Zaczyna się! Amerykańscy senatorzy apelują do Morawieckiego: „Przyjmijcie jak najszybciej ustawę sprawiedliwą dla Żydów”

Foto: Jan Bodakowski
Foto: Jan Bodakowski

Grupa 59. czołowych amerykańskich senatorów w liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego w poniedziałek zaapelowała o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.

Grupa 59. senatorów, czyli więcej niż połowa Senatu, wyższej izby Kongresu, w liście do premiera Morawieckiego wyraża rozczarowanie, że „Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną”, jednak „żywią nadzieję, że wkrótce to nastąpi”.

W swoim liście napisanym przez senator Tammy Baldwin, przedstawicielkę Partii Demokratycznej z stanu Wisconsin i senatora Marco Rubio, republikanina z Florydy, w przeszłości kandydata do otrzymania mandatu Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich 2016 r., senatorzy poparli stanowisko World Jewish Restitution Organization (WJRO) przedstawione w październiku ub. roku bezpośrednio po opublikowaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy reprywatyzacyjnej.

World Jewish Restitution Organization z siedzibą w Jerozolimie została utworzona w 1992 przez World Jewish Congress w celu pomocy w odzyskaniu mienia żydowskiego w Europie (z wyjątkiem Niemiec i Austrii).

Senatorzy – sygnatariusze listu do premiera Morawieckiego, w tym przywódca mniejszości demokratycznej Senatu senator Chuck Schumer, demokrata z Nowego Jorku i wpływowy republikanin sen. John McCain, wśród wad projektu ustawy reprywatyzacyjnej wymieniają fakt, że wyklucza ona możliwość zwrotu pierwotnie posiadanej własności; przewiduje tylko częściowe odszkodowanie za utracony majątek i wyklucza możliwość otrzymania odszkodowania za udziały posiadane w zniszczonych firmach.

Projekt ustawy ponadto nie daje możliwości dochodzenia roszczeń majątkowych przez obywateli tych państw, które nie podpisały powojennych układów regulujących odszkodowania za utraconą własność takich jak np. układ Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak podkreślił przewodniczący WJRO Ronald Lauder w oświadczeniu opublikowanym w reakcji na upublicznienie w ub. roku projektu ustawy, takie ustalenia są krzywdzące dla większości polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust, a po wojnie znaleźli schronienie poza granicami Polski.

Dodatkowe zastrzeżenia przywódców WJRO i amerykańskich senatorów do projektu Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej jaki Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło w październiku ub. roku wzbudza fakt, że prawo do dziedziczenia roszczeń będą mieli tylko najbliżsi krewni pierwotnych właścicieli (dzieci, rodzice) w linii prostej.

Senatorzy w swoim liście do premiera Morawieckiego apelują o jak najszybsze przyjęcie przez polski parlament ustawy reprywatyzacyjnej zgodnej zasadami tzw. Deklaracji Terezińskiej.

Deklaracja Terezińska z 30 czerwca 2009 wydana po zakończeniu „Konferencji ds. majątków okresu Holokaustu” w Pradze (Holocaust Era Assets Conference) została przyjęta przez przedstawicieli 46. państw świata, w tym przedstawiciela Polski.

Deklaracja Terezińska nie zawiera wiążących prawnie zobowiązań, wyraża jedynie intencje uczestników konferencji. (PAP)

37 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieję, że Senat RP ujmie się za indianami i wystosuje list do prezydenta Trumpa, z apelem o przyjęcie sprawiedliwej dla nich ustawy reprywatyzacyjnej.

   • ▌▌No i jeśli ktoś proponuje zmianę działania prawa spadkowego wstecz — tym razem na podstawie kryteriów plemiennych, bo akurat tak korzystniej, to dlaczego nie postuluje jednoczesnego wprowadzenia wstecz plemiennej odpowiedzialności i wypłaty odszkodowań za morze zbrodni własnoręcznie popełnionych na Narodzie Polskim?
    https://krysztopa.dorzeczy.pl/56882/PolishHolocaust.html

    Ile jest warte życie ludzkie?

  • A prokuratura Egiptu wystąpi o zwrot zagrabionego złota przez zorganizowaną grupę przestępczą Mojżesza w ilości 187,6 ton.

  • Rewelacyjny komentarz, ale nie dla polskich zsrancen, którzy leżą na ziemi z rozłożonymi nogami i czekają kiedy amerykańska żydokomuna ich wyrucha na 300 mld dolców. Oczywiście zapłaci grzecznie polski podatnik co to bohatersko potrafi walczyć na wszystkich frontach za waszą i nasza, ale nigdy za swoją Ojczyznę.

