„NATO przekroczyło czerwoną linię! W planach wojskowych bierzemy pod uwagę nowe kraje.” Rosyjski wiceminister straszy Zachód

Żołnierze rosyjscy
Żołnierze rosyjscy. Foto: PAP - ITAR TASS / Valery Sharifulin

NATO przekroczyło czerwoną linię, kontynuując zwiększanie swej wojskowej obecności u granic Rosji – oświadczył we wtorek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych i były ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko w kuluarach spotkania Klubu Wałdajskiego.

Jak dodał, zwiększanie wojskowej obecności NATO w pobliżu granic Rosji jest nieuzasadnione.

„W stosunkach z naszymi sąsiadami, którzy obecnie zajmują najbardziej radykalne stanowiska wobec Rosji, jak na przykład kraje bałtyckie, nigdy nie było wymiaru wojskowego” – wskazał dyplomata.

„Teraz dzięki NATO pojawił się wymiar wojskowy, to był ich wybór, przekroczyli czerwoną linię” – dodał. Gruszko i podkreślił, że obecnie te kraje „zaczęły być brane pod uwagę w wojskowym planowaniu Rosji”.

Zdaniem wiceszefa MSZ, globalne bezpieczeństwo można zagwarantować jedynie dzięki współpracy w walce z nowymi zagrożeniami i wyzwaniami. „Wszyscy jednakowo jesteśmy bezbronni w obliczu tych zagrożeń. Ani NATO, ani Unia Europejska, ani USA nie będą mogły stworzyć jakichś odizolowanych oaz bezpieczeństwa” – ocenił.

Odnosząc się do próby zabójstwa w Anglii byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, który współpracował z Brytyjczykami, Gruszko oświadczył, że „prowokację wokół sprawy Skripala wymyślono po to, by usprawiedliwić” wojskowe wydatki krajów Zachodu.

Spotkanie Klubu Wałdajskiego to coroczna konferencja ekspertów, specjalizujących się w studiach nad polityką wewnętrzną i zagraniczną Rosji. (PAP)

4 KOMENTARZE

  1. Mały QUIZZ: W wypadku ataku Ruskich na kraje bałtyckie, kto z NATO pójdzie z odsieczą? a) USA, b) Kanada, c) Francja, d) Węgry, e) Niemcy, f) Słowacja, g) Polska

  2. NATO to organizacja krajów socjalistycznych dlatego prawiczki nienawidzą NATO a uwielbiają agenta KGB Putina i chińskich komunistów

  3. Rosja nie napadnie na kraje bałtyckie bo nie może sobie poradzić z Ukrainą a co mówić o atakowaniu krajów NATO.

Comments are closed.