AKTUALIZACJA: Prezydent Duda zawetował ustawę degradacyjną. „Nie mają możliwości środka odwoławczego”

Duda Prezydent Jaruzelski weto ustawa degradacyjna
Andrzej Duda i Wojciech Jaruzelski. / fot. PAP
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną, która daje możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą „sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”.

Prezydent powiedział w piątek, że ma ogromne wątpliwości dotyczące tej ustawy, które „sprowadzają do – w zasadzie – trzech elementów”.

REKLAMA

Jeden odnosi się do członków WRON. „Jest dla nas wszystkich chyba oczywiste – zwłaszcza po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza po wyrokach sądów warszawskich – Okręgowego i Apelacyjnego z 2012 r. i 2013 r. – że Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a zwłaszcza jej kierownictwo, jej czołowi członkowie, to był po prostu związek przestępczy o charakterze zbrojnym” – mówił Duda.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Jak wskazał, ci, którzy piastowali tam najwyższe stanowiska, będąc jednocześnie na najwyższych stanowiskach państwowych i partyjnych – wymienił m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz gen. Czesława Kiszczaka – „to są ludzie, którzy nie zasługują na szacunek”.

„Jeżeli chodzi o odebranie im stopni wojskowych, sprawa jest dla mnie mało dyskusyjna (…). To byli ludzie, którzy szkodzili Polsce, którzy budowali tutaj ustrój zniewolenia nas wszystkich, Polaków” – stwierdził prezydent.

„To rozwiązanie, które zostało przyjęte w ustawie, które powoduje, że wszyscy członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, z tymi podpułkownikami i pułkownikami, także gen. Hermaszewskim włącznie, nie mają możliwości złożenia żadnych wyjaśnień, choć większość z nich żyje do dzisiaj, i nie mają możliwości następnie złożenia żadnego środka odwoławczego, po obwieszczeniu przez prezydenta listy członków WRON tracą swoje stopnie jest czymś, z czym jako prezydent zgodzić się nie mogę” – powiedział Andrzej Duda.

Zobacz również: Wilk ostro o ustawie degradacyjnej! „Ludzi martwych sądzi historia i Pan Bóg. Ustawa jest haniebna i tchórzliwa”

(PAP)

REKLAMA