowego środka paralityczno-drgawkowego”.

„Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych, konkretnych kroków w odpowiedzi, Salisbury nie będzie ostatnim miejscem, gdzie zostanie użyta broń chemiczna. Może zostanie ona użyta tutaj, w Nowym Jorku albo jakimś mieście jakiegokolwiek kraju, który zasiada w tej Radzie” – powiedziała ambasador Nikki Haley podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w środę. (PAP)

Comments are closed.