 2. Prosze, się przyjrzeć ilu Polaków wymordowali Zydzi i oszukali, za sfałoszofane przez nich i podrabiane poprzez dopisywanie zer na wekslach. oni są wieczni a Ci co musieli uciekać z kraju, przez nich lub zostali zamordowani i schowani pod kupką łubinu, to bylo w mojej rodzinie, albo Ci ktorzy się nie liczyli na targach tylko oni
  , prosze, niech się opamiętają, proszeaby teraz pokój i zaczęli żyć normalnie jak Polacy,.

  • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. W tym „święcie” chodzi o to by nauczyć metodą Makarenki głupich gojów do oddawania życia za żydów bez chwili zastanowienia. Jest to stara sowiecka metoda nauki „przez ćwiczenie”. Chodzi o to aby wbić w kod genetyczny chęć oddawania za żydów życia. Żyd się stawia w miejsce Boga. O to chodzi Panowie.

 3. Jebać us huj nie sojusznik niech idzie do niemca oni zaczeli. Ale wydaje mi sie ze afera o kase to tylko przykrywka . zydy z izraela beda chcieli przeprowadzić sie do nas i na cały obszar trojmorza z całym swoim inwetarzem . a uderzają w najsilniejszy kraj regionu trojmorza bo jak złamia polske to reszta nie kwiknie.tak tak . zydy mogą wygrac 8 wojen z arabami ale wystarczy przegrać 9-tą i jest po nich. A i jeszcze jedwabny szlak który w perspektywie 50 lat bedzie krzyzował na NASZYM terenie szlaki wschód zachód i północ południe wiec pejsy już wietrzą tu interes z kontroli nad tym.a ameryka słabnie i nie będą mieli możliwosci zblokowania planów chin . myśle że mamy bardzo trudne zadanie w odwlekaniu w czasie deklaracji wiążących nasz kraj i graniu na wielu fortepianach ,i wiecie co zdaje.mi sie ze damy rade. Taki ja . yo. Wielka Polska.

  • Chiny to potęga ciekawe dlaczego JKM nie chce jeździć chińskim samochodem tylko BMW?

   • A USA to potęga?Dlaczego nie jeździsz amerykańskim samochodem?Skąd wiesz,że JKM nie chce jeździć chińskim?Myślę,że rozmawiał o tym z tobą.Zapętlasz się w tych swoich pierdze..tfu,stwierdzeniach.

   • Bo to chiński samochód, tylko składany na terenie Niemiec przez Turków i Polaków :D

   • do ALA W: koń kopną?, jeszcze głowa nie wyleczona, czy też wykonujemy polecone zadanie od oficera prowadzącego.

  • Popidram , dlaczego ku…wa do Niemiec niks sie nie przypi….dala , nie nie oddawac nic zydom to bylo zrojnowane a polacy odbodowali . Wiec wypad do Niemie

 4. Prawiczkom marzą się ustawy norymberskie. Skoro zwracamy mienie aryjskim obywatelom II RP to czemu nie Żydom obywatelom II RP i ich spadkobiercom?

   • Marian: Pani Ala Wilk to troll lub pożyteczna ……a.Czy przekonasz idiotę lub łajdaka że nim jest?.

  • spadkobiercom zwracamy ,ale taki debil jak ala wilk nawet tego nie wie.Jeżeli ktoś oczekuje od lewicy inteligencji ,albo uczciwości już nie mówiąc o honorze ,to tak jakby oczekiwał od parobka umiejętności zachowania się przy stole

 5. a kim sa ci senatorzy? jeszcze nie tak dawno mccain wychodzil sam da debila , wczesniej plujac na Polske i polski rzad , a kilka dni pozniej tlumaczyl sie z tego , ze nie wiedziel o co chodzi. Tym razem jest rowniez cos podobnego i facjaty zydo-amerykanskie mysla, ze polowa Polski , zabudowan nalezala przed i w czasie wojny do zydow. Lepiej niech sie zajma swoimi indianami i placa im odszkodowania za ziemie i rabunek bogactw, jak rowniez za obozy koncentracyjne , ktore dla nich specjalnie stworzyli.

 6. Najpierw muszą poznać historię Polskich żydów jak dotąd to wszystkie znaki na ziemi i niebie pokazują że nic o niej nie wiedzą więc na jakiej podstawie za ustne poświadczenie? a to dopiero ciekawe.

