Ujawniono tajne dokumenty rządu USA. Obama wspólnie z Sorosem wpływali na system polityczny w europejskim państwie

George Soros, Barack Obama. Foto: PAP/EPA
George Soros, Barack Obama. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Rząd USA za czasów Baracka Obamy wydał prawie 9 mln dolarów na przewrót w Albanii w porozumieniu z Georg’em Sorosem.

Dokumenty, które Departament Stanu musiał opublikować, wykazały, że Obama wydał prawie 9 milionów dolarów na reformę polityczną w Albanii, koordynowaną z miliarderem George’em Sorosem. Rząd USA zaprzecza, że wydatki były niewłaściwe.

REKLAMA

Czytaj też: Nowy znak i zmiana przepisów drogowych. Za niedostosowanie się 500 zł mandatu [FOTO]

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) skierowała fundusze na kampanię „Sprawiedliwość dla wszystkich” w celu zreformowania systemu sądowniczego w Albanii w 2016 r. Kampania została przeprowadzona przez instytut Sorosa, East West Management Institute, jak uważa konserwatywny Watchwatch Watch.

Grupa uzyskała 32 strony dokumentów Departamentu Stanu w prawnej walce bitwie, która zakończyła się wraz z przekazaniem przez rząd USA wniosku o dostęp do informacji sądowej (FOIA) w zamian za odrzucenie pozwu.

„Administracja Obamy wydała po cichu co najmniej 9 milionów dolarów w dolarach amerykańskich podatników w bezpośredniej zmowie z lewicowym miliarderem George’a Sorosa z rządu socjalistycznego w Albanii” – powiedział w oświadczeniu prezes Judical Watch Tom Fitton.

Czytaj też: Kukiz: Już nie mogę się doczekać. Ale będzie kwik na Wiejskiej

„Soros jest miliarderem i nie powinien otrzymywać wsparcia podatników, w celu prowadzenia radykalnie lewicowej kampanii, by podkopać wolność tutaj, w kraju i za granicą” – dodał Fitton.

Po opublikowaniu raportu urzędnik USAID powiedział Fox News, że agencja nie zapewniła dotacji dla Soros’s Open Society Foundation (OSF) w Albanii, co jest prawdą. Zamiast tego, ambasada USA w Tiranie i OSF „zapewniły fundusze lokalnej organizacji, by przeprowadzić badanie opinii publicznej na temat postaw wobec reformy sądownictwa” – czytamy w dokumencie z lutego 2017 r. Wynik plebiscytu był korzystny dla reformy sądownictwa bronionej przez OSF i administrację Obamy.

Fitton prezes fundacji Judicial Watch szczególnie krytycznie odniósł się do ambasadora USA w Albanii Donalda Lu, którego nazwał urzędnikiem o nieodpowiednich powiązaniach z Sorosem. Judicial Watch oskarża Lu o ingerencję w albańską politykę, przez popieranie rządzącej Partii Socjalistycznej kosztem pozycji.

Judicial Watch złożył także prośby FOIA w celu sprawdzenia działalności grup Sorosa w Macedonii, Rumunii i Kolumbii.

REKLAMA