Reparacje od Niemiec to PiSowski blef dla Polaków. Polscy politycy boją się nawet o nich wspominać przed Niemcami

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/ Jakub Kamiński
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/ Jakub Kamiński

Kwestia reparacji to nie jest problem sporny z Niemcami; natomiast kwestia Nord Stream 2 – tak – powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, w kwestii Nord Stream 2 „być może szala przesuwa się na naszą korzyść”. Pytany czy podczas rozmowy premiera z kanclerze Niemiec była mowa o reparacjach, odparł: „nie było mowy”.

W poniedziałek w Warszawie z oficjalną wizytą przebywała kanclerz Niemiec Angela Merkel; spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Minister pytany w TVP Info, czy podczas rozmowy szefa polskiego rządu z kanclerze Niemiec była mowa o reparacjach, odparł: „nie było mowy”. Podkreślił też, że sam nie określa kwestii reparacji jako „problemu spornego”.

Jak dodał, gdy przebywał z wizytą w Berlinie, ówczesny szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel mówił o powołaniu komisji do zbadania sprawy reparacji. „To nie jest problem sporny, natomiast kwestia Nord Stream 2 – tak” – podkreślił Czaputowicz.

Jego zdaniem w sprawie Nord Stream 2 „być może szala przesuwa się na nasza korzyść”. W jego ocenie zarówno w Wielkiej Brytanii po próbie otrucia byłego szpiega Siergieja Skripala , jak i w Stanach Zjednoczonych, widoczna jest „coraz większa świadomość roli Rosji – negatywnej roli i destabilizującej system politycznym w krajach UE”.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

We wtorek wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert powiedziała, że firmy, które są zaangażowane w projekt Nord Stream 2, mogą „narazić się na sankcje w ramach CAATSA (Ustawa o przeciwstawianiu się przeciwnikom Ameryki poprzez sankcje – PAP)”.(PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Jesli sprawa otrucia tego szpiega, jest powiązana z biznesem amerykańskim czyli ograniczenie dostaw amerykańskiego gazu do Europy Zachodniej, to na 99,99% żaden Putin nie ma z tym nic wspólnego, a wprost przeciwnie.

  2. A kiedy reparacje od Rosji? Rosjanie zabili 1 mln Polaków i drugie tyle wywieźli na Syberię. Do tego okupowali Polskę ( bo tylko prawiczki wierzą że PRL był niepodległy).

    • Kolejne kłamstwo.Tylko debile czytaj lewica twierdzi,że od 1944 r. byliśmy niepodległym państwem.Ci którzy uważali inaczej właśnie zostali zabici lub wywiezieni.Więc przestań bredzić.

    • Od kiedy mamy w Polsce prawicowy rząd? Reparacje wojenne to chwyt propagandowy pisu, którego ty jesteś bez wątpienia zwolennikiem. Poza tym nie dodałeś, że prawiczki kochają Putina.

  3. polscy politycy nigdy nic nie wiedza, boja sie rozmawiac, unikaja wrecz wszelkich rozmow miedzynarodowych nawet na etapie sprzataczek, nie potrafia wykorzystywac slabosci przeciwnikow, licytowac jak w pokerze, maja strach, ze straca nawet ten stolek na ktorym zarabiaja teraz duze pieniadze, po prostu sa zawsze tak zszokowani, ze najbardziej odpowiadalby im taki stolek przy drzwiach ,na jedno posiedzenie, jaki mial tusk otrzymac, by z wrazenia i slabosci sie nie przewrocic.

Comments are closed.