Nowy czeski hymn państwowy jest do kitu? Czesi zniesmaczeni

Nowy Czeski hymn państwowy do kitu?/wikicommons/ Twitter
Nowy Czeski hymn państwowy do kitu?/wikicommons/ Twitter

Nowy czeski hymn państwowy do kitu? Jak się okazuje żadna z nowych aranżacji nie zachwyciła naszych sąsiadów. Czesi są zniesmaczeni nową wersja swego hymnu.

Czemu w ogóle nasi południowi sąsiedzi wpadli na pomysł zmiany swojego hymnu państwowego? Okazuje się, że nowe wersje hymnu zaproponował Czeski Komitet Olimpijski. Pomysłodawcy argumentują, że sprzyja temu setna rocznica utworzenia Czechosłowacji.

Czytaj też: Ostre i trafne słowa poseł Pawłowicz do Kusznierewicza. „Miej pan honor, wycofaj się”

Jak twierdzą sportowcy obecny hymn jest za krótki, trwa niewiele ponad minutę, poza tym jest pozbawiony majestatu – tak twierdzi prezes Czeskiego Komitetu Olimpijskiego Jiří Kejval.

Jak donosi BBC News skomponowano wiele nowych aranżacji utworu przez Františka Škrupę. Hymn brzmi w nich dużo bardziej okazale, jednak stał się celem ataków Czechów, w tym również ekspertów muzycznych.

-„To megalomańskie aranżacje, w których pierwotna kompozycja została całkowicie zagubiona”– powiedział jeden z krytyków muzycznych.

Szef Komitetu Olimpijskiego cieszy się jednak z dyskusji wokół hymnu. Przyznaje, iż Czesi mogą być przyzwyczajeni do obecnej wersji, co – jego zdaniem – nie wyklucza rozmów o jego zmianie.

Czytaj też: Lidl kusi wysokimi pensjami. „Tyle mają lekarze rezydenci”. Zobacz, ile może zarobić kasjer

Nczas.com/ wp.pl

Reklama / Advertisement