Dwa SONDAŻE: jeden dla TVP, drugi dla TVN-u. Trzy znaczące różnice. Jak wygląda rzeczywiste poparcie?

sondaż sejm rząd pis
Sejm podczas głosowania. Zdjęcie ilustracyjne. / fot. flickr.com
REKLAMA

Jak wygląda w tym momencie faktyczne poparcie dla partii politycznych w Polsce? W ostatnich dniach przeprowadzono dwa sondaże – jeden na zlecenie „Faktów” TVN, drugi dla „Wiadomości” TVP.

Oba sondaże pokazują jasną tendencję – zdecydowanie traci rządzące Prawo i Sprawiedliwość, zyskuje natomiast opozycja. PiS więcej traci w sondażu dla TVN-u, aż 12 procent, zaś w tym dla TVP zanotowało spadek o 8 procent.

REKLAMA

Natomiast różnica w poparciu dla partii rządzącej w obu sondażach jest ogromna. W pierwszym z nich PiS może liczyć na głosy 28 procent, w drugim z nich na 39 procent.

Takim samym poparciem w obu sondażach cieszy się Platforma Obywatelska – wskazało ją 22 procent badanych. Podium w każdym z badań zamyka Kukiz’15, wskazuje je 11 procent i 10 procent.

Zobacz również: Poseł Jacek Wilk tłumaczy sukces partii WOLNOŚĆ w najnowszym sondażu. „Młodzi ludzie nie chcą, aby rząd im mówił co mają robić” [VIDEO]

Na czwartym miejscu SLD, na które miało wskazać 9 procent badanych. Na kolejnych miejscach odpowiednio Nowoczesna i PSL.

W badaniu dla „Wiadomości” partia Lubnauer może liczyć na 7 procent głosów, a w tym dla „Faktów” na 6 procent. Z kolei poparciem odpowiednio 6 i 5 procent badanych cieszy się Polskie Stronnictwo Ludowe.

Oprócz dużej różnicy w poparciu dla partii rządzącej, inaczej wyglądają też dwa ostatnie miejsca w badaniu. W tym dla TVN-u partia Wolność ma 5 procent poparcia, a partia Razem 2 procent. W sondażu TVP na razem chce głosować 4 procent, a na Wolność 3 procent.

Wynikać może to z prostego powodu – pokazanie partii na granicy progu wyborczego może dodać jej głosów osób, które nie będą bały się „zmarnowanego głosu”. I tak partia Wolność może odebrać więcej głosów PiS-owi, a Razem zjednoczonym partiom opozycji parlamentarnej.

Między sondażami występuje jeszcze jedna różnica. W tym dla TVN-u łączne poparcie dla PO, Nowoczesnej i PSL-u jest o kilka procent wyższe niż to dla PiS-u, w sondażu dla TVP sytuacja jest odwrotna.

Zobacz także: Cejrowski i Rachoń wywołali burzę w Internecie. Sonda w TVP: Homoharem, czy Homoburdel? [VIDEO]

Uśrednione poparcie z obu sondaży wygląda następująco:
Prawo i Sprawiedliwość – 33,5 procent
Platforma Obywatelska – 22 procent
Kukiz’15 – 10,5 procent
Sojusz Lewicy Demokratycznej – 9 procent
Nowoczesna – 6,5 procent
Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,5 procent
Wolność – 4 procent
Razem – 3 procent

REKLAMA