PRLbis! Przegłosowano upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego. Koniec z umowami prywatnymi

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. Wikipedia

Sejm uchwalił w piątek ustawę przewidującą upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego. Nowelizacja stanowi też m.in., że dyspozytornie medyczne będą komórkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich.

Za nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym głosowało 258 posłów, 154 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Ustawa stanowi, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie: samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia 2018 r.

Obowiązująca obecnie regulacja, dotycząca systemu ratownictwa weszła w życie w styczniu 2007 r. Nowelizacja – jak wyjaśnia MZ – wynika z analizy funkcjonowania systemu PRM i dotyczy także dyspozytorni medycznych. Regulacja powiększa też katalog osób, którym będzie przysługiwała ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych o osoby udzielające pomocy medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytorów medycznych oraz wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego.

Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami zawarte w lipcu ubiegłego roku zakładało m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia – wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat – o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych informował, że nie wszyscy ratownicy otrzymali obiecane pieniądze i zapowiadał akcję strajkową, jeśli rząd nie dotrzyma ustaleń. W ubiegłorocznym porozumieniu minister zobowiązał się także, że podejmie wszelkie działania, aby została uchwalona tzw. mała nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), która zakłada upaństwowienie tego systemu.

Zobacz też: Helikopter spadł na dom. Są ofiary śmiertelne. „Myśleliśmy, że to trzęsienie ziemi”. Nagrania z akcji ratowniczej i drona [VIDEO]

(PAP)

7 KOMENTARZE

 1. Kiedy wsadza Buźka do pierdla?
  Tusk to nie jedyny „polityk”, który uciekł do Brukseli.
  Widać, że powstaje kolejny ZSRR. Komisarzom z ZSRE nie chodzi o jakieś zmiany systemowe w Rzeczpospolitej. Te są po ich myśli. Powrót realnego socjalizmu, to ich marzenie.
  Oni chcą tylko jednego. Naszych pieniędzy. Chcą ich więcej i jeśli dostaną, a PiS na pewno się z nimi podzieli w zamian za achowanie pozorów niepodległości, to skończą się naciski na „nacjonalistów”.
  Opozycja sejmowa w Polsce popełniła błąd, który odetnie ja od koryta, może na zawsze. Wmówiła Polakom, że PiS to „naziole”.

  • Co masz przeciwko ZSRR? Przecież w ZSRR nie było demokracji, były niskie koszty pracy a homoseksualizm był nielegalny.
   W ZSRR było wszystko co o co walczą polskie prawiczki.
   UE jest przeciwieństwem ZSRR – jest demokracja, najwyższe koszty pracy na świecie i legalny homoseksualizm.

   • Zapomniałaś o aborcji która jest legalna w UE,była w ZSRR i III Rzeszy.Czyli w Twoich ulubionych socjalistycznych ustrojach.Że też Twoi rodzice przegapili i nie usunęli Twojego płodu.Świat byłby piękniejszy i mądrzejszy.

   • ZSRR to była demokracja.
    ZSRR to był socjalizm. Prawica nienawidzi socjalizmu.

 2. I blog often and I genuinely thank you for your information. The article has really peaked my interest.
  I am going to take a note of your website and keep checking for new
  details about once per week. I opted in for your RSS feed too.

Comments are closed.