„Muzeum Żydów mnie pomawia, zniesławia i znieważa.” Magdalena Ogórek wniosła oskarżenie przeciwko dyrektorowi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Magdalena Ogórek. Foto: PAP/Marcin Kmieciński
Magdalena Ogórek. Foto: PAP/Marcin Kmieciński

Na podstawie art 59 par. 1 KPK oskarżam dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusza Stolę o to, że publicznie mnie pomawia, zniesławia i znieważa moją osobę. Do Sądu Rejonowego złożyłam akt oskarżenia – powiedziała PAP w poniedziałek historyk, publicystka dr Magdalena Ogórek.

Od 9 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dostępna jest ekspozycja pt. „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, która – zdaniem organizatorów – przedstawia najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne lat 60. ubiegłego wieku, wyjaśniając przyczyny i przebieg kampanii antysemickiej, której kulminacją było wyrzucenie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego.

Wystawa zawiera m.in. treść twitterowego wpisu Magdaleny Ogórek oraz publicysty Rafała Ziemkiewicza. Chodzi o wpis Ogórek z lipca ubiegłego roku, w którym publicystka odniosła się do wypowiedzi senatora Marka Borowskiego krytykującego wicepremiera Jarosława Gowina.

„Panie Borowski, nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie Jarosława Gowina, czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?” – napisała wówczas Ogórek.

Odpowiedział jej Borowski: „Kiedy wydaje się, że niżej nie można już spaść, ktoś puka od dołu w dno. Okazuje się, że to Pani Magda Ogórek. A nazwiska nie zmieniałem”.

„A ojciec też nie zmieniał? Senator w wolnej Polsce musi rozliczyć się ze stalinowskiego i KPP-go spadku” – kontynuowała Ogórek na Twitterze.

Rada Etyki Mediów stwierdziła wówczas, że redaktor Magdalena Ogórek złamała zasadę szacunku i tolerancji, która stanowi jedną z podstawowych zasad etyki dziennikarskiej zapisanych w Karcie Etycznej Mediów.

W rozmowie z PAP Magdalena Ogórek poinformowała, że do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia złożyła „akt oskarżenia oskarżyciela prywatnego”. „Na podstawie art. 59 par. 1 Kodeksu Postępowania Karnego oskarżam dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Dariusza Stolę o to, że publicznie mnie pomawia, zniesławia i znieważa moja osobę” – mówiła Ogórek.

„Dyrektor Stola twierdzi publicznie w mediach, że jestem antysemitką, ponadto zamieścił mojego tweeta na wystawie o Marcu ’68 twierdząc, że jest to przykład antysemityzmu i mowy nienawiści. Z jednej strony dyrektor Muzeum POLIN tłumaczy, że mój awatar w tweecie jest (na wystawie – PAP) zasłonięty a z drugiej strony idzie do mediów, gdzie natychmiast dodaje, że to tweet Magdaleny Ogórek. W związku z tym media powielają ten przekaz. Nie ma więc mowy o tym, że tam jest jakiś zasłonięty awatar a nawet jeśli by był i występowałabym tam zupełnie anonimowo, to nie mogę się zgodzić na to, że ten tweet miał wymowę antysemicką, ponieważ nie miał. Pytanie do Marka Borowskiego nie było pytaniem o jego pochodzenie. Będzie Muzeum musiało dowieść przed sądem tego co mi zarzuca” – powiedziała Ogórek.

W przesłanym PAP komunikacie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podkreślono, że „część wystawy +Obcy w domu. Wokół Marca ’68+ stanowią przykłady współczesnego hejtu i mowy nienawiści zbliżone do języka, którym posługiwano się przed 50. laty”. „Wszystkie teksty są prawdziwe, pochodzą z różnych stron internetowych i mediów społecznościowych. Na wystawie nie publikujemy nazwisk ich autorów” – napisano w komunikacie. (PAP)

17 KOMENTARZE

 1. # 2450€
  …Uwypuklenie…
  Uwypuklenie
  Antysemityzmem
  Nie może być zwane
  Dlatego bo
  Z logicznego
  Punktu widzenia
  Uwypuklanie tego
  Że zło bylo czynione
  Jest logicznym postepowaniem
  Porównywalnym do uwypuklenia
  Że Ci co wolność genderową promują
  Skazują na uśmiercania pod pretekstem
  Obrony wolności oraz równości,
  Posiadania chorób bliźniego
  Odmiennie kochającego.

  Autor, Janwid.
  March, 19/2018

  http://nczas.com/2018/03/19/muzeum-zydow-mnie-pomawia-znieslawia-i-zniewaza-magdalena-ogorek-wniosla-oskarzenie-przeciwko-dyrektorowi-muzeum-historii-zydow-polskich-polin/

  ///

   • Kandydatka komunistów na prezydenta III RP, to jest typowy dwużydzian Polaka wg Andrzeja Niemojewskiego.
    Kandydatka komunistów na prezydenta III RP powiedziała:
    „Gdy córka rozpoczęła edukację podstawową, z mojej inicjatywy klasa wychodziła do muzeum Polin na lekcje muzealne. W domu, oprócz Mickiewicza i Słowackiego, dziecko czytało m.in.”Opowiadania dla dzieci” I. B. Singera, bywało w Teatrze Narodowym, ale też w Teatrze Żydowskim.”
    Zawsze – od początku jak ją zobaczyłem, to wiedziałem, że jest z nią „coś nie tak”.

