Ukraińcy nie tylko mordowali. Czasem pomagali polskim sąsiadom. Wytypowano 142 osoby, które niosły pomoc Polakom mordowanym na Wołyniu

Zbrodnia Wołyńska 1943 - 1945/foto: kadr z filmu Muzeum Historii Polski poświęcony tamtym wydarzeniom, YT
Zbrodnia Wołyńska 1943 - 1945/foto: kadr z filmu Muzeum Historii Polski poświęcony tamtym wydarzeniom, YT
REKLAMA

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak szybkich efektów pracy archiwistów w naszym zespole. Planujemy do końca roku odznaczyć pierwszą grupę osób odznaczeniem Virtus et Fraternitas – powiedziała dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa Monika Cornell. Chodzi 142 ludzi, którzy zdaniem historyków z Instytutu Solidarności i Męstwa z narażeniem życia nieśli pomoc mordowanym masowo Polakom.

Powołany w 2017 r. Instytut Solidarności i Męstwa prowadzi badania archiwalne oraz działania, których celem jest identyfikacja i honorowanie osób zasłużonych dla narodu polskiego w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej, lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych w latach 1917–1990. Instytucja została okrzyknięta polskim Yad Vashem.

REKLAMA

Jej pracownicy właśnie zaprezentowali listę 142 nazwisk. Znalazły się na niej osoby, które niosły pomoc Polakom w czasie rzezi, jaka urządzili Ukraińcy. ISiM zaznacza, że lista osób wskazanych do oznaczenia medalem nie jest ostateczna i spośród odnalezionych 142 osób mogą być wytypowani kolejni. Po przeanalizowaniu opublikowanych wspomnień, zachowanych materiałów archiwalnych oraz spotkań z dziennikarzami, działaczami pozarządowymi i badaczami zajmującymi się tematem wytypowano grupę 10 Ukraińców z Kisielina, Lulówki i Horochowa.

ZOBACZ: Janusz Korwin-Mikke: Wsadźmy uchodźców do Oświęcimia, skoro jest wolny. Wygląda na to, że PiS po raz kolejny okłamało ludzi

Odznaczenie będzie nadawane przez prezydenta na wniosek dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa. Wnioski o nadanie Medalu „Virtus et Fraternitas” przedstawia prezydentowi dyrektor ISiM po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pamięci ISiM.

Według polskich ustaleń w czasie tragicznych wydarzeń na Wołyniu życie straciło ok. 100 tys. Polaków, którzy zostali pomordowani przez członków UPA oraz mieszkańców Wołynia pochodzenia ukraińskiego.

PRZECZYTAJ: Max Kolonko apeluje: „Donaldzie Trump nie uderzaj na Syrię! Nie słuchaj Izraela! Skutki mogą być katastrofalne”

Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny prowadzonej przez Armię Krajową z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. osób.

Źródło: PAP/wolnosc24.pl

REKLAMA