Musisz to zobaczyć! Tymi lotniskowcami i okrętami Trump straszy Rosję. Czy na prawdę dziś w nocy uderzy? [GALERIA]

Na Morzu Śródziemnym może dzisiaj być gorąco. Fot. defenselink.mil
Na Morzu Śródziemnym może dzisiaj być gorąco. Fot. defenselink.mil
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest coraz bardziej napięta. Amerykański niszczyciel USS Donald Cook, uzbrojony w rakiety Tomahawk znajduje się około 100 kilometrów od morskiej bazy Rosji w syryjskim porcie Tartus – podała we wtorek niezależna rosyjska telewizja Dożd, powołując się na doniesienia mediów tureckich. W stronę Morza Śródziemnego zmierza też grupa uderzeniowa US Navy, z lotniskowcem USS „Harry S. Truman” na czele.

Turecki dziennik „Hurriyet” powiadomił, że do niszczyciela co najmniej cztery razy zbliżały się rosyjskie myśliwce.

Czytaj też: Wideo. „Ja jako stary korwinista”. Wybitny pisarz Andrzej Pilipiuk nie ukrywa swoich prawicowych poglądów

Wcześniej dziennik „Washington Post” podał, że USS Donald Cook zawinął do cypryjskiego portu Larnaka, po czym odpłynął ku wschodniej części Morza Śródziemnego.

Dożd przypomina, że USA 7 kwietnia ub.r. użyły pocisków manewrujących Tomahawk podczas ataku na bazę syryjskich sił rządowych Szajrat w prowincji Hims. Ostrzał był odpowiedzią na atak bronią chemiczną na opanowane przez syryjskich rebeliantów miasto Chan Szajchun.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone odpowiedzą rozwiązaniem siłowym na niedawny atak chemiczny na szpital w syryjskiej Dumie we Wschodniej Gucie. Zdaniem Zachodu atak ten był dziełem syryjskich sił rządowych.

Dodajamy, że Pentagon ma do swojej dyspozycji bombowce B-2 Spirit o obniżonej wykrywalności i „niewidzialne” myśliwce F-22 Raptor, które nota bene potrafią wykryć rosyjskie systemy przeciwlotnicze.

Rosja natomiast może odpowiedzieć, atakując bazy USA i ich sojuszników na Bliskim Wschodzie i w Europie. Do tego posłużą rosyjskim wojskowym rakiety manewrujące X-101 będące na wyposażeniu bombowców strategicznych Tu-95 i Tu-160, a także rakiety manewrujące „Kaliber” bazowania morskiego.

Oto jakimi siłami morskimi Trump chce, miejmy nadzieję, tylko przestraszyć koalicję syryjsko-irańsko-rosyjską. Ewentualny atak zapowiedziany jest na dzisiejszą noc.

USS Donald Cook – amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, należący do drugiej, zmodernizowanej serii Flight II.

USS „Harry S. Truman” – amerykański lotniskowiec z napędem atomowym

USS „Arleigh Burke” – amerykański niszczyciel

USS Arleigh Burke – amerykański niszczyciel.

USS „Bulkeley” – amerykański niszczyciel

USS Bulkeley_

USS „Normandy” – amerykański krążownik

USS „Jason Dunham” – amerykański niszczyciel

USS Forrest Sherman – amerykański niszczyciel

USS The Sulivans – amerykański niszczyciel

Przeczytaj też: Putin ma radochę bo ceny ropy rosną. Za wojnę w Syrii zapłacimy Rosjanom na stacjach benzynowych

Nczas.com/ PAP/ Defense24.pl/ Fakt.24

Comments are closed.