Do IPN trafią tysiące dokumentów o jednej z największych zbrodni dokonanych na narodzie Polskim

Do Archiwum IPN trafią tysiące dokumentów dotyczących tzw. operacji polskiej NKWD, w wyniku której w latach 1937-38 na terenie ZSRS zamordowano co najmniej 111 tys. Polaków. Umowy w tej sprawie z prezesem IPN podpiszą w poniedziałek dyrektorzy ukraińskich archiwów m.in. z Odessy.

Przypomnijmy, że już od wielu lat tą zbrodnią zajmuje się redaktor naczelny naszego tygodnika dr Tomasz Sommer, który dotarł do wielu dokumentów na jej temat w byłych sowieckich archiwach i jako pierwszy na świecie opublikował je w swoich książkach: „Rozstrzelać Polaków”, „Dzieci operacji polskiej mówią” i „Operacja Anty Polska NKWD 1937-1938”.

Więcej na temat tej zbrodni możecie państwo przeczytać w tym artykule: „Operacja Polska” czyli rozstrzelać Polaków!

Umowy dotyczące udostępnienia dokumentów podpiszą z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem dyrektor obwodowego archiwum z Odessy dr Liliya Belousova, jej odpowiednik w Winnicy dr Jurij Legun oraz szef archiwum obwodu chmielnickiego dr Wołodymyr Bajdycz. Uroczyste podpisanie umów o współpracy odbędzie się w „Przystanku Historia” Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Parafowanie porozumień będzie poprzedzone konferencją prasową z udziałem prezesa IPN i dyrektorów ukraińskich archiwów.

„Instytut Pamięci Narodowej ma wiele pól aktywności w relacjach z Ukrainą; są takie obszary jak poszukiwania i ekshumacje ofiar czy upamiętnienia, które są zablokowane, ale jest też współpraca archiwalna, która trwa cały czas pomimo zawirowań politycznych. W tym obszarze z naszym wschodnim sąsiadem nic się nie zmieniło” – powiedział PAP prezes IPN, przypominając też o współpracy historyków z obu krajów.

Porozumienia pomiędzy IPN a ukraińskimi placówkami będą dotyczyć udostępnienia polskim archiwistom – w formie zdigitalizowanej – tysięcy dokumentów z teczek NKWD, którego funkcjonariusze w latach 1937-1938 masowo represjonowali Polaków żyjących na terenie Związku Sowieckiego.

Comments are closed.