Tak urzędnicy gnębią Polaków. 15-latka pisze list do premiera Morawieckiego. „Jest Pan moją ostatnią nadzieją”

Morawiecki urzędnicy 15-latka
Mateusz Morawiecki. / fot. PAP/Rafał Guz

Niedawno PiS wpadł na pomysł powołania specjalnej komisji, która zbada dlaczego Polacy wyjechali z kraju i nie chcą wracać. Komisja ta powinna wziąć pod lupę list 15-latki adresowany do premiera Morawieckiego.

List 15-letniej Oli spod Częstochowy robi furorę w Internecie, ale skrywa za sobą smutną historię. Nastolatka motywowała swój list troską o rodziców, którzy mają problem przez…błąd urzędnika.

Choć problem to zbyt łagodne określenie. Firma ojca Oli zbankrutowała przez błędną decyzję urzędu skarbowego. Mężczyzna prowadził firmę i odprowadzał VAT.

Jak to jednak w naszym prawie bywa, wystąpił problem z interpretacją i tym, jaka stawka VAT obowiązuje na olej rzepakowy. Według pierwszych informacji uzyskanych od urzędnika przedsiębiorca powinien odprowadzać VAT w wysokości 7 procent.

Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” zwyzywał publicznie Macierewicza. Reakcja byłego ministra bezcenna [VIDEO]

Po kilku latach okazało się, że urzędnik skarbowy wydał błędną interpretację i w związku z tym mężczyzna musi zapłacić zaległość. Stawka VAT powinna wynosić bowiem 22 procent i przez kilka lat nazbierało się ponad 400 tysięcy złotych zaległości.

Jest Pan moją ostatnią nadzieją na to, aby Pańscy urzędnicy pochylili się w końcu nad sprawą i poszukali ugodowego zakończenia tej wieloletniej gehenny – pisze w swoim liście Ola.

W pewnym momencie wszystko zaczęło się psuć. Wtedy jako dziecko nie mogłam zrozumieć, co zrobiliśmy nie tak, teraz już wiem, że była to wydana błędna decyzja naczelnika Urzędu Skarbowego – dodaje dalej.

Sprawa od kilku lat jest w sądzie, jednak na razie końca nie widać, a w międzyczasie przez złą decyzję firma zbankrutowała. Takimi przypadkami, pokazującymi jak durne jest nasze prawo, skoro nawet Ci, którzy mają je egzekwować nie wiedzą, jak je interpretować.

Urzędnikom już nie chce się pracować. „Ukarz się sam, a obniżymy karę”

Źródło: Dziennik Zachodni/NCzas

19 KOMENTARZE

 1. Urzednicy sedziowie prokuratorzy policja, to top kasta ktora moze w tym kraju wszystko.
  I to jest bezprawie, ale EU akurat to ma wdupie tak dlugo jak ta kasta im sluzy wiernie…

   • To jest państwo-teatrzyk piątej klepki w którym „my nie ruszamy waszych – wy nie ruszacie naszych”.

 2. Powinno być prawo, że za takie decyzje urzędnik odpowiada osobiście swoim majątkiem i swojej rodziny, (na wypadek , gdyby przepisał), skończyłoby się harcownictwo skarbowych urzędasów. A sądy też powinny oberwać za przewlekłe postępowanie.

  • Ostatnio za złą interpretację prawa odpowiadali urzędnicy w starożytnym Egipcie . Ale tam jeszcze nie znali komunistów.

 3. Gdyby urzędnicy za swoje błędy odpowiadali swoim majątkiem , to po raz liczna urzędników by znacznie zmalała [ co drugi bałby się pracy na urzędzie ] , a i decyzje byłyby ,, głęboko ” przemyślane . To jedyne wyjście .

  • Korwin swego czasu postulował wprowadzenie 30-procentowej odpowiedzialności urzędnika z własnego majątku za błędną decyzję. 30%, przy „potknięciach” skutkujących stratami obywatela liczonymi w setkach tysięcy i milionach złotych by wystarczyło, nie trzeba więcej.
   Po drugie, skoro to urzędnik popełnił błąd to jego należy solidnie ukarać, a nie ofiarę jego błędu, i to jeszcze po kilku latach.

   • Nie trzeba karać samego urzędnika za błąd nawet jeżeli „nie chciał źle” – to państwo jako pracodawca powinno najpierw odpowiedzieć za ten błąd, a co potem zrobią z urzędnikiem to drugoplanowa sprawa. Jak będziemy skupiać się tylko na urzędnikach (pracownikach) to pracodawca sam zbytnio nie ulepszy swojego systemu oraz nie poczuje się winny. Dalej będą krzaki w interpretacjach tylko, że będą karać pionki – tego chcecie ?
    To nie samego urzędnika trzeba zmieniać, a organ w którym pracuje bo to on ustala wszystkie regulaminy, instrukcje, interpretacje, zasady.