 7. „Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną”

  No i wszystko jasne. Nie znają sprawy, nasłuchali się głupot i teraz głupoty wypisują.
  Polska już dawno tą sprawę załatwiła i spadki zostały po oddawane. To czego się Żydzi domagają od Polski to „spadki brzmieniowe”, czyli mienie które zostało pozostawione przez ludzi którzy nie mieli żyjących krewnych będących obywatelami Polski. Zgodnie z prawem taki majątek przechodzi na rzecz państwa.
  Prawo to nie jest jakimś wymysłem Polski. Wywodzi się z Rzymu i obowiązuje w całej Europie od 2000 lat aż do dnia dzisiejszego. Takie samo prawo jest dziś w Anglii, Niemczech, Rosji, czy w USA.

  Rząd powinien grzecznie senatorom odpisać, że już dawno temu wszystkie mienie zmarłych w czasie wojny Polskich obywateli zostało przekazane do prawowitych właścicieli zgodnie z prawem Polski. Jeśli senatorowie znają jakieś indywidualne przypadki nierozstrzygnięcia kwestii spadków, to proszeni są o podanie informacji dotyczącej sprawy, a z pewnością zostanie ona rozpatrzona przez polski wymiar sprawiedliwości.

  Wtedy senatorowie albo będą musieli odstąpić od swego protestu z braku faktów, albo podadzą przykłady nielegalnych roszczeń, co również ukróci ich protest.

  Sprawa o którą nie ma co się spinać, gdyby nie to, ze nasze państwo jest niekompetentne i obawiam się, że sprawy tej mogą nie załatwić jak należy.

 8. Stanowisko USA obecnie wyrażone m.in. treścią listu 59. senatorów do polskiego premiera znów pokazuje jak nierealistyczne było w tej sprawie stanowisko red. Michalkiewicza. Gromkie nawoływanie że nie oddamy Żydom nie tylko 60 mld USD ale nawet guzika i nie pozwolimy by „szlachta jerozolimska” zamieniła Polaków w żebraków dziwiła od początku.

  • Taki jesteś mądrala? A jakie było to stanowisko p.Michalkiewicza, bo o ile się orientuję to nie wymachiwał szabelką co próbujesz inputować, ale od zawsze ostrzegał i zachęcał polonię amerykańską i kanadyjską do lobbingu na rzecz Polski w USA. I co nie miał racji?

  • Do Andrzej!!!!!!!!! Trzymaj się z dala od nazwiska red St. Michalkiewicza – łajdaku.

 9. ” ustalenia są krzywdzące, dla Żydów którzy po wojnie znaleźli schronienie poz granicami Polski”. Pytam jacy to Żydzi po wojnie byli zmuszani do wyjazdu z Polski i porzucali swój majątek i kto ich zmuszał. Nawet taki bandzior jak Salomon Morel i prok. Gurecka (zmarła w kraju przez nikogo niepokojona, a Morel pobierał emeryturę już w Izraelu po 89 roku), żyli na łaskawym polskim chlebie, za swoje bezeceństwa na narodzie polskim.O Michniku nie wspomnę i słynnej Brus Fajgli de domo Danielak.Ale kto nas obroni pytam?, naczelnik państwa, a może PAD Adrian?. Wolne żarty, cuchnie zdradą na kilometr i recydywą saską. Ot, taki Holokaust ekonomiczny dla Polaków przygotowywany przez braci starszych w wierze, nie na darmo palimy im świece chanukowe w Belwederze. Może w końcu przejrzymy na oczy i zdamy sobie sprawę, kto i jakiej proweniencji nami frymarczy.

 10. co za skórwiel napisał ten artykuł ,ty bandyto i pachole żydowski ten znaczek z orłem wsadź se w dupe śmieciu komunistyczny

 11. Jak wy jankesi chcecie być tacy sprawiedliwi wobec żydów,to może wystosujecie petycje do Niemców coby zapłacili wreszcie nam Polakom odszkodowanie za zbrodnie w czasie II wojny światowej????? Co wy „sprawiedliwi” na to ??????????? A wiecie kto tą wojnę wywołał? Bo chyba nie bardzo!

 12. Błędem jest rozpatrywanie tej deklaracji przez pryzmat etyczny, pryzmat honoru i sprawiedliwości. Żydzi, czy też m.in. USA nie mysla w tych kategoriach. Dla nich to abstrakt. Zwlaszcz honor.
  To jest typowy zabieg geszeftowy i pieniądz jest tu najwazniwjszym podmiotem, a nie „sprawieliwi”, pomagający, czy ilość drewna opałowego w Yad Vashem.
  Nie wkurwiajmy się, że ktoś w USA nie zna i nie rozumie historii. Oni DOSKONALE wszystko wiedzą, ale zostali obstalowani na wydrenownie z polskich gojów grubego szabes-geltu.

Comments are closed.