 2. Pani Ogórek a co pani myślałam, że pani wszystko wolno. A kto dał pani prawo obrażać pana Borowskiego nawet gdyby zmienił nazwisko to pani nic do tego. A teraz fochy.

   • na przypomnieniu mu że jego życiorys nie zaczął się w 1989, autorytety okrągłostołowe bardzo się na to obruszają.

   • Pani Lucynko, proszę się zastanowić co Pani mówi bo też trzeba myśleć co się gada, przez tą NASZĄ narodową gościnność mamy od wieków SAME PROBLEMY bo najpierw byle się wprośić, a póżniej Tobie DOM PODPALAJĄ I TO SKUTECZNIE, I PRZEGONIĆ NIE SPOSÓB. Nawet Jego Ekscelencja Władimir Władimirowicz Putin wyraził przed laty ubolewanie iż, Polacy nie dbają o Swój DOM. Nawpuszczamy sobie dziadów, a oni Nas rabują, dręczą i prześladują… Z kogo na ten przykład mieliśmy pożytek; z Szwedów !!?, Krzyżaków !!?, Niemców !!?, Angolii !!?, Ruskich !!?, Żydów !!? , Romów !!? co się włuczyli taborami i plądrowali !!?, Austriaków !!? Iiii.. , nie myl Pani Chazarów z Mongoli przepędzonych plemion Turgów z poczciwymi wyznawcami Mojrzesza bo Ich z całym szacunkim po cholokałście hitlerowskim jako Jude z gwiazdą Dawida garstka się ostała na całym świecie. Jedyny pożytek Polska miał tak naprawdę z Tatarskich zaciągów, i Bojków i Łemków co to Jego Królewska Mość ściągnoł na wojnę i po Wsze Czasy dał i Własną Królewską Ziemię w Karpatach za wierną pełną ofiar słóżbę dla Polski skąd zostali wysiedleni z Akcją „W”. Nie wpraszajmy sobie następnych potencjalnych nieszczęść i prześladowców bo „dasz mu paluszek, a on całą rękę głabnie, a Tobie tak życie umili iż, WŁASNY DOM PORZUCISZ I ZOSTANIESZ BANITĄ NA OBCZYŻNIE !!!!!!”

 3. To rzeczywiście musi być Polin, a nie Polska.
  Z pieniędzy polskiego podatnika jest finansowany żydowski antypolski jad. W wolnej Polsce takie coś byłoby niemożliwe.

 4. Pisałem już tutaj, ale się powtórzę.
  Z muzeum żydowskiego zrobić kasyno i burdel. Zyski dla miasta byłyby kosmiczne, a i klientela z Telawiwu też by dopisała.
  Trzeba po prostu myśleć bisnesem żydowskim „yle z tegoż mogem wyciągnąć”?
  Bo na razie to stoi i murszeje. Żaden normalny Polak tam nie wejdzie, bo i po co?

 5. Krótka historia Polski.
  Rok 1945 Żydokomuna obejmuje władzę. W 1948 pełnię władzy obejmuje frakcja „Żydy” Przedstawiciele konkurencyjnej bandy „Chamy” lądują w wiezieniu lub są marginalizowani.
  1956 rok władzę obejmuje wypuszczony z więzienia przywódca Chamów Władysław Gomułka.
  1968 – kto chce z frakcji Żydów, może opuścić Polskę. Większość stalinowskich aparatczyków wyjęzdża. W nowych krajach osiedlenia głównym zajęciem Żydów” jest plucie na Polskę. Pozostali przechodzą do hahaha łopozycji – ma się rozumieć – demokratycznej.
  1968 – 1988 – rządy różnych odłamów PZPR.
  1989 – do dzisiaj. Żydokomuna obejmuje władzę. W zasadzie – oprócz tzw. uwłaszczenia się PZPRowskiej nomenklatury i fiurerów łopozycji demokratycznej co jest nowością – socjalizm jest kontynuowany.

 6. Durna ta Ogórek jak but z lewej nogi, ale cieszy mnie to, że ją w końcu docenili ci, którym tak zawierzyła.
  Nie ma to jak dostać kopa od swojej miłości.
  … i jeszcze ten aksamitny głos tej sprzedajnej idiotki

 7. jEŻELI !!! rzecz dotyczy zmiany nazwiska toooo…, jest to jest ku temu powód że, albo się wstydzi lub chce ukryć wsydliwą PRAWDĘ lub wiele innych niedogodności aż, decyduje się wymazać przeszłość !!! Znane są liczne nazwiska krępujące, a WŁAŚCICIELE Z DUMĄ SIĘ OBNOSZĄ SWOIM NAZWISKIEM I SĄ SZCZEGÓLNIE SZANOWANI, A…. łajza będzie ukrywała nazwisko swoich przodków za niehonorowe działanie !!!

 8. pOWSZECHNIE WIADOME JEST ŻE, gdy jakaś niewydażona pokraka nie ma hu** do du** to weżmie co jej podleci i jeszcz będzie sr** w swoje gniazdo niestety !!! Ale takim to był dobry obyczaj golenia łbó* !!!!!!!!!!!!!!

 9. Tysiące Żydów po wojnie zmieniało sobie nazwiska na polskie, by udawać Polaka.

Comments are closed.