    Czy jak pracodawca każe wam „grabić innych” dając do tego narzędzia i premię za „skuteczność” to dziwicie się, że tak się dzieje ?
    Czy jeżeli rząd dostaje łapówki z zachodu za wygaszanie naszego biznesu aby konkurencja miała lekkie wejście to pomyślcie kto powinien najpierw odpowiedzieć za to co się dzieje – w tym przypadku to Pan Morawiecki !

    Przecież policja robi to samo – tak zwana „suszarka” nie spełnia żadnych norm i powoli nawet sądy odrzucają mandaty ( ostatnio ta sprawa była w Państwo w Państwie ), a policja i tak goli jeleni bo nie dość, że nie nie czytali instrukcji obsługi więc nie wiedzą jak poprawnie korzystać z tego urządzenia to jeszcze sami mundurowi wiedzą, że te urządzenie „to lipa” ale dostają nakaz aby wyrobić „normę”.

    Czy też chcecie karać szeregowych policjantów za to, że są zmuszani korzystać z takich narzędzi czy trzeba zacząć od samej góry ?

    Niektórych myślenie boli, a żółć chcą przelewać na tych, na których mogą bo prawdziwych winnych nie są w stanie dosięgnąć nawet nie próbując….

 4. Towarzysz Morawiec jako komunista jest za jak największą opresją podatkową państwa wobec obywateli

 5. Zaraz pewnie się dowiemy, że bezkarność urzędników skarbowych pochodzi z Rosji, a JKM popiera Putina.
  Tymczasem, wynalazek typu VAT pochodzi z krajów o rozwiniętej demokracji i wysokich podatków, tak utęsknionych przez lewiczków.

 6. Maowiecki ostatnią nadzieją ???! Dziecko już mozesz pisać na berdyczów i emigrować

 7. Cóż… W normalnym państwie obowiązywałaby jedna stawka podatku VAT 5 proc. i nie dochodziłoby do takich patologii.

 8. Fajnie by było gdyby jeszcze premier zrozumiał o czym w istocie ta dziewczynka napisała i skończył w efekcie z tym czego ta dziewczynka i jej rodzina jest ofiara. A jest ofiarą: po pierwsze systemu podatkowego odziedziczonego co do zasady po państwie opresyjnym i państwie w którym poziom obciazenia podatkowego nie miał żadnego realnego znaczenia bo państwo kierujące wszystkim samo sobie płaciło podatki i pod to był ustawiony system fiskalny. Juz wtedy jednak ci nieliczni ktorzy musieli na obciażenia podatkowe realnie zarobic na rynku ledwo przędli. Dzisiaj wiekszośc (poza instytucjami państwa i samorzadu i finasowanymi przez państwo ) musi zarobic na podatki a system fiskalny pozostał bez zmian jest taki, co do koncepcji. jak w PRL – zupełnie nikt nie symuluje jakie obciażenia sa realne do zaplacenia bez zdechniecia jednocześnie zobowiazanego do płacenia tych obciażeń Nie wspominajac już o symulacjach jakie obciazenia sa prorozwojowe. Po drugie urzednicy to łowczy i nie sługi – zamiast wspomagac i ochraniac to polują oni na przdsiebiorcę zwłaszca małego bo wiadomo ze taki jest :nieuzbrojony (oczywiscie chodzi o brońw postaci prawników i kapitału). Urzednicy robia tak dlatego że za trwanie w tej komuszej mentalnosci sa nagradzani gdyby zaś wykazali rozum i rozsadek moglibty zostac co najmniej posądzeni o wspóudział ….

 9. Tatuś pewnie utrzymywał że handluje na wsi olejem rzepakowym do konsumpcji i dostał interpretacje na7% ale pewnie wyszło szydło z worka że sprzedawał jako paliwo – no i mu przywalili. Nie ma się co rozczulać bo zarobił pewnie kilka dużych baniek wiec wyrównanie i tak symboliczne

  • Zenek A Ty czerwoną do „Kerszera” sprzedajesz, a tak naprawdę ludzie za bramą zaraz do baku leją. Czyżby konkurencja w kieszeń kole?

 10. Ludzie proszą o dymisję wszystkich polityków służący temu systemowi socjalistycznemu!

 11. Prosty wniosek. Winnym w naszym państwie nigdy nie będzie urzędnik tylko ofiara przez tego urzędnika wyznaczona.

 12. KTOS KIEDYS POWIEDZIAL ZE – KAPITALIZM JEST JAKI JEST BO NIKT LEPSZEGO NIE WYMYSLIL –ZDAJE SIE ZE TO ALKOHOLIK CZERCZYL ,NAPISALEM -NIE ZNAM ANGELSKIEGO TEN CO SPRZEDAL POLSKIE RAZEM Z JUESEJ – STALINOWI -ZDRAJCY emeryt

Comments are closed.