Hiszpanie nam współczują: Polacy znaleźli sobie złe miejsce do życia. Ale czy Rzym też nas atakował?

Europejskie kraje, które zaatakowały Polskę. Map created by reddit user americ. brilliantmaps.com
Europejskie kraje, które zaatakowały Polskę. Map created by reddit user americ. brilliantmaps.com

Hiszpański dziennik „Publico” zaprezentował w środę mapę europejskich krajów, które w przeszłości najechały ziemie polskie. Gazeta, zaznaczając na niej 13 państw, stwierdziła, że Polacy znaleźli sobie złe miejsce do życia.

Na mapie obecny obszar Polski zaznaczono kolorem czarnym, a państwa, których wojska w przeszłości wkraczały na ziemie polskie – na czerwono.

Krótki tekst, zatytułowany „Mapa krajów, które chociaż raz najechały Polskę”, rozpoczyna się stwierdzeniem Woody’ego Allena, że „za każdym razem, kiedy słucha Wagnera, ma ochotę zaatakować Polskę”.

Materiał, zamieszczony w dziale ciekawostek, zawiera wyjaśnienie trudnej sytuacji geopolitycznej narodu, któremu przyszło żyć między mocarstwami.

„Kraje, które (jeszcze) nie zaatakowały Polski, zaznaczyliśmy na szaro” – wyjaśnił lewicowy dziennik, wskazując, że wśród państw, z których nie najechano jeszcze Polski, jest Wielka Brytania, w przeszłości częsty okupant wielu terytoriów.

„Synowie Wielkiej Brytanii w przeszłości najechali 90 proc. spośród wszystkich państw świata” – odnotowała gazeta.

„Publico” wskazało, że mapa, bazująca na internetowej publikacji „Brilliant Maps” z 2017 r., zalicza Włochy do krajów, które w przeszłości najechały Polskę. Gazeta wyjaśniła, że przypisanie Italii okupowania Polski nie jest precyzyjne, gdyż wojska Imperium Rzymskiego wkroczyły wtedy, gdy nie istniało jeszcze państwo polskie.

Z zamieszczonej w „Publico” mapy wynika, że wojska, które w przeszłości wkroczyły na tereny Polski, pochodziły z Niemiec, Rosji, Francji, Austrii, Szwecji, Litwy, Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy, Mołdawii, Włoch oraz Turcji. (PAP)

Zobacz też: Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” zwyzywał publicznie Macierewicza. Reakcja byłego ministra bezcenna [VIDEO]

8 KOMENTARZE

  1. Mussolini – dlatego Rzym
    Węgry – nadal Orban nie przeprosił Polaków za Macieja Korwina, Horthy’ego i Jerzego Rakoczego.

  2. powinna byc dzisiaj na pierwszym miejscu wpisana unia europejska, ktora z innymi padalcami pladruje Polske.

  3. ludzie, myśleć… a mongolia? mapa się im skończyła? pod legnicą henryka wiadomo co mongoły… no ale najpierw przeszli przez ruskich i dlatego ich wołodia takie skośne oczy jakieś…

  4. To teraz poproszę Mapę krajów które najechało SZA (Stany Zjednoczone Ameryki) Oraz obok mapę które państwa zostały zaatakowane przez SZA.

    • Korea. Do dziś prawiczki nie mogą wybaczyć USA że ich idol Kim nie rządzi w Korei Południowej.

Comments are closed.